20 éves az Ubuntu

kami911 képe

Az Ubuntu történetét sok kéz írta. Hogyan vált egy kis, közösség által fenntartott disztribúció a fejlesztők első számú Linux operációs rendszerévé, amely világszerte több millió szerveren és eszközön fut?

2004-ben jelent meg az Ubuntu első verziója, és ekkor került sor az első Ubuntu fejlesztői csúcstalálkozóra is megrendezésére is Mataró-ban, Spanyolországban.

2005-ben megalakulnak az első Ubuntu LoCos (helyi közösségek) Portugáliában, Olaszországban, Franciaországban és Japánban. Ugyanebben az évben elindul az Ubuntu ShipIt - amely ingyenesen Ubuntu CD-ket küld mindenkinek, aki kérte. Egyedi kiadásként először megjelenik a KDE apalú Kubuntu 5.04. Az Ubuntu több díjat nyer „kedvenc Linux-disztribúció” kategóriában.

2006-ban az Ubuntu 6.06 LTS (Dapper Drake) megjelenése, amely az első hosszú távú támogatású kiadás.

2008-ban az első Ubuntu Cloud lemezképek béta verzióban jelentek meg. Megjelenik a Wubi, amely lehetővé teszi a Windows felhasználók számára a meglévő Windows partíciókon belül biztonságosan dual-bootolhassák az Ubuntu-t.

2011-ben az Ubuntu ShipIt projektnek vége szakad és a fókusz már a kiadások internetes letöltése felé fordul.

2012-ben az Ubuntu 12.04 (Precise Pangolin) lesz az első LTS, amely 5 év asztali támogatást tartalmaz.

2013-ben a 64 bit lesz az ajánlott letöltés.

2014-ben az Ubuntu 10. szülinapját ünnepli és megjelenik az Utopic Unicorn (14.10).

2015-ben az Ubuntu MATE, egy közösségi fejlesztésű ízesítés, hivatalos Ubuntu ízléssé válik.

2016-ban megjelenik az Ubuntu Core első kiadása, amely egy dedikált eszközökre telepíthető minimalista operációs rendszer. Megtörténik a Snap csomagok bevezetése az Ubuntu-ban,

2017-ben az Ubuntu megjelenik a WSL (Windows Subsystem for Linux) kínálatában.

2019-ben a 19.10-et az évtized legjobb Ubuntu kiadásának választották az OMG! Ubuntu webhelyen.

2022-ben a Canonical bemutatja az új Ubuntu logót.

2023-ban elindul az Ubuntu Pro szolgáltatást, megmutatva a Canonical elkötelezettségét az Universe szoftvertárház és a nyílt forráskódú alkalmazások iránt.

2024-ben megjelenik az Ubuntu 24.04 LTS (Noble Numbat). Az Ubuntu LTS 12 évre emeli a támogatási időszakot, ezzel vállalja az Ubuntu LTS elkötelezettségét a Legacy-támogatás mellett. Ez az Ubuntu 20. évfordulója amely az Oracular Oriole őszi kiadásával ünnepel majd.

A Canonical sokszínű szakértői csapatot vonz, akiket egy küldetés egyesít: a nyílt forráskód hatásának fokozása. Az Ubuntu mögött álló eredeti közreműködők és csapattagok közül sokan még mindig itt vannak, köztük az alapító és vezérigazgató. Mi volt tehát az, ami vonzotta őket, hogy részt vegyenek egy olyan projektben, mint az Ubuntu?

Nem csak a Canonical és az Ubuntu közreműködői voltak ott a kezdetektől fogva. A közösségüknek és a felhasználóinak is megvannak a saját történetei arról, hogyan fedezték fel az Ubuntut. A hobbistáktól és rajongóktól kezdve a vállalatokon át az innovátorokig, különböző felhasználókkal beszélgettünk, hogy meghallgassuk a történeteiket.

Neked mi volt a történeted? Meséld el!

Hozzászólások

kami911 képe

Érdekes, hogy a Debian után

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#1 Én először alternativaként OS/2-t és Debian "Hamm"-ot használtam,  majd utána viszonylag korán Ubuntu-t.Amikor jött az Unity, akkor próbáltam megszokni. Nem sikerült,  utána disztohopperkedtem, és végül a Linux Mint-nél maradtam.