Cinnamon újdonságok

kami911 képe

A Linux Mint Debian Edition 6-os verziójában a Cinnamon 5.8-as verziója használható.

Stílusok

A Cinnamon 5.8 új koncepciót vezet be, amit „stílusoknak” neveznek.

Egy stílusnak akár három módja is lehet: vegyes, sötét és világos. Mindegyik mód tartalmazhat „variánsokat”, amik kombinációi olyan témáknak, amik jól működnek egymással.

Cinnamon stílusok

A stílusok, módok és variánsok mögötti ötlet az, hogy egyszerűvé tegye az átváltást olyan megjelenésekre, amik jól néznek ki, és gyorsan áttekinthető legyen a jelenlegi beállítás, függetlenül attól, hogy hány egyedi téma van telepítve, és anélkül, hogy ki kellene keresnie az egymással harmonizáló elemeket.

A stílus kombinációkban olyan népszerű stílusok látható, mint az Adwaita, Mint-X, Mint-Y stb. Válasszon egy módot, és megjelennek a színvariánsok.

Adwaita módok és színvariánsok

Pár kattintással váltogathat a stílusok, módok és színvariánsok között.

Ha finomítani szeretné a beállítások, vagy olyan téma kombinációt szeretne választani, amit nem javasolnak, kattintson az „Összetett beállítások” gombra, és visszatérhet a megszokott beállítás ablakhoz, ahol egyenként választhatja ki a témákat.

Értesítések

A Cinnamon értesítései át lettek tervezve, hogy kiemeljék az vezérszínt.

Átdolgozott értesítések

Ha lehetséges, az értesítések előnyben részesítik a szimbolikus ikonokat is.

Mozdulatvezérlés, gesztus támogatás

Mozdulatvezérlés került az ablakkezeléshez, a munkaterület kezeléshez, a csempe használathoz és a média vezérléséhez.

A gesztusokat támogatják a érintőtáblán, érintőképernyőkön és tableteken.

Mostantól a Cinnamon támogatja a mozdulatvezérlés

Saroksáv

A panel bal oldali részén az asztal megjelenítése kisalkalmazást egy elválasztó elemmel lett helyettesítve.

Új panel elrendezés.

A panel jobb szélén egy új saroksáv alkalmazás került beillesztésre. Ez a funkció a Windowsban került bevezetésre. Bár a saroksáv kevésbé észrevehető, mint az asztal megjelenítése kisalkalmazás, könnyebb használni, ha már tudja, hogy ott van. A képernyő jobb alsó sarkában helyezkedik el, így célzás nélkül, az egér gyors mozgatásával gyorsan odaérhet és használhatja.

A Cinnamon saroksávja.

A saroksáv bal kattintásra és középső kattintásra is támogat egy műveletet. Ezek beállíthatók úgy, hogy az asztalt, a asztalkalmazást, a munkaterület-választót vagy az ablakválasztót mutassák.

A saroksáv támogatja a „peek-to-desktop” funkciót is a lebegtetéskor, és megmutatja az asztalt, ha fájlokat húzunk fölé, így a fájlokat könnyen az asztalra dobhatjuk, függetlenül attól, hogy hány ablak van nyitva.

Változások a megjelenésben

A Nemo ikonnézetben a kiválasztott fájlok korábban nemcsak a nevüket, hanem az ikonjukat is kiemelték. Ez nem volt összhangban a Nemo listanézetével, és nem nézett ki túl szépen.

A Nemo ikonnézetben csak a kiválasztott elemek neve lesz kiemelve.

A továbbiakban a Nemo csak a fájlneveket fogja kiemelni. Az ikonok már nem lesznek sötétítve. Ezáltal a fájlkezelő sokkal letisztultabb megjelenést kap.

Az asztalt ábrázoló ikonok függőlegesen meg lettek fordítva.

Az asztalt ábrázoló ikon.

Az asztal panelt ábrázoló sávja mostantól alul van, akárcsak ahogyan alapértelmezés szerint Linux Mint-ben van.

Az asztal helyi menüjében hozzáadtak egy parancsikont a „Megjelenítési beállítás”-ok eléréséhez.

A Megjelenítési beállítások az asztalról is elérhetők.

A dátumokat a Nemo-ban rögzített szélességű betűtípussal is megjeleníti.

A dátumok rögzített szélességű betűtípussal jelennek meg.

Nemo Útvonalsáv

A Nemo fájlkezelőben található „Útvonalsáv”-ot jelentősen javították.

Az aktuális elérési útvonalra kattintva a „Hely beviteli mező”-re változik.

Egy másik mappába történő navigálás visszahozza az „Útvonalsáv”-ot.

Mutter rebase, azaz a programkód új verzióalapra helyezése

A Cinnamon legnagyobb változása az ablakkezelő jelentős felfejlesztése. A Muffin mostantól a Mutter 3.36-on alapul, és a kódbázisa sokkal közelebb áll az upstreamhez, mint korábban.

Amikor a Muffin a Mutter 3.2-ből forkolták, a terv nem az volt, hogy egy másik ablakkezelőt fejlesszenek, hanem egyszerűen az, hogy Cinnamon-kompatibilis legyen az összes Linux disztribúcióval, garantálva, hogy mindenhol ugyanazzal az ablakkezelővel rendelkezik, függetlenül attól, hogy a Mutter melyik verzióját szállítják.

Az idő repül. Már 11 év telt el a fork óta. Idővel mindkét ablakkazalő kapott új funkciókat és fejlesztéseket. A Muffin rendszeresen felzárkózott azáltal, hogy a Mutter változtatásait visszaportálta a saját kódbázisába.

Ez idő alatt azonban a Mutter dizájnja jelentősen megváltozott. A Mutter egyes részei átkerültek a GNOME Shellbe és fordítva. Ez egyre nehezebbé tette a Muttert érintő legújabb változtatások Muffinra történő átportálását, mivel a GNOME Shell és a Cinnamon nagyon különbözőek.

A Muffin olyan funkciókat és optimalizálásokat is kapott, amelyek nem voltak a Mutter részei. Bár ezek akkoriban előnyösek voltak a Cinnamon desktop számára, kihívást jelentettek a Mutter fejlesztéseihez való felzárkózás során, és idővel ez problémává vált.

Hónapokig tartó fejlesztés után a Muffin teljesen új alapokra került. A sajátosságait felülvizsgálták: néhányat elhagytak, néhányat átvittek a Cinnamon-ba. A programkód jövőbeni könnyebb rebase és backporting (kódbázis új alapra verzióalapra helyezése és meglévő új programkódok átemelése) biztosítása érdekében prioritást kapott, hogy a Muffin és a Mutter kódbázisok a lehető legközelebb maradjanak egymáshoz.

Ablakkezelő

Az új ablakkezelőhöz való alkalmazkodás érdekében a Megjelenítési beállítások a gnome-control-center-ből a cinnamon-control-centerbe lettek visszaportálva. A kijelző konfiguráció, amelyet korábban a csd-xrandr (a cinnamon-settings-daemon része) kezelt, átkerült a Muffin-ba.

A múltban az alkalmazások a használt technológiától függően eltérő módon jelenhettek meg. Ha egy GTK alkalmazás fejlécet használt, akkor az ablaka CSD ablak volt, és a címsor és az árnyékok a GTK témával lettek megjelenítve. Ha nem használta, akkor az ablaka SSD ablak volt, és ebben az esetben a címsor és az árnyékok a Metacity témával lettek megjelenítve.

Bár a Mint-X és a Mint-Y témák mindent megtettek annak érdekében, hogy a GTK címsoruk és árnyékuk hasonlóan nézzen ki, mint Metacity társaik, a gyakorlatban ezeket két különböző motor renderelte a Muffinon belül, és ez némi vizuális eltérést eredményezett a kétféle ablaktípus között.

A Cinnamon mostantól minden ablak a GTK-témával renderelt, függetlenül attól, hogy van-e címsoruk vagy nincs. A Metacity témák már nem használatosak a Cinnamonban.

A GTK élsimítás (antialiasing), amely tisztább megjelenést biztosít, mint a Metacity-é, korábban csak a CSD ablakok számára volt előnyös. Most már minden ablakon használják. A lekerekített sarkok élesebbnek tűnnek.

Az ablakok animációi javultak. A működésük módja megváltozott a motorháztető alatt. Már nem lehet az animációkat tuningolni és saját animációkat készíteni, mint korábban, de az alapértelmezett készlet sokkal tisztábban néz ki, mint korábban, és az animációk globális sebessége is konfigurálható.

Egyéb fejlesztések

  • A beállítási démon javított MPRIS-támogatással rendelkezik.
  • A főmenüben egy alkalmazás jobb egérgombbal történő kattintása egy kontextus menüt jelenít meg. Ha az alkalmazás parancsokat ad, akkor ezek a parancsok mostantól hozzáadódnak ehhez a menühöz.
  • A főmenü most már átméretezhető, csak húzza az egérrel az élét, hogy a saját ízlésének megfelelően átméretezze.
  • Kísérleti tématámogatás került hozzáadásra a bucka leképzés- (bump mapping)és elmosódás hatásokhoz a Cinnamon-ban.
  • Lehetőség van a csatlakoztatott eszközök alacsony akkumulátor szint értesítéseinek letiltására.
  • A gyorsbillentyűk beállításokhoz hozzá lett adva egy keresési lehetőség a különböző billentyűkombinációk gyors szűréséhez.
  • A kedvenc alkalmazások kategóriák szerint jelennek meg. A terminálhoz meg lehet adni argumentumokat.
  • Az értesítések időtartama beállítható.
  • A meggátló alkalmazás billentyűkombinációkat kapott az energiagazdálkodás és az értesítések átkapcsolásához.
  • A témák úgy vannak rendezve, hogy a világos és a sötét témák, valamint az aktuális és a régi témák különválnak.
  • A rendszerinformációs képernyőn megjelenik az operációs rendszer logója.
  • A Nemo többszálas képek előnézete funkcióval bővült. A Nemo most már több előnézetet generál egyszerre párhuzamosan, ahelyett, hogy egyesével generálná őket. Ez több processzor teljesítményt igényel, de gyorsabbá teszi a könyvtárak tartalmának betöltését, különösen akkor, ha nagy mennyiségű médiafájlt tartalmaznak.
  • A Cinnamon JavaScript értelmezője, a CJS-értelmező, amely korábban a GJS 1.66.2-es verzióján alapult, a GJS 1.74-es verzióra lett átállítva, hogy kihasználja a SpiderMonkey (libmozjs) 102-t.

Melléklet: