Az első Ubuntu verzió, Ubuntu 4.10 (kódnév: Warty Warthog), 2004. október 20-án jelent meg. Az Ubuntu egy nyílt forráskódú, Linux-alapú operációs rendszer, amelyet a Canonical Ltd. támogat. A rendszer fejlesztésének célja egy egyszerűen használható, felhasználóbarát Linux disztribúció létrehozása volt, amely ingyenesen elérhető mindenki számára.
Az Ubuntu 4.10 jellemzői:
- GNOME 2.8 asztali környezet: A GNOME volt az alapértelmezett felhasználói felület, amely egyszerűséget és esztétikus megjelenést kínált.
- Debian-alapú: Az Ubuntu a Debian Linux disztribúcióból fejlődött ki, ami biztosította az erős alapot és a csomagkezelési rendszert (APT).
- Hat hónapos kiadási ciklus: Az Ubuntu fejlesztői vállalták, hogy minden hat hónapban új verziót adnak ki, így mindig naprakész és stabil rendszert biztosítanak.
- Ingyenes és nyílt forráskódú: Az Ubuntu ingyenesen letölthető és használható, ráadásul a forráskódja szabadon elérhető és módosítható, ami népszerűvé tette a fejlesztők és a technikai közösségek körében.
- Könnyű telepítés és használat: A cél az volt, hogy egy olyan operációs rendszert hozzanak létre, amely egyszerű telepítési folyamattal és felhasználóbarát felülettel rendelkezik, ezzel is könnyítve a Linuxra való átállást.
Az Ubuntu hamar népszerűvé vált a Linux disztribúciók között, és azóta is az egyik legismertebb és legszélesebb körben használt Linux-alapú operációs rendszer.
Az Ubuntu történetét sok kéz írta. Hogyan vált egy kis, közösség által fenntartott disztribúció a fejlesztők első számú Linux operációs rendszerévé, amely világszerte több millió szerveren és eszközön fut?
2004-ben jelent meg az Ubuntu első verziója, és ekkor került sor az első Ubuntu fejlesztői csúcstalálkozóra is megrendezésére is Mataró-ban, Spanyolországban.
2005-ben megalakulnak az első Ubuntu LoCos (helyi közösségek) Portugáliában, Olaszországban, Franciaországban és Japánban. Ugyanebben az évben elindul az Ubuntu ShipIt - amely ingyenesen Ubuntu CD-ket küld mindenkinek, aki kérte. Egyedi kiadásként először megjelenik a KDE apalú Kubuntu 5.04. Az Ubuntu több díjat nyer „kedvenc Linux-disztribúció” kategóriában.
2006-ban az Ubuntu 6.06 LTS (Dapper Drake) megjelenése, amely az első hosszú távú támogatású kiadás.
2008-ban az első Ubuntu Cloud lemezképek béta verzióban jelentek meg. Megjelenik a Wubi, amely lehetővé teszi a Windows felhasználók számára a meglévő Windows partíciókon belül biztonságosan dual-bootolhassák az Ubuntu-t.
2011-ben az Ubuntu ShipIt projektnek vége szakad és a fókusz már a kiadások internetes letöltése felé fordul.
2012-ben az Ubuntu 12.04 (Precise Pangolin) lesz az első LTS, amely 5 év asztali támogatást tartalmaz.
2013-ben a 64 bit lesz az ajánlott letöltés.
2014-ben az Ubuntu 10. szülinapját ünnepli és megjelenik az Utopic Unicorn (14.10).
2015-ben az Ubuntu MATE, egy közösségi fejlesztésű ízesítés, hivatalos Ubuntu ízléssé válik.
2016-ban megjelenik az Ubuntu Core első kiadása, amely egy dedikált eszközökre telepíthető minimalista operációs rendszer. Megtörténik a Snap csomagok bevezetése az Ubuntu-ban,
2017-ben az Ubuntu megjelenik a WSL (Windows Subsystem for Linux) kínálatában.
2019-ben a 19.10-et az évtized legjobb Ubuntu kiadásának választották az OMG! Ubuntu webhelyen.
2022-ben a Canonical bemutatja az új Ubuntu logót.
2023-ban elindul az Ubuntu Pro szolgáltatást, megmutatva a Canonical elkötelezettségét az Universe szoftvertárház és a nyílt forráskódú alkalmazások iránt.
2024-ben megjelenik az Ubuntu 24.04 LTS (Noble Numbat). Az Ubuntu LTS 12 évre emeli a támogatási időszakot, ezzel vállalja az Ubuntu LTS elkötelezettségét a Legacy-támogatás mellett. Ez az Ubuntu 20. évfordulója amely az Oracular Oriole őszi kiadásával ünnepel majd.
A Canonical sokszínű szakértői csapatot vonz, akiket egy küldetés egyesít: a nyílt forráskód hatásának fokozása. Az Ubuntu mögött álló eredeti közreműködők és csapattagok közül sokan még mindig itt vannak, köztük az alapító és vezérigazgató. Mi volt tehát az, ami vonzotta őket, hogy részt vegyenek egy olyan projektben, mint az Ubuntu?
Nem csak a Canonical és az Ubuntu közreműködői voltak ott a kezdetektől fogva. A közösségüknek és a felhasználóinak is megvannak a saját történetei arról, hogyan fedezték fel az Ubuntut. A hobbistáktól és rajongóktól kezdve a vállalatokon át az innovátorokig, különböző felhasználókkal beszélgettünk, hogy meghallgassuk a történeteiket.
Nektek mikor kezdődött a Linux és esetleg az Ubuntu történetetek?
Neked mi volt a történeted? Meséld el!
Hozzászólások
Az igazi felhasználóbarát..
Beküldte wakarii -
Értékelés:
Egy ismerősöm ajánlotta az Ubuntut. A 6-os verziónál váltottam, és egyből megtetszett a használhatósága. Látszott, hogy egy csapat dolgozik a felhasználhatóságon. Unity-ig használtam és itt úgy éreztem dobtak egy negatív steve jobs-t. Majd áttértem a Linux Mint XFCE kiadására. Az átállás Mint-re ugyanolyan pozitív élmény volt, mint annak idején az Ubuntura váltás.
Az igazi felhasználóbarát..
Beküldte kami911 -
Értékelés: