A Flowblade 2.1 már több sávot is kezel

A Flowblade 2.12 már elérhető többsávos, nem lineáris videószerkesztőként Linux rendszerekre. A Shotcut, mint egy másik nyílt forráskódú videószerkesztő, szintén nemrégiben adott ki egy új verziót.

A Flowblade 2.12-vel immár támogatja az adattárakat, mint egy olyan funkciót, amely jobban szabályozza a projekteszközök tárolási helyét. A felhasználók most eldönthetik, hogy hol tárolják a projektadatokat, például a proxy klipeket, a konténer klipek renderelőit, a bélyegképeket és a hangszinteket. Az adatok helye minden projekthez egyedileg kiválasztható, és a projektadatok projektenként is megsemmisíthetők, hogy más projekteket ne érintsen. Kifejezetten kényelmes, ha a proxy klipeket egy olyan könyvtárba rakjuk, amiket később törölni tudunk. Így a mentéseink tiszták lesznek, nem tartalmazza a proxykat.
A Flowblade 2.12 gyorsabb proxy-megjelenítést is biztosít, immár akár 21 sáv támogatott, hozzáadtuk a zoom-to-mouse pozíció funkciót, új szűrőket és a GTK4 eszközkészletre való portolás folyamatát. A Flowblade egyelőre még mindig a GTK3-hoz kötődik, de jó előrelépés történt a GTK4 porton.

Ami a Flowblade 2.12-vel végzett gyorsabb proxy-megjelenítést illeti, az a következőképpen magyarázható:

"Kiemelték, hogy a proxyfájlok létrehozása az FFMPEG CLI alkalmazás GPU-megjelenítésével sokkal gyorsabb volt, mint a Flowblade proxy-megjelenítés, még akkor is, ha a GPU-t a Flowblade használta. A sebességkülönbség oka a többsávos lejátszás támogatásához szükséges többlet erőforrás igény, tetszőleges szűrés, valamint kép- és hangkeverés lehetősége, amely a videószerkesztő megjelenítéséhez szükséges.

A proxykat most már az FFMPEG CLI alkalmazással is le lehet jeleníteni, ha a rendszer támogatja a GPU-kódolást. A tesztelés során 4-10-szeres sebességnövekedést értünk el ezzel a megközelítéssel."

A Flowblade már nem kínál felhasználó által konfigurálható eszközkészletet az idővonal szerkesztéséhez. A további elérhető eszközök használati eseteit jól lefedi az alapértelmezett eszközkészlet, és az eszközök felhasználó által konfigurálható rendezése már régebben fontos funkciónak számított. Ez nem túl kellemes, ha eddig magad szerkesztetted az eszközkészletet, amit használni szoktál...

Az új Flowblade videószerkesztő kiadás letölthető a GitHub oldaláról .

Megjegyzés: Felhasználás szempontjából hasznos, ha stabilitást, gyorsabb megjelenítést javítják. Nincs kellemetlenebb, mint amikor a gépre (a programra) kell várni.

Mi az a nem lineális videóvágó?

A nem lineáris videóvágó olyan szoftver vagy eszköz, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy videókat vágnak, szerkesztenek és rendezzenek nem lineáris módon. Ezt úgy értjük, hogy a felhasználók szabadon navigálhatnak és manipulálhatják a videó anyagot anélkül, hogy az eredeti sorrendjében kellene módosítaniuk.

A hagyományos, lineáris módszerrel ellentétben, ahol az egész videót egyetlen darabként kell szerkeszteni és átrendezni, a nem lineáris szerkesztők lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy különféle részeket, klippeket vágjanak, mozgassanak és rendszerezzenek a videóban anélkül, hogy ez befolyásolná az eredeti forrást. Ezáltal a felhasználók könnyebben dolgozhatnak a videóanyaggal, többféle módon szerkeszthetik és rendezhetik azt, és könnyebben hozhatnak létre összetett szerkezetű videókat.

Ezek a nem lineáris videószerkesztő programok széles körben elérhetőek, és rendelkezhetnek különféle funkciókkal és lehetőségekkel, például effektekkel, átmenetekkel, hangfeldolgozással és sok más szerkesztési lehetőséggel a felhasználók kreativitásának kibontakoztatására. Sokféle szoftver létezik ebben a kategóriában, például az Adobe Premiere Pro, Final Cut Pro, DaVinci Resolve és sok más.