
A World Backup Day, magyarul a Nemzetközi Mentési Nap, egy olyan esemény, amelyet évente március 31-én tartanak. A nap célja, hogy felhívja a figyelmet a fontosságra, hogy biztonsági mentéseket készítsünk az értékes adatokról, fájlokról, képekről és dokumentumokról. Miket használtok mentések készítésére? Ti mikor mentettetek utoljára? Ééés, mikor ellenőriztétek vissza?
A mentés azt jelenti, hogy másolatot készítünk az adatokról, amelyet a számítógépen vagy más eszközökön tárolunk. Egy biztonsági másolat az összes fontos fájlról készült másolat - például a családi fényképeidről, otthoni videóidról, dokumentumaidról és e-maileidről. Ahelyett, hogy mindent egy helyen (mint például a számítógépeden vagy okostelefonodon) tárolnál, mindenről készítesz egy másolatot, valahol biztonságos helyen. Ez lehetővé teszi, hogy az adatok ne vesszenek el, ha valami történik a számítógéppel vagy az eszközzel, például ha elromlik, eltűnik, ellopják vagy meghackelik - például zsarolóvírus áldozata lesz. A mentések segítségével visszaállíthatjuk az adatokat a mentés előtti állapotba, így megóvjuk őket a végleges elvesztéstől.
Ahogy a régi mondás tartja:
Egy mentés nem mentés, két mentés fél mentés, három mentés egy mentés. Ez a régi bölcsesség jól rezonál a napjainkban elterjedt 3-2-1-es szabállyal.
A 3-2-1 szabály a mentési stratégia egyik elterjedt módszere, amely biztosítja, hogy az adatokat megfelelően védjük és könnyen helyreállíthatóak legyenek, ha szükséges.
A 3-2-1 szabály három alapelvet foglal magában:
-
Legalább három másolatot kell készíteni az adatokról: Az eredeti adatok mellett legalább két másik másolatot kell készíteni. Ezek lehetnek például egy külső merevlemezre mentett másolatok, a felhőben tárolt másolatok vagy másik számítógépen található másolatok.
-
A másolatokat különböző helyeken kell tárolni: A másolatokat különböző fizikai helyeken kell tárolni. Például egy másolatot lehet otthon tárolni, egy másikat az irodában vagy adatközpontban, és egy harmadikat a felhőben.
-
Legalább az egyik másolatot offline, azaz fizikailag elkülönített tárolóeszközön kell tárolni: Az offline másolatot, például egy merevlemezt vagy USB meghajtót, olyan helyen kell tárolni, amelyet nem érhet el az internet vagy más hálózatok, így védve az adatokat a kártékony szoftverektől vagy hackerek támadásaitól.
Az ilyen módon elmentett adatokat könnyen helyreállíthatjuk, ha szükséges, és biztosítjuk az adatok megfelelő védelmét és hozzáférhetőségét.
A World Backup Day arra ösztönzi az embereket, hogy gondoskodjanak a mentésekről, és az üzenete az, hogy „Egy mentés a semminél jobb.” A mentések elkészítése nem csak az otthoni felhasználóknak fontos, hanem a vállalkozásoknak és a szervezeteknek is, akiknek jelentős mennyiségű fontos adatuk van.
A rengeteg kereskedelmi termék mellett, számos kiváló szabad szoftveres mentőeszköz van. A Linux Mint operációs rendszerbe a legegyszerűbben használható eszköz évekkel ezelőtt integrálva lett ez a TImeshift. De emellett kiválóan használható a rdiff-backup, Borg Backup, rsync, Syncthing, Duplicati, Cobian Backup/Cobian Reflector, Proxmox Backup Server, Amanda, Bacula.
(kép)
