A biztonságos internethasználat kiemelkedően fontos téma, hiszen az interneten keresztül számtalan tevékenységet végzünk, és ezek között számos olyan is van, amelyek különösen érzékeny adatokat tartalmaznak. Például ha online bankolunk, adatainkat és pénzünket is kockáztatjuk, ha pedig üzleti célokat szolgáló adatokat osztunk meg, azok védelme is fontos lehet.
A biztonságos internethasználat első lépése a jó vírusvédelem és tűzfal használata, melyek segítségével megakadályozhatjuk, hogy kártékony programok érjék el számítógépünket vagy eszközeinket. A tűzfal segítségével pedig megakadályozhatjuk, hogy a hálózatunkon kívülről férjenek hozzá adatainkhoz.
Második lépésként érdemes figyelni az erős jelszavak használatára. A jó jelszó legalább 18 karakter hosszú, és tartalmaz betűket, számokat és speciális karaktereket is. Fontos, hogy ne használjunk ugyanazt a jelszót több különböző helyen, és érdemes rendszeresen cserélni azt.
A biztonságos internethasználat harmadik lépése a bizalmas adatok megosztásának megfontolása. Sok esetben elkerülhető, hogy olyan adatokat osztunk meg, amelyekre nincs szükség, és ha mégis szükséges az adatok megosztása, érdemes olyan eszközöket használni, mint például a végpontok közötti titkosítás (end-to-end encryption) segítségével működő üzenetküldő alkalmazások.
Negyedik lépésként érdemes figyelni az ismert biztonsági rések javítására. Amikor egy biztonsági rést publikálásra kerül egy szoftverben, érdemes minél hamarabb telepíteni a javítást. Ezzel csökkentve a biztonsági rés kihasználásának lehetőségét.
A biztonságos internethasználat ötödik lépése a böngészési szokásaink átgondolása. Amikor böngészünk az interneten, érdemes olyan oldalakat használni, melyeket megbízhatónak tartunk, és kerülni azokat az oldalakat, amelyek nem megbízhatóak. Érdemes figyelni a weboldalak URL-jére is, és kerülni azokat, amelyek gyanúsak vagy nem megbízhatóak.
Hatodik lépésként érdemes figyelni a publikus Wi-Fi hálózatok használatára. Bár a publikus Wi-Fi hálózatok használata kényelmes lehet, fontos tudni, hogy ezek a hálózatok gyakran nem biztonságosak, és könnyen lehet, hogy mások is hozzáférnek az általunk használt adatokhoz. Ha lehet, érdemes inkább saját, biztonságos hálózatot használni, vagy ha mégis publikus Wi-Fi hálózatot kell használni, érdemes olyan eszközöket használni, mint például a virtuális privát hálózat (VPN) segítségével működő szoftverek, melyek segítenek elrejteni az internetes tevékenységeinket.
Hetedik lépésként érdemes figyelni az online vásárlások biztonságára. Amikor online vásárolunk, fontos, hogy olyan weboldalakat használjunk, melyek biztonságosak és megbízhatóak. A biztonságos online vásárláshoz érdemes olyan fizetési módokat használni, mint például a hitelkártya vagy a PayPal, melyek nagyobb biztonságot nyújtanak, mint például az átutalás.
Nyolcadik lépésként érdemes figyelni az eszközeink biztonságára is. Amikor eszközeinket használjuk, fontos, hogy ne hagyjuk őket előttünk bizalmas információkkal, és ha lehet, érdemes olyan eszközöket használni, melyek rendelkeznek ujjlenyomat leolvasóval.
A biztonságos internethasználat kilencedik lépése a böngészőbeállítások megváltoztatása. Böngészőinkben számos lehetőségünk van a biztonságosabb böngészéshez. Például érdemes letiltani a cookies-ok használatát, amelyek segítenek a böngészési szokásaink megfigyelésében, és érdemes olyan böngészőt használni, mely támogatja a privát böngészést.
Tizedik lépésként érdemes figyelni a gépi tanulás alapú eszközök használatára is. Az utóbbi években egyre több olyan eszköz került a piacon, melyek gépi tanulás alapúak, és amelyek segítségével megakadályozhatjuk, hogy kártékony programok érjék el számítógépünket. Például olyan vírusirtó programokat használhatunk, melyek képesek megismerni és blokkolni a kártékony programokat, mielőtt azok elérhetnének számítógépünkre.
Az interneten való biztonságos használat összetett téma, és bár nem lehet teljesen biztosítani az adataink védelmét, ha követjük az itt felsorolt lépéseket, jelentősen növelhetjük a biztonságos internethasználat esélyeit. Fontos, hogy rendszeresen frissítsük eszközeinket és szoftvereinket, és folyamatosan figyeljük az új biztonsági rések megjelenését, hogy minél biztonságosabban használhassuk az internetet.