Boldog 31. születésnapot, Debian!

kami911 képe

Tegnap, 2024. augusztus 16-án volt Debian 31. születésnapja. Kedvenc operációs rendszerünk a közös munka eredménye. Köszönjük mindenkinek, aki hozzájárult ehhez a 31 év alatt, és boldog születésnapot a Debiannak!

31 év telt el, amióta a Debian Projekt megszületett. Ez idő alatt hihetetlen utat jártunk be, és szemtanúi lehettünk a világ változásának. Mi is fejlődtünk együtt a körülöttünk lévő világgal. És hadd mondjuk el: minden pillanatát élveztük. Az elmúlt három évtized alatt meghívást kaptunk szinte minden kontinensre és országba, több mint 25 Debian Fejlesztői Konferenciára. Hozzájárultunk a tudományok fejlődéséhez a Debian Blends-sel, nem hagytuk magára a régi hardvert a Hosszútávú Támogatással (LTS - Long Term Support), támogattuk a sokszínűséget és az esélyegyenlőséget az Outreach Programjainkkal. Sőt, még a Föld és a világűr felfedezéséhez is hozzájárultunk, ahol senki sem hallja a fejlesztők sikolyát.

Bár lenne még sok minden, amit felsorolhatnánk, már ennyi is elég, hogy lássuk: szinte mindent megtettünk, ami csak elképzelhető. De közben fel sem tűnt nekünk.

Az idő valóban repül, vagy ahogy a latin mondás tartja: „Tempus fugit” (az idő visszavonhatatlanul szökik), amikor jól érezzük magunkat és haladunk előre. Mégis, ezen a pillanaton elgondolkozva, arra is ráeszmélünk, hogy voltak őszinte pillanatok az önvizsgálat és a visszatekintés során is. Az évek során a projekt elveszített néhány fontos tagot, akiket szerettünk – lehet, hogy ti fejlesztőnek hívtátok őket, mi azonban barátoknak, mentoroknak neveztük őket. Fájt, gyászoltunk, de az emlékükben tovább haladtunk.

A projekt története során néhány tragédiát is átéltünk, nyilvános vitákat folytattunk, aggályokat tárgyaltunk meg és túléltünk, de folyamatosan növekedtünk.

És mindezt a nyilvánosság előtt tettük, mert a Debian Projekt lényege a nyitottság. A kódunk nyilvános, a hibáink és kudarcaink nyilvánosak, a kommunikációnk nyilvános, a találkozóink nyilvánosak, és a FLOSS iránti szeretetünk (Free/Libre and Open Source Software) is nyilvános.

A mai nap arra is lehetőséget ad, hogy elkezdjétek vagy folytassátok a Debianhoz való hozzájárulásotokat. Például megnézheted a Debian-csapatok listáját, telepítheted a how-can-i-help csomagot, és megnézheted, hogy van-e olyan hiba valamelyik általad használt szoftverben, amelynek javításában segíthetsz, elkezdheted megtervezni a következő kiadáshoz szükséges műveket, apró tippeket adhatsz a Debian gépedre történő telepítéshez a https://wiki.debian.org/InstallingDebianOn/ wiki oldalainkon, vagy egy Debian live image-et rakhatsz egy USB-memóriába, és odaadhatod egy olyan embernek a közeledben, aki még nem fedezte fel a Debian-t.

A Debian-t 1993-ban Ian Murdock indította, mint egy olyan új disztribúció, ami szabadon készül, a Linux és a GNU szellemében. A Debian-t gondosan és lelkiismeretesen szerették volna összerakni és hasonló módon karbantartni és támogatni. Szabad szoftver fejlesztők egy kicsi és jól szerezett csoportjaként indult és folyamatosan nőve fejlődött a fejlesztők és felhasználók jól szervezett közösségévé. Itt megtalálod a részletes történetet..

A Debian szerte a világon több ezer, a saját idejét feláldozó önkéntes fejlesztő közreműködésével jött létre. Néhányan a fejlesztők közül már találkoztak személyesen. A kommunikáció elsődlegesen e-mail-en keresztül (a levelező listák megtalálhatóak a lists.debian.org oldalon) és IRC-n (#debian csatorna az irc.debian.org-on) zajlik

Hozzászólások

Gondolom sokan közülünk a

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Gondolom sokan közülünk a Debianon tanulta meg a Linux parancsokat még abban az időben, amikor nehéz volt X-et telepíteni. Persze a grafikus asztali környezetek se voltak olyan fejlettek és egyszerűen használhatók, mint manapság.