Megjelent a GNU Linux-libre 6.15 – A teljes szabadságot kereső felhasználóknak
A GNU Linux-libre projekt hivatalosan is bejelentette a legújabb, 6.15-ös verziószámú kernel elérhetőségét, amely azoknak készült, akik valódi, 100%-ban szabad GNU/Linux rendszert szeretnének használni, mindenféle zárt forráskódú, nem szabad szoftverkomponens nélkül.
A Linux 6.15 tisztított változata
A GNU Linux-libre 6.15 a nemrég megjelent Linux 6.15 stabil kernelre épül, de abból eltávolították vagy megtisztították az összes nem szabad szoftverre utaló kódot és firmware-t. Az új verzióban a következő eszközmeghajtók és komponensek lettek megtisztítva:
- Nova Core GPU,
- Qualcomm iris v4l2,
- Airoha NPU,
- Tehuti Networks TN40xx 10G Ethernet,
- Realtek 8814A Wi-Fi,
- Apple Silicon SoC érintőképernyő,
- Renesas UFS vezérlők,
- aw88166 hangvezérlő.
Továbbá teljesen eltávolították a Spider 1Gb Ethernet meghajtót, és megtisztították a korábban is nem szabad blobokat tartalmazó drivereket, illetve a SOF (Tivoized) binárisokra mutató hivatkozásokat is.
Kinek szól a Linux-libre?
A GNU Linux-libre olyan felhasználók számára készült, akik ragaszkodnak a teljes szoftverszabadsághoz, és olyan rendszert szeretnének futtatni, amely semmilyen zárt bináris firmware-t, meghajtót vagy más szabad szoftverrel ellentétes elemet nem tartalmaz.
A kernel forráskódja letölthető a hivatalos GNU Linux-libre weboldalról, emellett kész bináris csomagok is elérhetők a Debian-alapú rendszerekhez (DEB) és Red Hat-alapú disztribúciókhoz (RPM) a Freesh és az RPM Freedom projekt oldalain.
A GNU Linux-libre kernel telepíthető kiegészítő kernelként vagy akár a meglévő helyettesítésére, és a legtöbb népszerű GNU/Linux disztribúción használható, amennyiben a felhasználó biztosítani szeretné a rendszerének teljes szabadságát.
Image credits: GNU Linux-libre project (edited by Marius Nestor)
