
Megjelent a Rescuezilla 2.6.1, az Ubuntu alapú, népszerű Clonezilla alapú rendszervisszaállító disztribúció legújabb stabil verziója, amelyet gyakran emlegetnek a „rendszervisszaállítás svájci bicskájaként”. Ez a frissítés mintegy négy hónappal követi a 2.6-os kiadást, és immár az Ubuntu 25.04 „Plucky Puffin” operációs rendszerből származó buildet használ, így még jobb hardvertámogatást kínál a felhasználóknak. Természetesen a korábbi, Ubuntu 24.10, 24.04 LTS, 22.04 LTS, 20.04 LTS és 18.04 LTS verziók is elérhetők maradtak.
A Rescuezilla 2.6.1 visszahozza az előző kiadásból ideiglenesen eltávolított Image Explorer funkciót, és az Ubuntu 24.10-es buildben ismét elérhetővé teszi a Firefox böngészőt, amely szintén korábban hiányzott. Emellett lehetővé teszi az NFS verzió specifikálását, továbbá javította az érintőpad támogatást, különösen a tap-to-click és többujjas gesztusok kezelésében.
Fontos újítás, hogy az új verzió egy kezdeti megoldást kínál az „umount: /tmp/rescuezilla.ntfs/mount: target is busy” hibára, amely korábban megakadályozta a mentési képek létrehozását vagy a lemezek klónozását, különösen akkor, ha több NTFS partíció is volt jelen. Számos hibát javítottak, többek között azt a problémát, hogy a swap partíciók nem kerültek automatikusan leválasztásra, ami miatt a helyreállítás és a klónozás sikertelen volt Linux swap partíciókat tartalmazó céllemezek esetén. Emellett megoldották a tömörítetlen képek létrehozását gátló hibát, valamint a GTK téma olvashatósági és megjelenési problémáit is.
A háttérben a Rescuezilla 2.6.1 tartalmazza a legfrissebb partclone 0.3.37 verziót, amely egy nyílt forráskódú partíció klónozó és visszaállító eszköz. Az új kiadásban elérhetővé vált egy külön brazil portugál (pt_BR) fordítás, továbbá beépültek az Ubuntu legfrissebb frissítései és biztonsági javításai is.
A Rescuezilla képes együttműködni Clonezilla által készített képfájlokkal, VirtualBox VDI-vel, VMWare VMDK-val, Qemu QCOW2-vel, Hyper-V VHDx-szel, raw .dd/.img formátumokkal, valamint más népszerű mentőeszközök, például Redo Rescue, Foxclone, FOG Project, FSArchiver (helyreállítási funkcióval), Apart GTK és Redo Backup and Recovery által létrehozott képekkel.
További részletekről a teljes változáslistában olvashat. Addig is letöltheti a Rescuezilla 2.6.1-et a projekt GitHub oldaláról, vagy az alábbi közvetlen letöltési hivatkozás segítségével, ha csak az élő ISO-képet szeretné megszerezni:
A Rescuezilla-ról
A Rescuezilla egy könnyen használható lemezklónozó és lemezképkészítő alkalmazás, amely teljes mértékben kompatibilis a Clonezilla-val - a több tízmillió ember által alkalmazott megbízható iparági standarddal. A Rescuezilla az a Clonezilla GUI (grafikus felhasználói felület), amelyet talán már ismer. De a Rescuezilla több mint egy Clonezilla GUI! A lemezmásolás a számítógép merevlemezéről készült biztonsági másolat készítésének folyamata, amelyet külső merevlemezen tárolt fájlokként kezel, a „lemezklónozás" pedig a közvetlen másolat készítésének folyamata anélkül, hogy egy harmadik meghajtóra lenne szükség az ideiglenes tároláshoz.
Sokak számára az alternatív nyílt forráskódú eszközök, mint például a Clonezilla, ijesztőek és nehezen kezelhetőek, ezért a Rescuezilla könnyen használható grafikus környezetet biztosít, mint a vezető kereskedelmi eszközök, az Acronis True Image és a Macrium Reflect. Érdemes megjegyezni, hogy a merevlemezek leképezése és klónozása nagyon speciális feladat, amely nem feltétlenül a legjobb megoldás minden felhasználó számára: érdemes utánajárni, hogy a hagyományos fájlalapú mentési megközelítés nem alkalmasabb-e a megoldandó konkrét problémára. A Rescuezilla bármilyen PC-n vagy Macen elindítható USB-stickről, és gondosan úgy fejlesztették ki, hogy teljes mértékben együttműködjön a Clonezillával. Ez azt jelenti, hogy a Rescuezilla vissza tudja állítani a Clonezilla által készített biztonsági másolatokat, és a Rescuezilla által készített biztonsági másolatokat a Clonezilla segítségével lehet visszaállítani!
A Rescuezilla a Redo Backup and Recovery (most Redo Rescue néven) egy leágazása, miután már 7 évig nem fejlesztették. A Rescuezilla több mint egy egyszerű fork: gondosan újraépítették az alapoktól kezdve, hogy teljes mértékben kompatibilis legyen az iparági szabvány Clonezilla-val.
