Beküldte gyenes -
Fórum:
Üdv. Mindenkinek! Memória bővítéssel kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Jelenleg 4Gb (2x2) van a gépemben és 8-ra szeretném emelni. Szaküzletben hozzáértő IT-s szakember azt mondta Linux alá felesleges a több RAM mert nem lesz gyorsabb. Másik gépemen Windows van szintén 4 Gb memóriával , azt mondta ezt már érdemes bővíteni 8Gb-ra. Mi a véleményetek erről ? Kíváncsi lennék aki már cserélt RAM-ot mi a tapasztalata. Szerény véleményem az, hogy a programok pld. böngészők azok amelyek memória éhesebbek. Pillanatnyilag ennyit lát a Debian a 4Gb-ból https://kepkuldes.com/image/hoG8Id ezt szeretném bővíteni.

Amennyiben hosszútávra
Beküldte tipa -
Értékelés:
Amennyiben hosszútávra tervezed a gépet, akkor érdemes a maximális memória méretet kihasználni.
Nem gond, ha sok van belőle :)
Mint látható, az arány
Beküldte kimarite -
Értékelés:
Mint látható, az arány hasonló:
A Linuxra jellemző, hogy takarékos a RAM-mal, de ha többet teszel a gépbe, akkor a többől többet „eszik”. A saját gépem használtan vettem, 4 GB RAM-mal, de a vásárláskor rendeltem bele még 4 GB RAM-ot. Így lett 8 GB RAM.
A Cinnamon már kicsit nehezen fut el egy Dual Core CPU-s gépen és „csak” 4 GB RAM-mal, és itt a lényeg a Dual Core is. Nincs gond igazából gond 4 GB RAM-mal sem, böngészésre, levelezésre nem lassú, csak engedékenyebb lenne egy Xfce asztali környezet, viszont a Cinnamonnal telepített Linux Mint megtetszett elsőre, a Windows XP helyett. Ez nem az én gépem.
A 4 GB határeset, azaz éppen elég. Se nem sok, se nem kevés.
Tehát, a kérdésedre is válaszolva, memória éhesebbek a böngészők és az egyéb alkalmazások is. :-)
Szerintem viszont megéri memóriát bővíteni, mert a 8 GB már komolyabb munkára is alkalmas, és elég hosszú ideig elég lesz bármely asztali környezetre és Linux terjesztésre. Még akkor is, ha DDR2-es RAM-od van, bár az lassabb az én DDR3-asomhoz képest.
-----
A most használt helyett, kérlek, a jövőben használd az Imgur vagy az ImgBB képmegosztók valamelyikét.
Mint látható, az arány
Beküldte gyenes -
Értékelés:
Köszönöm kimarite, nagyon egyet gondoltunk. ImgBB nem működött először azzal próbálkoztam , tudom megjegyeztem már korábban is szóltál. Már nem dobja el a képet, most töltöttem fel egy másikat működik. De elnézést kérek.
Mint látható, az arány
Beküldte kimarite -
Értékelés:
Természetesen elnézzük. :-)
Nem emlékeztem, hogy szóltam. Ez mindegy.
Mindig szólok mindenkinek, mert ez fontos dolog.
Regisztrálj itt akkor: https://postimages.org/
Én is ezt használom (a fórumhoz), és az Imgur-on is regisztrálva vagyok. Ha van reklám blokkolód, abban a PostImage weboldalon három domaint kell engedélyezni, hogy működjön az oldal. Lehet, ezért, valamilyen blokkolás miatt nem működött az imgBB feltöltés. Az általad most használt oldalról szerintem törlik a képeket idővel (egy hasonló nevűnél volt ilyen), és elég sanyarű látvány, ha egy régi, ám még aktuálisnak tűnő fórumtémát olvasol, és a kép törlődött, nem tudod megnézni. A vizuális látvány sokszor többet mutat három-négy mondatnál.
Amikor képet töltesz fel, az oldalra belépve tedd. Rendezd könyvtárakba a feltöltött képeket (pl. név szerint, vagy olyasmi elnevezésekkel, hogy Cinnamon, Debian, stb., de valamilyen elképzelés szerint), erre a feltöltés alkalmával lesz lehetőséged leginkább, később nem igazán. Ami még megfontolandó, ha ~200-300 kB feletti fájl méretű a képernyőkép mentésed, akkor érdemes átalakítani 90%-os minőségre és JPG formátumra, mondjuk a GIMP alkalmazással, amelynek alapértelmezett beállítása ez. Nemrég készítettem egy teljes Asztalt mutató képernyőképet, 1.6 MB méret lett, az átalakítás után kb. 250 kB, és ez már elég elfogadható. Tehát az Imgur, imgBB, Postimage oldalakra ne tölts fel képet nagy fájl méretben, takarékoskodjuk az erőforrásaikkal. Ha a kép fájl mérete eleve nem nagy, nem kell átalakítani! Az átalakítás a kép minőségének romlásával jár, ezért szemrevételezd a képet a feltöltés előtt, hogy élvezhető-e a kapott minőség.
És fogadd meg atime tanácsát is, tettess a gépbe annyi RAM-ot, ami belefér, vagyis amit megenged a technikai leírása. Csak jól járhatsz.
Mint látható, az arány
Beküldte atime -
Értékelés:
Ugyan nem én tanácsoltam, de tökéletesen egyetértek vele...
Mint látható, az arány
Beküldte kimarite -
Értékelés:
Hahaha ... megint megtréfált a Drupal. Van ilyen. Többször is előfordult már, nem reklámozom nyilvánosan. Nemcsak itt, hanem más Drupal motort használó fórumon is láttam. Rövid távon összekeverednek olykor a nevek (nagyon ritka esemény). A te neved alatt szerepelt korábban:
Amennyiben hosszútávra tervezed a gépet, akkor érdemes a maximális memória méretet kihasználni.
Nem gond, ha sok van belőle :)
Akkor tipának köszönjük a tanácsot! És mert igaz.
Memória bővítés
Beküldte lala -
Értékelés:
Viszonylag régi gép esetén, RAM bővítés előtt azért érdemes ellenőrizni hogy max. mekkora
méretű RAM-ot támogat az alaplap.
sudo dmidecode -t 16
(Maximum Capacity:)
Memória bővítés
Beküldte kimarite -
Értékelés:
Ezt írtuk mi is. Ellenőrzés. :-)
Mint látható, az arány
Beküldte T.István -
Értékelés:
#2 Hm. Nálam, Mint 19.3 Cinnamon, FF egyelőre 3 tab nyitva (nem bonyolult oldalak):
@Gyenes:
Érdemes lenne a meglévő két modult is gyorsabbra cserélni, ha futja rá. DDR2 800 -ra, CL5 időzítéssel. Alap használat esetén ez többet gyorsít, mint a több RAM. Alap használatra, valóban elég a 4 GB, ahogy többen is írták, de bármikor lehet valami memóriaéhesebb feladat, jó ha van sok memória.
Memória bővítés
Beküldte T.István -
Értékelés:
Viszonylag régi gép esetén, RAM bővítés előtt azért érdemes ellenőrizni hogy max. mekkora
méretű RAM-ot támogat az alaplap.
sudo dmidecode -t 16
(Maximum Capacity:)
Azaz, max.ekkora méretű modulokat lehet beletenni, ez nem az összes támogatott memória... (csak félreértés elkerülése végett) DDR2 -nél ez 4 GB, szerintem nem is gyártottak ekkora méretű desktop modulokat, ekkorát csak szerver (ECC) memóriát láttam.
Memória bővítés
Beküldte gyenes -
Értékelés:
Nagyon köszönöm mindenkinek a sgítséget! Az említett parancsra ezt a választ kaptam : https://i.postimg.cc/FHNQWKWC/mem-ria.png
Memória bővítés
Beküldte mumorec -
Értékelés:
A kép szerint két csatlakozó van és az is csak 2 GB-os modult tud fogadni. Szerintem nem lehet bővíteni.
Memória bővítés
Beküldte gyenes -
Értékelés:
Szomorú :-( Ettől tartottam, azért hétfőn számítógépes szaküzletben azt ígérték megnézik az alaplapot. Igen ez egy kicsit öreg alaplap, Gigabyte 945 GCM-S2L még 2007-ből.
Memória bővítés
Beküldte kimarite -
Értékelés:
Valami gyártói hivatkozás? Találtál?
Én is megnéztem a gyártói leírást az egyik alaplapnál a RAM (be)vásárlás miatt.
A gyorsabb órajel esetleg még számíthat.
Memória bővítés
Beküldte lala -
Értékelés:
Az alaplap típusára rákeresve, ezt találtam: "Max RAM 4 GB DDR2"
Az viszont furcsa hogy a bevezetődben lévő linken ez látható: RAM: total: 2.93 GiB
Milyen rendszert használsz ? Csak nem, non-PAE-sat ?
Memória bővítés
Beküldte gyenes -
Értékelés:
Debian Cinnamon 64 bit. Igen ez feltűnt nekem is szerintem ennyit (2.93 Gb) lát a rendszer a 4 Gb-ból.
Memória bővítés
Beküldte gyenes -
Értékelés:
Megint a Windowsos gépem járt jól ez elbír 2x8 Gb memória bővítést is. Ez az alaplapja http://hu.gigabyte.com/products/page/mb/ga-h81m-s2pvrev_10#sp
Memória bővítés
Beküldte mumorec -
Értékelés:
Ezt találtam:
https://www.arukereso.hu/memoria-modul-c3577/mushkin/silverline-4gb-2x2g...
Memória bővítés
Beküldte gyenes -
Értékelés:
Köszönöm!
Az a baj ez 2x2 GB nekem 2db. 4Gb-os kell. IT-s szakik (akiket ismerek) meghozzák a szaküzletbe, a neten rendelésben nem bízom.
Memória bővítés
Beküldte kimarite -
Értékelés:
Szerintem, a „Maximum capacity” az összes memória jelzése.
Az én gépemről ezt mondja a gyár:
Upgradeable to 16384MB with optional 8192MB SODIMMs in slots 1 and 2
És ez a kimenet (is):
sudo dmidecode -t 16 [sudo] kim jelszava: # dmidecode 3.2 Getting SMBIOS data from sysfs. SMBIOS 2.7 present. Handle 0x0005, DMI type 16, 23 bytes Physical Memory Array Location: System Board Or Motherboard Use: System Memory Error Correction Type: None Maximum Capacity: 16 GB Error Information Handle: Not Provided Number Of Devices: 2Azaz 2 slot van, azokba darabonként 8 GB DDR 3 RAM mehet, így jön ki a 16 GB.
-----
Úgy tűnik igen, de a gyártó szerint
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-945GCM-S2L-rev-10/sp#sp
összesen 4 GB RAM mehet a gépbe. 2 slot van, tehát 2 x 2 GB.
2 x 1.8V DDR2 DIMM sockets supporting up to 4 GB of system memory
A dmidecode nem kezelheti rendesen a DDR2-es RAM-okat. Nem emlékszem pontosan, de mintha olvastam volna erről.
----
Sajnos, 800 MHz órajeles típust nem kezeli az alaplap:
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-945GCM-S2L-rev-10/sp#sp
Support for DDR2 667/533/400 MHz memory modules
(Go to GIGABYTE's website for the latest memory support list.)
... ott vagyok a website-on. (Go to?) :-)
A magyar: http://hu.gigabyte.com/products/page/mb/ga-945gcm-s2l/#sp
2 x 1,8V DDR2 DIMM foglalat, legfeljebb 4 GB memória
-----
Próbáltam mindenre választ adni itt.
Ha a szervíz azt mondja, beletesz a gépbe 2 (kettő) darab 4 GB-os RAM-ot, akkor tegyék bele. Ők biztosan megmondják, mit lehet. Előre ne vásárolj semmit. Ingyen mondják meg, mi való a gépbe, arra válaljanak valamilyen garanciát (a szavukban tudsz megbízni, ha nem tőlük rendeled meg a RAM-ot is).
IT-s szakik (akiket ismerek) meghozzák a szaküzletbe
De ők arra is rákerestek, belemegy-e a gépbe 8 GB RAM, pontosabban működni is fog ennyivel?
A jelenlegi memóriákat így is lehet nézni:
(https://www.youtube.com/watch?v=lIOvPgv2pTc )
Memória bővítés
Beküldte T.István -
Értékelés:
Ezekkel nem kerül beljebb, ugyanilyen paraméteresek a meglévők is. (időzítést nem tudni, de a 667 Mhz az stimmel)
Memória bővítés
Beküldte T.István -
Értékelés:
Szerintem, a „Maximum capacity” az összes memória jelzése.
Én csak abból indulok ki, hogy nálam a Maximum capacity -re 4 GB-t ír. Miközben a gépben összesen 8 GB van, és látja is mindet. Az alaplap leírása szerint max 4 GB-s modulokat támogat.
Memória bővítés
Beküldte T.István -
Értékelés:
Sajnos, 800 MHz órajeles típust nem kezeli az alaplap:
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-945GCM-S2L-rev-10/sp#sp
Én azért megpróbálnék kettő CL5 -ös 800 MHz-es modult, aminek van 667 MHz-hez kapcsoldó SPD bejegyzése, jó eséllyel működni fog, CL4-el, és még húzni is lehet kicsit rajta, ha BIOS engedi. (Én már löttem be 800 MHz-re 667-es modulokat, amik hiba nélkül mentek, persze, olyan gépben, ami alapból támogatta többek között a 800 MHz-et is.)
Memória bővítés
Beküldte T.István -
Értékelés:
Második nekifutás (hozzászólás szerkesztése valamiért nem működik)
Sajnos, 800 MHz órajeles típust nem kezeli az alaplap:
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-945GCM-S2L-rev-10/sp#sp
De, kezeli, csak a szokásos jelölés kavar van, a memóráknál. Az FSB-t kell nézni...
Szerintem meg kell próbálni a jelenlegiket, hogy működnek meghúzva. (Átállítani a BIOS-ban az órajelet, és picit nagyob feszt adni neki, ha jó minőségűek a memóriák, lehet mennek 800-on, és akkor kár pénzt pazarolni másik modulokra)
Memória bővítés
Beküldte gyenes -
Értékelés:
Ez az alplap http://hu.gigabyte.com/products/page/mb/ga-945gcm-s2l#sp ésezt írja "2 x 1,8V DDR2 DIMM foglalat, legfeljebb 4 GB memória" tehát úgy értik ,hogy nem slotonként hanem összesen. Talán jól értem.
Memória bővítés
Beküldte kimarite -
Értékelés:
A gyártó leírását kéne nézni. Az biztos.
De, kezeli, csak a szokásos jelölés kavar van, a memóráknál. Az FSB-t kell nézni...
Szerintem meg kell próbálni a jelenlegiket, hogy működnek meghúzva. (Átállítani a BIOS-ban az órajelet, és picit nagyob feszt adni neki, ha jó minőségűek a memóriák, lehet mennek 800-on, és akkor kár pénzt pazarolni másik modulokra)
MIndenképpen érdemes lenne a jelenlegi RAM-okkal az órajel állítást, húzást próbának, persze ekkor a RAM élettartama csökken. A BIOS úgyis „megmondja” lehet-e emelni az órajelet. Az FSB az 1600 is, persze.
(300 másodpercig szerkeszthető egy hozzászólás, és nem „örökké”. Utóbbiból elég nagy kavarodások voltak régebben, a lehetőséggel néhányan visszaéltek, nem is kicsit.)
Szerintem is összesen 4 GB.
Memória bővítés
Beküldte mumorec -
Értékelés:
A kérdezőnek szántam, mivel ez a maximun a gépéhez.
Memória bővítés
Beküldte mumorec -
Értékelés:
Hány memória foglalat van a gépedben?
Memória bővítés
Beküldte mumorec -
Értékelés:
Igen, a 800-as modul 667 MHz-en fog működni. Ennek mi értelme van?
Memória bővítés
Beküldte gyenes -
Értékelés:
Kettő darab memória slot van a gépben. Még itt https://www.amazon.com/Memory-Gigabyte-GA-945GCM-S2L-Black-Diamond/dp/B0... is 2Gb-osat ajánlanak. Ez 4Gb -nál tovább nem bővíthető sajnos. http://hu.gigabyte.com/products/page/mb/ga-945gcm-s2l#kf
Memória bővítés
Beküldte kimarite -
Értékelés:
Az Xfce asztali környezet még egész használható 4 GB RAM-mal. Esetleg Openbox (Bunsenlabs Linux). Persze, mindezt nem azért mondtam, hogy váltanod kellene. Linux Mint Xfce telepíthetö például.
Memória bővítés
Beküldte kimarite -
Értékelés:
ja igen, másik topikban látom, hogy Debian és Cinnamon. Nekem is ez van, kiváló. :-)
A másik gépre dual-bootban, a Windows mellé fel lehetne tenni Linuxot. Ha úgyis az fejleszthetö "RAM-ilag", akkor esetleg kihasználhatod, ha van igényed memóriaéhesebb alkalmazások használatára.
Memória bővítés
Beküldte T.István -
Értékelés:
Igen, a 800-as modul 667 MHz-en fog működni. Ennek mi értelme van?
A 667 MHz-es SPD -nek annyi az lényege, hogy a BIOS valószínűleg elfogadja, a többinek meg annyi az értelme, hogy biztonságosan lehet túlhúzni, hiszen 800 MHz-re is hitelesített, akkor bírni fogja. De ezt még azelőtt írtam, hogy megnéztem volna az alaplap leírását. A linkelt leírás szerint kezeli alapból is a 800 MHz-es modulokat.
Memória bővítés
Beküldte gyenes -
Értékelés:
A Debian kapni fog egy új és erős gépet úgy döntöttem, mert megérdemli. ;-)
Memória bővítés
Beküldte kimarite -
Értékelés:
Én is külön gépeket használok, azaz használnék (más, más OS-ekre), ha meg tudnák javítani a gépeimet, de most időm sem volt szerelőt keresni. Biztosan megérdemli. :-)
Gépjavítás
Beküldte T.István -
Értékelés:
ha meg tudnák javítani a gépeimet, de most időm sem volt szerelőt keresni.
Ezek milyen gépek lennének, mi a hibájuk?
Gépjavítás
Beküldte kimarite -
Értékelés:
Van egy AMD alaplap + AMD CPU + AMD iGPU (ASUS)
Van egy Dell Optiplex 7010 - nagyon jó, „csak” alacsony RAM-os.
Ezek az orrom előtt.
És egy nagyon régi, amit nem is érdemes ...
Ja, és még két gép, most rá (elé) van pakolva.
Mindegyik PC.
De majd ránézek ezekre a héten, pontosítok.
Az első kettőnek (és egy gyengusz harmadiknak - kevés a RAM benne, amúgy semmi gond) van olyan hibája, hogy nincs kép, illetve néha az egyik be sem bootol. Kezdetben mentek, aztán hirtelen nem ismerték fel a monitort, a monitoron üzenet: nincs csatlakozás (most nem jut eszembe az ilyenkor kiírt üzenet). Bosszantó, mert vettem három gépet használtam és kettő nem nálam (most egy harmadik gép van „ott” és .. lekopogom, jó ideje működik) romlott el ugyanazzal a hibával rövid idő alatt, a harmadik korábban nálam.
Két Nvidia GPU-m is van, az ASUS-ban nem működött, de lehet, kellett volna külön tápkábel. Nem foglalkoztam ezekkel egy éve, elég sűrű időszak volt és kicsit most is az van. És van más gépem.
Gépjavítás
Beküldte T.István -
Értékelés:
Aham.
Monitor kábel csere, monitor csere próba erejéig? Gépekbe bele lesni, púpos kondit keresni, videokártyát (másikat) próbálni, tápot cserélni... Melós, az biztos.