Normalizáljuk az mp3 fájlok hangerejét az mp3gain segítségével. Bár sokféle normalizálás zámára alkalmas grafikus program van, és sok lejátszó támogatja a lejátszáskori normalizálást, de nekem a terminálos megoldás jött be. Ez a kis Linuxos program egyszerűen használható, gyors és elvégzi, amit kell.
A normalizálás jelen esetben nem jelent mást, csak egy hangerőre hozza az összes hangfájlt. Így nem lesz az egyik hangosabb, a másik pedig halk. Ez nem csoda fegyver! Ha a hangfájlban van egy rövid, de nagyon hangos és sok halk rész, az nem tudja kiegyenlíteni, arra más program kell! Az mp3gain telepítése egyszerű, a legtöbb tárolóban ott lesz. A honlapját is néz át. Vagy grafikus verziója is, az easymp3gain, de szerintem jobb a CLI verzió. Te azt használd, ami neked jobban kézre áll!
Gyors normalizálás az mp3gain programmal
Ismerkedésként egy mp3gain -h indítása javasolt, így megismerheted a lehetőségeket. Én az egyszerűség kedvéért a
find . -name '* mp3' -exec mp3gain -a -k {} \;
megoldást használom, ahol az adott könyvtárban lévő mp3-asokat megkeresi a find, majd azokat normalizálja. Így az adott könyvtárban lévő összes mp3 „album” módban lesz normalizálva, ami azt jelenti, hogy a normalizálás úgy megy végbe, hogy fájloknak egymáshoz viszonyított hangereje változatlan marad, de az album átlagos hangereje normalizálódik. Így nem veszik el a szerző, előadó elképzelése, hogy az egyik hangfájl, zene, vagy hanganyag halkabb, a másik hangosabb, erőteljesebb hangzással az ideális.
Az -a kapcsolót érdemes kivenni, ha annyi célunk, hogy az összes hangfájl egyforma erejű legyen. Ez jellemzően beszédet tartalmazó anyagnál jó.
Kétszer is említettem az „adott könyvtárban”-t. Mindig érdemes átgondolni a normalizálás használatát, és nem egyszerre az összes mp3-asunkat tartalmazó mappában lefuttatni. Ha az összes hanganyagunkon egy -a kapcsolóval futtatjuk, akkor az összeset egy albumnak tekinti és megtartja a hangerőbeli különbséget a számok közt. Ez jellemzően azt jelenti, hogy semmit nem fog csinálni, de az legalább sok ideg tart. Ha van pár nagyon hangos, és pár nagyon halk szám, akkor a hangoson nem erősít, de a halkon sem, hiszen a hangerő különbséget meg kell tartani. Jobb egy-egy egybetartozó albumot külön normalizálni. Akkor nem kell erre figyelni, ha nincs -a kapcsoló, és mindent a maximumra akarsz feltolni.
A művelet visszavonása
A műveletet vissza is vonhatjuk, ami nagyon kényelmes funkció:
find . -name '* mp3' -exec mp3gain -u {} \;
Ha elvégezted a normalizálást, akkor nem kell majd tekergetned a hangerőszabályzó gombot, hiszen mindegyik szám egyforma erővel fog szólni, illetve az „album” normalizálásnál az előadó szándéka szerinti eltérések megmaradnak. Egyszerű? Igen! Készítesz egy sima szkriptet, vagy a fájlkezelőbe egy commandot és már alkalmazhatod is.
Az eredeti a blogomban jelent meg: magyarlinux.hu
Hozzászólások
Lazán kapcsolodó kérdés
Beküldte T.István -
Értékelés:
Egyszer volt egy olyan, hogy kb. egy órás prezentációhoz kellett aláfestő zenéket, beszédhangot összemixelnem. A zenék mp3 fájlokból, meg youtoube mentésekbő (kb. tucat elérő hangerejú, és formátumú forrás), ezeket kellet egységes hangerőre mókolni, hogy a beszéd is hallható legyen. Ezt Audacitiy-vel simán meg lehet oldani, működött is, leszámítva az egyik zenét. Hiába volt grafikusan egy szinten minden, az a szakasz nagyon hangos volt. Még úgy is hogy ehhez képest harmadára vettem a hangerőt, így is jóval hangosabb volt, mint a többi rész. Grafikonon meg meg jól látszott, hogy elég vékonyka a dinamika sáv. Végül így marad, nem tudtam mit kezdeni vele. Ilyent látot már valaki?
Lazán kapcsolodó kérdés
Beküldte kimarite -
Értékelés:
A dinamika tartomány pont a halk és a hangon részek közötti különbség, nem? Csökken, ha a halk részt hangosítod és a hangos részt halkítod.
Lazán kapcsolodó kérdés
Beküldte balacy -
Értékelés:
Látni nem láttam, de olvastam fórumon, hogy vannak olyan audió formátumok, kódolási megoldások/hibák, amiknél nem jeleníti meg a hullámot vizuálisan rendesen. Nincs tapasztalatom ezzel, de ott akkor azt tanácsolták, hogy át kell konvertálni és azután nem lesz probléma.
Amivel volt tapasztalatom, az a KDenlive, mert ha egyes videó formátumokat nem zárunk le rendesen felvételkor, akkor hibásan jeleníti meg a hanghullámot. Ilyen, ha pld. felvételnél nem leállítjuk a felvételt, hanem valamiért kifagy a program.
Lazán kapcsolodó kérdés
Beküldte T.István -
Értékelés:
Lazán kapcsolodó kérdés
Beküldte kimarite -
Értékelés:
Lazán kapcsolodó kérdés
Beküldte T.István -
Értékelés:
Rövidebb parancs az mp3 fájlok normalizálásához
Beküldte zmintzoltan -
Értékelés:
Köszönöm a cikket, egyszerű és nagyszerű az mp3gain!
Ha belépsz abba a mappába, amiben az összes mp3-at akarod normalizálni, akkor rövidebben is megadhatod a parancsot. Pl.: az autóban használt pendrive egy mappában tartalmazza a válogatásod.
Ennyi: