Hamarosan ismét itt van szeptember második hévégéje, így egy ideje a hazai és nemzetközi digitális művészek: a programozóktól a grafikusokon át a zenészekig a budapesti Function rendezvényen gyűlnek össze. A Function hazánk jelenleg legnagyobb multi-platform demoscene partyja; egy olyan számítástechnikai rendezvény, ahol a digitális művészetek rajongói mérik össze tudásukat, cserélnek tapasztalatot és szocializálódnak.
A party-n a szervezők szívesen látják a „szakma öreg motorosait” és a kezdőket vagy érdeklődőket egyaránt. Nem kell megijedni, hogy még/már nem ismersz senkit; a magyar demoscene egy olyan baráti társaság, amely egyaránt örül a visszatérőknek és az újoncoknak. A party elmúlt éveiben volt szerencsénk vendégül látni látogatókat Belgiumból, Törökországból, Németországból, Norvégiából, Finnországból, Ausztriából és Franciaországból, és a rengeteg új arc mellett örömmel üdvözölhettünk olyan veterán résztvevőket is, akiket jó ideje nem láthattunk.
A rendezvény számos ismerős kategóriában, minőségi nevezésekkel dicsekedhet, amelyek nemzetközi viszonylatban is kiemelkedőek. A demók, a képek és a zeneművek több kategóriára osztva megmérettetnek, többek között a 256 byte, 4 kilóbájt és 64 kilóbájt intro kategóriában, demók, kézzel készített képek, fotók és még egy néhány témában.
A számítógépes játékok itt nem kapnak szerepet. A félreértések elkerülése végett: a rendezvény NEM LAN-party, nem éri meg csak azért eljönni, hogy ugyanazokkal a játékokkal játszhass, amivel otthon is nyugodtan tudnál. Senki nem fog megkövezni, ha ezt teszed (elvileg), de előre szólunk: így kihagyod a party legjavát.
Mire lehet akkor számítani? Jó hangulatra, érdekes technikai és művészi bravúrokra és némi kockulásra, hiszen a demók egy része épp csak elkészül határidőre.
Az esemény main organizere: Maugli, aki pár mondatban összefoglalta mit is várhatnak a Function-ra ellátogató vendégek: „48 órányi tömény számítógépes underground művészeti találkozó, rengeteg zenével, real time animációval, és persze kb. 400 atom jó arc emberrel.”. De miért is szervez valaki egy ilyen találkozót? – merülhetne fel a kérdés: „Sok-sok értékes és tehetséges alkotó, aki benne van, az évente egyszer összegyűlhessen, és jó színvonal, hangulat és díjazás mellett megméretethesse magát.”, majd hozzátette: „Nagyon sok barátom lett így az elmúlt 4 évben.”. A rendezvény európai jelentőségét jól jellemzi, az alábbi kijelentés: „Szépen lassan az évek során, ahogy fejlődtünk, növekedtünk, harmadik legnagyobb pure demoscene event lett a miénk, a látogatók számát nézve.”.
Gyertek el Ti is, tapasztaljátok meg milyen is a digitális underground művészet, amelyet jól bemutatja a méltán népszerű Vakondok dokumentumfilm-sorozat második epizódja:
A rendezvény honlapja: 2018.function.hu
Időpont: 2018. szeptember 7-9. 16 órától. Belépődíj: 4000 forint
Helyszín: Kőrösi Csoma Sándor Kollégium – 1118 Budapest, Dayka Gábor utca 4.
Mi az a demoscene?
A demoscene, öltönyös megfogalmazással élve, "valós idejű non-interaktív multimédiás prezentációkkal foglalkozó underground szubkultúra". Hogy ez mit jelent emberi nyelven? Egy demó valahol egy játék és egy animációs kisfilm vagy egy videóklip között van; bár látványilag az utóbbiakkal sorolhatók egy kategóriába, technikailag az előbbihez vannak közelebb: a demók "valós időben" futnak, tehát amíg egy film minden képkockája egyszer lett kiszámolva és eltárolva, addig egy demó egy képkockája a másodperc törtrésze alatt számolódik akkor, amikor azt a demót megnézzük. Egy demó ugyanolyan, mint egy színielőadás, az egész akkor és ott történik az orrunk előtt, amikor megtekintjük, és ahogy egy színielőadásnál, ugyanúgy egy demónal is szerepet játszhat a véletlen; vannak demók, amelyek minden lefuttatáskor máshogy néznek ki. Ez azzal az előnnyel is jár, hogy amíg egy film több száz megabyte-os is lehet, addig a demók jóval kisebbek, nem ritkán nem érik el a 64 vagy 4 kilobyte méretet sem. A demoscene azoknak a művészeknek az összessége, akik ilyen demókat készítenek. A scene tagjai kóderek, zenészek, grafikusok, 3D modellerek, vagy egyszerű laikusok, akik ugyan a produktív részéhez nem értenek, de szeretik a demókat és a jó társaságot.
További információ található a demoscene-ről a következő címeken: