Cinnamon újdonságok

kami911 képe

Cinnamon 2.8

A Linux Mint 17.3-ban jelenik meg a Cinnamon 2.8-as verziója. A következő videó bemutat néhány újdonságot:

A fenti videó magyar felirattal megtekinthető ITT.

Jobb kisalkalmazások

Hang kisalkalmazás

Ez egy teljesen átgondolt felületet kapott. Az épp lejátszott zeneszám adatai és a kezelőfelület már részei az új felületnek, amelyek az album borítója felett látszanak.

cinnamon_sound.png

A hang kisalkalmazás új elrendezése

Azoknál a lejátszóknál, amelyek támogatják a számon belüli keresést (pl.: Banshee), alul egy lapos sáv mutatja, hogy éppen hol tart a szám lejátszása és lehetséges a számon belüli ugrás is.

A bemeneti beállítások, az alkalmazások és a kimeneti eszközök a jobb egérgombbal előhívható helyi menübe kerültek.

cinnamon_sound2.png

A hang kisalkalmazás helyi menüje

A kimeneti eszközök mutatják a nevüket is és az eredetüket is, így könnyebb megkülönböztetni ezeket, ha több hangeszköz van csatlakoztatva.

Energiagazdálkodási kislakalmazás

Ez a kisalkalmazás sok hibajavítást kapott és jelentősen fejlesztették a több akkumulátorral rendelkező gépek kezelését is.

cinnamon_power.png

A kisalkalmazás már mutatja az eszköz márkáját és modelljét.

A csatlakoztatott eszközök és akkumulátorok már részletes gyártói információval rendelkeznek. A fenti képernyőképen látható “Logitech M325” a Cinnamon 2.6-ban még “Vezeték nélküli egér”-ként jelent meg.

Munkaterület-váltó

cinnamon_workspace_switcher.png

A munkaterület-váltón az asztal képi megjelenítését láthatjuk

A munkaterület-váltó kisalkalmazás már képes arra, hogy megmutassa a munkaterületeket, kis téglalapokkal jelölve a bennük található ablakokat.

Értesítési panel

A klasszikus ikonok mellet a Cinnamon értesítési panelje már támogatja az Értesítéseket is.

Ha nem kedveled ezeket, akkor kikapcsolhatod a “Rendszerbeállítások” - “Általános” - “Értesítések támogatásának engedélyezése” ablakban. Ez minden alkalmazás értesítéseit letiltja és a panel visszatér a megszokott ikonokhoz.

Néhány tanács az ikonok és az értesítések felismeréséhez:

  • Az ikonokat a saját alkalmazásuk kezeli, jellemzően GTK menükkel és widgetekkel.

  • Az értesítéseket a Cinnamon kezeli, és a Clutter menüjük hasonló a panelhez.

  • Az ikonoknak lehet súgóbuborékja és helyi menüje, az értesítéseknek nem.

  • A Looking Glass (Alt+F2+lg) naplójában megnézhető, hogy milyen ikonokat (“systray”) és milyen értesítéseket (“indicator”) töltött be a Cinnamon.

thumb_cinnamon_systray.png

Értesítési támogatás a panelen

A fenti képernyőkép a Steam értesítéseit mutatja meg. Meg lehet figyelni, hogy a Clutter menüt használja, amely követi a Cinnamon témáját. Ha ki van kapcsolva az értesítések támogatása, a Steam egy normál ikont fog használni.

Sok hiba ki lett javítva az ikonok támogatásában, főleg az olyan alkalmazásoknál, mint a Pidgin, Shutter, FileZilla és a Thunderbird.

Ablaklista

Az ablaklistában már megtekinthetőek az ablakok előnézeti képei is.

thumb_cinnamon_windowlist.png

Előnézeti képek az ablaklistában

Ez beállítható és ki is kapcsolható a kisalkalmazás tulajdonságainál, amennyiben csak a buborékokat szeretnénk látni.

Megjelenítési fejlesztések

A megszokott animáció az ablakok minimalizálásánál ki lett javítva és már több panel esetén is működik.

Finomhangolások és kisebb megjelenítési fejlesztések lettek eszközölve mind a klasszikus, mind az előnézeti Alt-Tab alkalmazásváltónál.

A dobozjelölők (a kis nyilak, amelyek a panelből megnyíló kisalkalmazások menüit jelzik) sokkal jobban néznek ki, mint ezelőtt, ha a képernyő széléhez közel vannak.

Az Alt-F2 futtatási párbeszéd hibajavításokat kapott és már jobb az automata kiegészítés funkciója.

Jobb beállítások

Kijelzőbeállítások

A kijelzőbeállításoknál már látható mind a kijelző neve, mind pedig a kimenet neve, ahova csatlakoztatva lett, ezeket “kimeneti nevek”-nek hívjuk.

thumb_cinnamon_display.png

Több információ a kijelzőbeállításoknál

A fenti képernyőképen két azonos Dell monitor látható, az egyik a DP-1 DisplayPorton, a másik pedig a HDMI-0 HDMI porton keresztül csatlakoztatva.

Ezek ugyanazok a kimeneti nevek, amelyeket az xrandr használatakor és a Bejelentkezési ablak beállításainál - amikor az MDM alapértelmezett kijelzőjét állítjuk be - láthatunk.

Egyéb fejlesztések

A Fiókinformációnál és a Felhasználók és csoportoknál egy erősség-jelző lett hozzáadva a jelszóváltoztatás párbeszédablakához.

A kisalkalmazások automatikusan újratöltődnek, ha frissülnek.

Jobb ablakkezelés

A több kijelzővel rendelkező rendszerek támogatása sokat fejlődött. Az új ablakok, párbeszédek, OSD info (pédául a munkaterület neve) megjelenítését felülvizsgáltuk azért, hogy minden a jó helyen és a megfelelő monitoron jelenjen meg.

Az NVIDIA támogatásával készült  képkocka-szinkronizációhoz köthető fejlesztések a Mutterben (ez a GNOME Shell ablakkezelője) portolva lettek a Muffinba (ez a Cinnamon ablakkezelője). Ezeknek a fejlesztéseknek hála javulni fognak a megjelenítési problémák az NVIDIA kártyáknál, de elképzelhető, hogy jótékony hatásaik lesznek az ATI/AMD és Intel chipsetekkel szerelt rendszerekre is.

A párbeszédablakok alapértelmezésben a szülőablakukhoz vannak igazítva. Ez már korábban megjelent a Cinnamonban (“Rendszerbeállítások - Ablakok - Viselkedés - Párbeszédablak hozzáfűzése a szülőablakhoz”), de a 2.8-as verzióban fejlesztéseken esett át. A párbeszédablakok a szülőablakuk közepéhez lettek igazítva, nem a címsorukhoz, és a szülőablak árnyékolása jobban érzékelhetővé vált a korábbiakhoz képest.

Fejlesztések a háttérben

Beállítások daemon

A Cinnamon támogatja a mikrofonok némítógombját.

A HiDPI észlelését fejlesztettük, különös tekintettel a HDMI-n keresztül csatlakoztatott TV-kre.

Az XRANDR támogatását jelentősen fejlesztettük, több hibajavítást vettünk át a GNOME Shellből.

A Cinnamon beállítások daemonja stabilabb, mint valaha és a jövőben nem fog összeomlani, ha egy vagy néhány modulját nem sikerül betölteni.

Munkamenet kezelés

A Cinnamon kijelentkezési módszerét felülvizsgáltuk és néhány változtatást eszközöltünk, hogy érzékelhetően gyorsabb legyen. Az “EXIT” fázis időtúllépését 1 másodpercre csökkentettük, valamint a beállítások daemon és az ablakkezelő lettek az utolsók a bezáródó programok között, ennek köszönhetően végig megmaradnak a GTK témák és az ablakok címsorai.

A Cinnamon 2.8-ban szintén megtalálhatóak a következők:

  • jobb támogatás a Qt5-ös alkalmazásokhoz, ezáltal ezek sokkal jobban illeszkednek a környezetbe és a GTK témát használják

  • Jobb XSMP támogatás

  • Jobb naplófájlok (a naplófájlok mentését a ~/.xsession-errors helyre az “org.cinnamon.SessionManager debug” gsettings beállítással lehet konfigurálni. A naplófájlok mostantól tartalmazzák az eltelt időt is (delte time), ezzel is megkönnyítve azt, hogy eldöntsük egy alkalmazásról, hogy lassítja-e a be/kijelentkezést).

  • Egy teljesen személyre szabható automata indítási tiltólista. (Ezt a  “org.cinnamon.SessionManager autostart-blacklist” alatt lehet beállítani. Ez eddig csak részlegesen volt konfigurálható).

Teljesítménybeli fejlesztések

A naptár kisalkalmazás korábban felébresztette a CPU-t minden másodpercben még akkor is, ha nem mutatta a másodpercet. Ezt javítottuk, és így még kisebb lett az üresjárati CPU-használat.

A Cinnamon 2.6-ban megjelent előtöltés lelassította az indítási folyamat egészét - különösen a bejelentkezési képernyő töltését -, így a Cinnamon 2.8 már nem tartalmazza.

Nemo fejlesztések

Megérkezett a “gyors átnevezés” a Nemoba. Ez a lehetőség - amelyet valószínűleg a (korábbi) Windows-felhasználók fognak a legjobban szeretni - lehetővé teszi, hogy két, lassan egymás után következő kattintással átnevezhessünk fájlokat és könyvtárakat. Alapértelmezésként ki van kapcsolva, azonban a Nemoból a “Szerkesztés - Beállítások - Viselkedés - Két lassú kattintással történő átnevezés”-t kell bekapcsolni.

A Nemo mostantól automatikusan megkeresi az előnézetekkel kapcsolatos problémákat és engedi, hogy javítsuk azokat (ha rendszergazdai jogosultság kell hozzá, meg kell adni a megfelelő jelszót).

Bejelentkezési képernyő

A HiDPI támogatás fejlesztve lett az MDM-ben.

Több HiDPI-vel kapcsolatos problémát javítottunk, főleg a HD TV-k HDMI-n keresztüli csatlakozásakor fellépőket.

Az MDM HiDPI támogatása szintén újra lett gondolva. Eddig megkettőzte a pixelsűrűséget HiDPI megjelenítő esetén, amely néha azt eredményezte, hogy a bejelentkezési képernyő túl nagy lett bizonyos HiDPI monitorokon. Most megpróbálja elérni az ideális pixelsűrűséget azzal a módszerrel, hogy a pixelméretezés nem csak egyszeres vagy dupla lehet, hanem egy kiszámított, a képernyőnek megfelelő köztes értéket is felvehet.

mdm.png

A bejelentkezési képernyőn már egy képernyőbillentyűzet is megtalálható (szokványos és a speciális karakterekkel) a továbbfejlesztett HiDPI-támogatás mellett.