Válaszúthoz érkezett a Mozilla.
Az AI már itt van, és egyre inkább meghatározza, hogyan keresünk, alkotunk és kommunikálunk – és azt is, hogyan működik maga a web. Van, aki szereti az AI-t, de azt szeretné, ha jobban szolgálná őt és a társadalmat. Mások kifejezetten ellenzik, és egyáltalán nem kérnek belőle.
Mozillaként azt is látjuk, hogy a jövőről most születnek a döntések. A big tech szereplők versenyt futnak, hogy bezárják és ellenőrzésük alá vonják az AI-t, és úgy alakítsák, hogy az az ő feltételeik szerint működjön – ne a mieink szerint.
Megjelent 2025/26-os State of Mozilla, az éves jelentésük, amely egy meghívás egy másfajta jövőbe.
Mit találsz a State of Mozilla jelentésben?
Az idei State of Mozilla több, mint egy hagyományos éves jelentés. A kiadványban többek között ezekről olvashatsz:
- Friss hírek arról, mi újdonság és mi érkezik az alapvető termékeinknél, a Firefoxnál és a Thunderbirdnél.
- Áttekintés arról, hogyan fektet a Mozilla nyílt forráskódú AI-ba és adatvédelmet megőrző technológiákba. Egy Snapshot a pénzügyi helyzetünkről, és arról, hogyan osztjuk el az erőforrásokat, hogy egyensúlyban tartsuk a küldetést és a bevételeket.
- Történetek a Mozillán belülről és a közösségünkből olyan emberektől, akik eszközöket, termékeket és mozgalmakat építenek, hogy jobb irányba tereljék az AI-t.
- Elköteleződés amellett, hogy mindenben választási lehetőséget adjunk neked – beleértve azt is, hogy akár teljesen nemet mondhass az AI-ra.
Mindezt a Mozilla kettős célja vezérli: a közérdek előmozdítása és fenntartható üzletek építése. Ez a modell lehetővé teszi, hogy türelmesen fektessünk be, nemet mondjunk a kizsákmányoló megközelítésekre, és támogassunk olyan ökoszisztémákat, amelyek máskülönben nehezen maradnának életben.
Vízió a folytatásról
Az AI jövőjét – és a web jövőjét – mi alakítjuk. Olyan jövőt szeretnénk, ahol az emberiség gyarapodik, és a technológia ebben segít. Ha szerinted az AI jövőjének emberközpontúnak, átláthatónak és nyitottnak kell lennie, nézd meg a jelentést, oszd meg a közösségeddel, és építsük fel együtt ezt a jövőt.


Hozzászólások
Sokkal jobban örülnék, ha az
Beküldte Linuxminter -
Értékelés:
Sokkal jobban örülnék, ha az agyatlan kapkodás helyett újra a stabilitást, és az átgondoltságot tekintenék elsődleges célnak.
Egyelőre az van, hogy mindenbe belekezdenek, ameddig van marketing-értéke, addig foglalkoznak vele, sőt, idő előtt, megfelelő tesztelés nélkül kiadják, aztán amikor a hype lecseng, akkor tojnak bele.
És természetesen a már meglévő funkciók, és a stabilitás sem szempont.
Nagyon szeretem a Firefoxot, de a szomorú helyzet az, hogy egyre több a probléma vele. Évek óta egyre bugosabb, és láthatóan nem is igyekeznek a kellemetlen, vagy stabilitást érintő hibákat kijavítani. Ehelyett bevezettek egy irritáló AI-gombot, ami abban a pillanatban megjelenik, hogy valamit kijelölök. Pont a kurzor alatt, hogy minél nagyobb eséllyel nyomjon rá véletlenül az ember. Átgondolatlan és irritáló.
Oké, legyen AI integráció. De senki nem volt az egész nyamvadt alapítványban, aki felszólalt volna, hogy "talán úgy kellene elhelyezni, hogy segítsük, és ne bosszantsuk vele a felhasználót"?
És ahelyett, hogy szabályosan okádják ki magukból a verziókat, talán célszerű lenne a klasszikus modell. Nem kell évente egy tucat új verzió, de ami megjelenik, az legyen használható!