LockBit zsarolóvírus fejlesztőjét kiadták az Egyesült Államoknak

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi(külső hivatkozás) és Paypal(külső hivatkozás)!

kami911 képe

Az amerikai igazságügyi minisztérium csütörtökön bejelentette, hogy egy LockBit zsarolóvírus fejlesztőjét, akit 2024-ben Izraelben tartóztattak le, kiadták az Egyesült Államoknak, ahol bűnvádi eljárás vár rá a kiberbűnözésben játszott szerepe miatt. A 51 éves Rostislav Panev, orosz-izraeli kettős állampolgár, akit azzal vádolnak, hogy segített a LockBit zsarolóvírus fejlesztésében. Letartóztatása után állítólag beismerte az izraeli hatóságoknak, hogy részt vett a malware programozásában.

A vád szerint 2022 júniusa és 2024 februárja között dolgozott a LockBit fejlesztésén, havi körülbelül 10.000 dollár értékű kriptovaluta ellenében. Összesen több mint 230.000 dollárt kapott munkájáért. Panev állítólag olyan kódrészek fejlesztésében vett részt, amelyek célja a biztonsági szoftverek letiltása és a vírus terjesztése volt. Emellett megírta azt a funkciót, amely a zsarolóvírus üzenetét az áldozatok nyomtatóin is kinyomtatta.

A hatóságok szerint privát üzeneteket váltott egy kiberbűnözői fórumon a LockBit csoport fő adminisztrátorával, LockBitSupp-pal, akit az amerikai nyomozók orosz állampolgárként azonosítottak Dmitry Yuryevich Khoroshev néven. A LockBit csoport több mint 2500 szervezetet támadott meg 120 országban, és legalább 500 millió dollárnyi váltságdíjat szedett be az áldozatoktól. A LockBit elleni fellépés 2024-ben komoly fordulatot vett, amikor a bűnüldöző szervek sikeresen feltörték és megbénították a csoport infrastruktúráját. Az Egyesült Államok eddig hét személyt vádolt meg a LockBit műveleteiben való részvétellel, közülük többen őrizetben vannak, de Khoroshev és más vezető tagok továbbra is szökésben vannak.

Az amerikai hatóságok akár 10 millió dolláros jutalmat is felajánlanak azoknak, akik információt szolgáltatnak a szökésben lévő LockBit-tagok elfogásához.

Egy LockBit-hez köthető kanadai hacker már korábban börtönbüntetést kapott, és közel négy évet kell letöltenie. Más, LockBit támadásokban részt vevő hackerek ellen további kiberbűnözéssel kapcsolatos vádak is születtek. Az ügy továbbra is kiemelt fontosságú a nemzetközi bűnüldözés számára, mivel a LockBit az egyik legaktívabb és legveszélyesebb zsarolóvírus-hálózat volt az elmúlt években.