Az Egyesült Államok kormánya tovább folytatja bevándorlók és látogatók közösségi médiás tevékenységének megfigyelését

kami911 képe

A kormány beszerzési nyilvántartásait és kapcsolódó levelezéseit tartalmazó ezeroldalas dokumentumok szerint a Belbiztonsági Minisztérium (Department of Homeland Security, DHS) és annak egyik alá tartozó ügynöksége, a Bevándorlási és Vámügyi Hatóság (Immigration and Customs Enforcement, ICE) nagyrészt folytatta az eredetileg „szigorú átvilágításnak” (extreme vetting) nevezett kezdeményezést. Ennek célja annak felmérése volt, hogy jelenthetnek-e bármilyen veszélyt a bevándorlók a közösségi médiás és internetes jelenlétük alapján. A lényegi változás mindössze a program átnevezése volt, amelyet most már „vízuméletciklus-átvilágítási kezdeményezésnek” (Visa Lifecycle Vetting Initiative) hívnak.

Az EFF azután jutott hozzá ezekhez az iratokhoz, hogy 2022-ben pert indított annak kiderítésére, mi lett Donald Trump elnök által kezdeményezett program sorsa. A program Joseph Biden elnök alatt is folytatódott. Függetlenül attól, hogy milyen néven fut a program, a DHS intézkedése komoly aggályokat vet fel a szólásszabadsággal és az Első Alkotmánykiegészítéssel kapcsolatban, mivel elnyomja azok véleménynyilvánítását, akik az Egyesült Államokba kívánnak belépni, és lehetővé teszi, hogy tisztviselők célba vegyék és szankcionálják őket a számukra nem tetsző vélemények kifejezése miatt.

A nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint a program egyik fő célja éppen ez lehet. A szerződés iránti kérelem feltételei például meghatározzák, hogy a kormány olyan rendszert keresett, amely képes:

  • „elemzésre és technikák alkalmazására nyilvánosan elérhető információk, mint például a média, blogok, nyilvános meghallgatások, konferenciák, akadémiai oldalak, közösségi oldalak (pl. Twitter, Facebook, LinkedIn), rádió, televízió, sajtó, földrajzi források, internetes oldalak és szaklapok kiaknázására, hogy egyénekre vonatkozó releváns információkat nyerjen ki”.

Egy másik dokumentum egyértelműen kimondja, hogy a megfigyelés és elemzés egyik célja „becsmérlő információk” (derogatory information) azonosítása a vízumkérelmezőkről és más látogatókról. Ez a homályos megfogalmazás széles körű értelmezésre ad lehetőséget, és potenciálisan olyan online véleményeket is felölelhet, amelyek kritizálják az amerikai kormányt vagy annak intézkedéseit.

Az EFF felszólította a DHS-t, hogy hagyjon fel az online közösségi média megfigyelési programmal, mivel az indokolatlanul veszélyforrásként bélyegezhet egyéneket vagy más módon diszkriminálhatja őket a véleménynyilvánításuk alapján. Ez akár azt is jelentheti, hogy megtagadhatják egyes személyek belépését az Egyesült Államokba az online véleményük kinyilvánítása miatt. Ez az oka annak is, hogy az EFF támogat egy olyan jogi promlémát, amely a Külügyminisztérium azon gyakorlatát célozza meg, amely a vízumkérelmezőket arra kötelezi, hogy regisztrálják közösségimédia-fiókjaikat a kormánynál.

Az EFF által benyújtott per nyomán nyilvánosságra hozott dokumentumok egy olyan részletet is tartalmaznak, amely rávilágít a vitatott programra és a kormány tisztogatási törekvéseire. Egy e-mailben, amely a Külügyminisztérium közösségi média monitorozási programja elleni perrel foglalkozik, egy ICE tisztviselő arról ír, hogy a kormánynak szüksége volt arra, hogy új nevet adjon a programnak, „amelyet az ICE eredetileg Szigorú Átvilágítási Kezdeményezésként (Extreme Vetting Initiative) említett”.

A tisztviselő így fogalmazott:

  • „2017 júliusában, egy iparági nap eseményén az ICE javaslatot kért a magánszektortól a mesterséges intelligencia alkalmazására vízumkérelmezők átvilágításában. A következő hónapokban jelentős visszhang érkezett különféle csatornákon, beleértve a Kongresszust is. Ennek eredményeként 2018 májusában az ICE módosította stratégiáját, és a kezdeményezés új elnevezést kapott: Vízuméletciklus-átvilágítási Projekt (Visa Lifecycle Vetting Project)”.

Más dokumentumok kifejtik azt a szerződéskötési és pályáztatási folyamatot, amely során a DHS 101 155 431,20 dollárt ítélt oda az SRA International, Inc.-nek, egy kormányzati beszállítónak, amely egy másik céggel történt fúziója után már más néven ismert. A céget a General Dynamics birtokolja.

A dokumentumok azt is részletezik, hogy egy versenytárs sikertelenül próbálta megakadályozni, hogy a DHS az SRA-nak ítélje oda a szerződést, bár az ezzel kapcsolatos vita tartalmának jelentős része ki van takarva.

Az EFF-nek kiadott összes dokumentum elérhető a DocumentCloud oldalán.