Megjelent a DaVinci Resolve Studio 18.6.3. Ez egy ingyenesen is elérhető videóvágó, és Linux alatt is működik. Jellemzően NVidia kártyákkal, de meg lehet próbálni AMD-vel is. Talán az egyik legjobb ingyenes verzióval is rendelkező NLE vágó, amit Linux alatt is lehet használni.
Új alkalmazások a DaVinci Resolve és DaVinci Resolve Studio telepítőkkel
A DaVinci Resolve telepítő most egy új önálló alkalmazást is tartalmaz, a Blackmagic Proxy Generator Lite-ot. A DaVinci Resolve Studio telepítője tartalmazza az új Blackmagic Proxy Generatort és az új DaVinci Resolve Monitoring alkalmazást. Bár most ismerkedem a Proxy Generátorral nagyon kényelmes megoldásnak tűnik.
A DaVinci Resolve 18.6.3 újdonságai
Csak az átlagos felhasználóknak érdekesebb változásokra mutatok rá, mert aki prfi már biztosan megnézte az összes őket érintő változást.
- Különféle proxy, felhő és hálózati médiaszerver problémát javítottak.
- Kimenetenkénti hangnormalizálás támogatása a renderelések során.
- Támogatás a 4:2:2 HEIF és HIF klipek dekódolásához.
- Lehetőség az aktuális projekt bezárására a fájl menüből.
- Lehetőség a képarány testreszabására a Dolby Vision exporthoz.
- Továbbfejlesztett rendezési sorrend a Dolby Vision kombinált dobozokhoz.
- Kijavították a jelzők megjelenítésével kapcsolatos problémát a csak videóképet tartalmazó média miniatűrjein.
- Az aktív helyi verzió visszaállítása az eltávolított adathordozó visszaállításakor.
- Kijavították a képminőséggel kapcsolatos problémákat a jelenetvágás észlelt váltott soros klipekkel.
- Kijavították a felvétel-választó megnyitásával kapcsolatos problémát egyes klipeken.
- Kijavították a nem összekapcsolt hang sebességének megváltoztatásával kapcsolatos problémát az Inspektoran.
- Kijavították az átmenetek törlésével kapcsolatos problémát, ha a szerkesztési tartományon kívül volt.
- Kijavították a teljesítményproblémát a nagy idővonalak hullámos szerkesztése során.
- Megoldott a Fusion varázsmaszk több követési és rajzolási problémája.
- Megnövelt sebesség az objektumok átalakításában MaterialX anyagokkal a Fusionban.
- A beillesztett HDR Vivid trim előbeállítások mostantól tiszteletben tartják a kiválasztott módot.
- Kijavították a színes oldalon új HDR-zónák létrehozásával kapcsolatos problémát.
- Kijavították a hangszinkronizálási problémákat.
- Kijavították a Fairlight idővonalának elrendezésmódosítójával kapcsolatos problémát.
- Általános teljesítmény- és stabilitásfejlesztés.
Nem újdonság, de a DaVinci Resolve 18.6.1 esetében erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy a projektkönyvtárak kompatibilisek legyenek a RÉGI DaVinci Resolve 18.1.4-gyel. Bár ez lehetővé teszi a projektkönyvtár elérését a 18.1.4-gyel, a 18.6-ban létrehozott vagy megnyitott egyedi projektek már nem lesznek elérhetők a 18.1.4-ben. Jó ha elvégzi mindenki a teljes projektkönyvtár biztonsági mentését, valamint a projektek egyedi projektmentéseit a projektek 18.6.1-ben akarja megnyitni. (bár ez már régi figyelmeztetés, aki a régebbi verziót használta rég váltott valamelyik 18.6-ra...)
Fontos tudni, hogy a DaVinci Resolve 18.6 ingyenes verziója ugyanazt a kiváló minőséget adja, mint a Studio (fizetős) verzió. A munka ugyanúgy történik. mint a DaVinci Resolve 18.6 Studio-ban, és korlátlan felbontással képes kezelni a médiafájlokat. Ezt azonban korlátozza a projekt mastering és a kimenet Ultra HD felbontásra vagy alacsonyabbra. A DaVinci Resolve 18.6 csak egyetlen feldolgozó GPU-t támogat Windows és Linux rendszeren, valamint 2 GPU a legújabb Mac Pro rendszeren. Ha olyan funkciókra van szükséged, mint például több GPU támogatása, 4K kimenet, elmosódás effektusok, időbeli és térbeli zajcsökkentés, többféle AI-alapú eszköz, HDR-eszközök, kamerakövető, többszörös Resolve FX, 3D sztereoszkópikus eszközök és távoli renderelés, frissíteni kell a DaVinci Resolve 18.6 Studio verzióra. Erre normál hone videóvágáskor nagyon ritkán van szükség, így a free verzió messze túlmutat az elvárásaimon.
A DaVinci Resolve-ot egy-két nagyobb hollywoodi produkcióban is használták és használják, ezért kezdőknek, félprofiknak és telivér szerkesztőknek egyaránt szól.
Fontos megjegyezni, hogy csak néhány videó formátum (például AVI, MP4 vagy MOV) támogat. Főleg a régebbi videók, amelyek gyakran elavult szabványok alapján készültek, gyakran kimaradnak. Nagyon kényes a bemeneti állományokra, inkább a minőségibb formátumokat támogatja. Ha olyan állományod van, amit nem támogat, kisebb kutatás után biztosan találsz rá valamilyen FFMpeg parancssori megoldást.