Fórum:
Sziasztok!
a Héten a laptopomon megszabadultam a windowstól és a helyére került egy Linux Mint 22.1 Cinnamon :)
Szépen haladok alkalmazások terén, minden eddig használt programomra kaptam igencsak jó linuxos alternatívát. (Kivéve a Zoom-ot :) Ezt csak mellékesen :) mert itt sajnos nem jöhet szóba alternatíva, a Zoomnak kéne úgy müködnie, mint windows alatt, ami úgy tűnik nem mostanában lesz sajnos. De ez már nem a Linux hibája, hanem a Zoom-é)
Szóval már csupán egy kemény dió van hátra:
Van egy Jinka JK721 vágóplotterem, amit szeretnék időnként használni, és jó lenne, ha linux alatt is lehetséges lenne.
Van közületek ilyesmivel tapasztalata valakinek?
Elvileg
Beküldte T.István -
Értékelés:
A leírásában az van, hogy a hozzáadott USB-s meghajtón van linux driver, tehát elvileg támogatott.
Annyit megjegyeznék, a felhasználót, amivel belépsz hozzá kell adni a dialout csoporthoz, mert a cucc soros kommunikációt használ, Mint alatt meg alapból nincsenek hozzárendelve a felhasználók ehhez a csoporthoz.
Azt, hogy milyen programokkal lehet használni, arról nincs infóm, próbálgatni kell.
A Zoom-al mi a gond? Elvileg ugyanúgy kell működnie, mint Windows alatt.
Elvileg
Beküldte Soolt -
Értékelés:
A Zoommal sok baj van. Többek közt, hogy linux alatt elég rosszul kezeli a képernyőmegosztást. Én többek közt Javascript oktató vagyok, felnőtt képzésen veszek részt, és sajnos Zoom-ot használunk. Windows alatt nincs is baj vele, ám Linux alatt borzalmas élmény. Például a lebegő menü nem tud eltűnni, helyette egy fekete terület látszik azoknál, akikkel megosztom a képernyőmet.
Nekem a képernyő teljes felületét kell használnom a kurzusok alatt, a tálcától, a fejlécig. És semmit sem takarhat ki a megosztáson csak úgy. A képminpsége is rosszabb, mint windows alatt. A kamerát is rosszul kezeli. Ugye a wyland - X közti átjárás miatt, vagy a fene tudja, hogy mi kavar be. Mint előt kubuntun próbáltam, ott még siralmasabb volt, mert a képernyőmegosztást olyan rosszul kezelték együtt Plasma KDE (ugye, amivel a kubuntu van felszerelve) és a Zoom, hogy a 11. generációk 8 fizikai maggal rendelkező i5-ös proceszoromból 60%-ot zabált fel. Ekkor váltottam mintre. MInten már nincs fölösleges erőforrászabálás, ám a képernyőmegosztás és a kamerakép még mindig katasztrófális.
Elvileg
Beküldte T.István -
Értékelés:
Ettől függetlenül javasolnám a flatpak mellett kipróbálni a rendszeralkalmazást is. Csak mert a flatpak mivel zárt konténerben fut, nem fér hozzá teljes mértékben a hardver API-khoz, nem kellene ilyen gondnak lennie, de ez gyakori jelenség ettől függetlenül.
Mint alatt létezik Timeshift. Ezt érdemes bekapcsolni. Ez rendszeresen menti a rendszerállapotot, így ha valami telepítésekor gixer van, könnyen vissza lehet állni egy korábbi állapotra. Lehet ütemezni is a mentéseket, de közvetlenül a szoftver telepítése előtt is lehet csinálni egy mentést, amire vissza lehet állni, ha meg nincs gond lehet törölni a mentést, hogy ne foglalja a helyet. (a mentések inkrementálisak, és az ütemezett mentésekből a régiek mindig törölve lesznek, de kézi indítások örökre megmaradnak, hacsak nem törlöd)
Szóval azt javaslom, Timeshift mentés után tedd fel a rendszeralkalmazást, ne foglalkozz a további csomagokkal, mehetnek nyugodtam, amit tapasztaltál az Wayland-hoz köthető szerintem.
A rendszer alkalmazást (deb fájlt) a Zoom oldaláról tudod letölteni, a menüből ki kell választani a Mint-hez valót.
Lehet telepíteni párhuzamosan a faltapk mellé, össze lehet hasonlítani a működést. Ha összerondítja a rendszert, vissza kell állni az előző állapotra Timeshift-el, bár szerintem nem lesz vele gond.
U.I. csak szólok, de ezt biztosan jobban tudod, Linux Mint alatt Openjava van, ami nem az Oracle Java, bár működésben nem lehet nagy eltérés.
Elvileg
Beküldte Soolt -
Értékelés:
Az egyetemen 2 dolgot mulasztottam el. Ebből az egyiket nagyon bánom. A Java kurzusokra nem jártam, mert első alkalommal a forráskódjába bele kellett javítsak a tanárnak, amit felírt a táblára. Kínos volt, nem akartam, véletlenül javítottam ki, nem szándékos cikizésből. Sajnos Ő tartotta a Linuxot is, így arra sem jártam.
Szóval 2 dologba elég analfabéta vagyok az informatika és a programozás terén. A Java, és, ami fontosabb most, a Linux.
Közben megnéztem a rendes telepítőjét, hogy mi volt a bajom vele. És igen, rájöttem, amikor elindítottam a telepítést: Fel akar tenni egy függőséget a rendszer alá, mégpedig az IBus-t. És ez teljesen hazavágja a rendszer alatt levő billentyűzetkiosztás vezérlést.
A tálcán a rendszer által beállított billentyűzetkiosztás is megmarad, és megjelenik az IBus is, amitől egy total káosz lesz urrá a linuxon, a billentyűzetkiosztás körül. (a kubuntunál úgyszintén ez volt, a feleségem laptojára az én kubuntum előtt már feltelepítettem a mintent, és ott is ugyan ez lett. Azóta már ugye az én gépemre is Mint került, amivel teljes mértékben meg vagyok elégedve. Ma már dolgoztam is vele, a szokásos, eddig windows alatt végzett dolgaimat, és tökéletesen boldogultam.)
Nem fér el a jelenlegi mellé egy tesztrendszer?
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Nem fér el a jelenlegi mellé egy tesztrendszer?
Beküldte T.István -
Értékelés:
Nem fér el a jelenlegi mellé egy tesztrendszer?
Beküldte Soolt -
Értékelés:
Már megtörtént előzőleg. Ugyanis először az asszony laptopján telepítettem a mintet, és oda nem flatpak-ként telepítettem a zoom-ot, hanem rendszercsomagként, a hivatalos oldalról, a zoom_amd64.deb telepítővel. Tehát tapasztalatból mondod, hogy Mint alatt felteszi az IBus-t, ami összeakad a rendszer beveiteli vezérlésével. Fogalmam sincs, hogy a zoom-nak erre miért van szüksége, miért nem jó az, amit az adott linux distribucio használ. flatpak esetén is lehet, hogy felteszi, ezt nem néztem, ám amikor gépelek, akkor a rendszer billentyűzetkiosztását használom. Még nem volt időm, hogy annyira körbejárhassam a témát, hogy átlássam, és tudjam a miérteket. Mondjuk, ha átlátnám, akkor valószínüleg megoldást is hamarabb találnék.
NEm is biztos, hogy van megoldás, mivel erről tudnak a zoom fejlesztői is, egy fórum alapján, és ez egy elég friss bejegyzés.
https://community.zoom.com/t5/Zoom-Meetings/Screen-sharing-black-screen-...
Azaz biztos, hogy van, mert mindenre van, és ez úgy tűnik, sok embert érint. Tehát nem lenne kis dolog megoldani a problémát.
Nem fér el a jelenlegi mellé egy tesztrendszer?
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Nem fér el a jelenlegi mellé egy tesztrendszer?
Beküldte Soolt -
Értékelés:
Elvileg
Beküldte Soolt -
Értékelés:
Írod, hogy:
Utánna néztem, betettem a ploterrel adott kis mini discet, (amikor én vettem, akkor még minidisc-et adtak hozzá, na meg persze az ArtCut programot, amihez fogható linux alá nem igen lesz a két kedden, sajnos) és sajnos nincs :(
Az KX-Cut könyvtárban is setup.exe van :(
Írtam a SignDepot-nak is (tőlük vettem) és ők sem tudtak segíteni. (Amin nem is csodálkozom, hiszen nemsok olyan elvetemült van, mint én, hogy "studiomunkát" linux alatt végezzen. MErt sajnos a szoftvergyártóknak nem volt érdeke ezeket a drága programokat, GNU-ként licenszelni.) (Hihetetlen, hogy mindez, egy ember turpissága, ami az egész világ alakulására befolyással volt, és még van ma is.)
Bocsánat, a dölt zárójeles részért, csupán "hangosan" gondolkoztam.
Kép:
Elvileg
Beküldte kami911 -
Értékelés:
Elvileg
Beküldte T.István -
Értékelés:
De ahhoz, hogy bármi működjön, a dialout csoportba fel kell venni a felhasználód (lMenü->Felhasználók és csoportok, csoportok mezőre katt, dialout-hoz pipa, OK -és lehet kell egy ki és bejelentkezés)
Innentől meg kellhetnek szoftverek, amikkel lehet erre "nyomtatni". Ebben nem tudok segíteni, nincs hasonló hardverem.
De az is lehet, hogy Wine alatt működik az ArtCut, ez pont nem olyan kategória ami kizárható lenne. Kami linkjeire is rá lehet nézni. Azt, hogy az eszköz működik-e Linux alatt, lehet az inxi -Fxz riportjából kiolvasható, de ha nem is, az sem jelent semmit, mert teljesen soros kommunikációt használ.
Nem fér el a jelenlegi mellé egy tesztrendszer?
Beküldte T.István -
Értékelés:
(Az IBust még nem néztem meg)
Kell a Zoom, nem jó a Jitsi?
Beküldte kami911 -
Értékelés:
Kell a Zoom, nem jó a Jitsi helyette? Vagy a BigBlueButton?
Kell a Zoom, nem jó a Jitsi?
Beküldte T.István -
Értékelés:
Kell a Zoom, nem jó a Jitsi?
Beküldte Soolt -
Értékelés:
Sziasztok!
Ma egy egész napos csoportom volt, így csak most tudtam elolvasni a válaszokat.
A @kami911 által küldött linkek közül az elsőre rátaláltam jó magam is, és mivel szimpatikus volt, meg láttam müködő videót is, amiben egy hasonló plotterrel dolgoznak, mint az enyém, megpróbáltam feltelepíteni az oldal leírása alapján, ami sajnos hibához vezetett. BEmásolom ide a prompt kimenetét
Szóval nem sikerült.
A teszt rendszerhez annyit, hogy, most már végképp nincs szükségem rá, mert ami van, az már elég teszt :) Ezt valószínű, hogy amikor letisztulnak a dolgok, amúgy is újra kell telepítenem, és akkor majd a kitaposott út mentén fogok mindent csinálni.
Webfejlesztéssel is foglalozom, úgyhogy szükségem van egy xamppr-a, vagy egyenekét telepítve egy sima LAMP-ra LAMP = Linux, Apache, MySql, Php a XAMPP-ot feltelpítettem, és az sikeresen működik. Igaz itt szembesültem a Linux biztonsággal, mert az első wordpress oldal telepítésnél azzal szembesültem, hogy a wordpress nem tudta létrehozni a config.php-t mert ugya php-nak erre nem volt joga. Aztán midnight commanderből adtam jogot a html könyvtárra a csoportnak, s így legalább én kézzel létre tudtam hozni, és a telepítés sikerült.
Szóval még bőven van mit tanulnom.
A zoom-ra visszatérve, valószínű, hogy az lesz, hogy feltelepítek egy régi verziót. És lássuk mi lesz. Vagy eleve egy olyan disztribúció kellene, aminek grafikus környezete már eleve IBus alapon kezeli a bemenetet (billentyűzet) Lehet a Mint-be is az kerül majd idővel. De mikor?! Az ugye kérdés.
ÉS igen, azért Zoom, mert az oktatási központ, ahol oktatoként tevákenykedem, a Zoom-re fizetett elő nekünk oktatóknak. Ráadásul nekem a személyes Zomm-omat fizeti. Tehát a Google személyes fiókommal való regisztrációmra fizet elő.