Az OSM közösségi térképészek, adatfelhasználók és érdeklődők havi találkozója. Beszélgetünk térképszerkesztési kérdésekről, az OSM helyzetéről, tervekről. Szeretettel várunk minden érdeklődőt! A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Időpont: 2025. január 14. 17 óra
Kapunyitás: 17:00-kor, az első előadás 18 órakor kezdődik. A találkozó az ingatlan.com Zrt. támogatásával kerül megrendezésre.
Helyszín: 1024. Budapest, Fény utca 16. - ingarlan.com - Millenáris Avantgarde Irodaház
Mivel ezúttal le kell adni a névsort a portán, ezért a jelentkezést vegyétek nagyon komolyan!
Előadások
1. Úr Balázs (urbalazs): Emléktáblák szakszerű rögzítése
Műszaki beállítottságú nézők csalódhatnak, mert ez az előadás nem az emléktáblák falra rögzítésről szól, hanem arról, hogyan kell úgy rögzíteni az emléktáblák adatait, hogy az megfeleljen Tim Berners-Lee 5 csillagos, nyílt adatokról szóló javaslatának. Az OpenStreetMap kulcsszerepet játszik ebben, mert az emléktáblákhoz megadott koordinátákkal pontosan megjeleníthető az emléktábla helye. Vannak azonban olyan adatok is, amelyek nem az OpenStreetMapre valók, de jó lenne azokat is tárolni valahol. Az előadásomban azt bemutatom be, hogy az emléktáblák részletes adatait pontosan hol és milyen módon érdemes tárolni az egyszerű kereshetőség céljából. Az előadás üzenete és célja a nézők nyílt adatokról való látókörének kibővítése.
2. Vereb Viktor (osminng / gwythyr622): Mikor éri meg svájci bicskát használni? – a Vespucci
Az OSM egyik fő irányelve a terepi felmérés. Rögzíteni és feldolgozni az információkat sokféleképp lehet: fényképekkel, videókkal, jegyzetekkel, rögzített nyomvonalakkal. És appokkal is, amik az évek során sokat fejlődtek, egyre több feladat helyszíni elvégzését teszik lehetővé, csökkentve az otthoni utófeldolgozás igényét. Ilyen Androidos app a Vespucci is, ami egyfajta "terepi JOSM", egy "svájci bicska". De valóban egy bicskáról érdemes-e használni-e a körömreszelőt? Mit tud a konzervnyitója, mennyire éles a kések pengéje? A Vespuccival való tapasztalatokról, és leginkább házszámozásban hasznos képességeiről szól majd az előadás.
3. Szalai Kálmán (kami911): Az OpenStreetMap mindenkié – a StreetComplete és továbbfejlesztett verziója (SCEE), mint közösségi térképfejlesztő eszköz
A StreetComplete egy olyan forradalmi alkalmazás, amely lehetővé teszi, hogy bárki – akár barátaink, családtagjaink, vagy épp gyermekeink – részt vehessen az OpenStreetMap (OSM) térképének fejlesztésében, mindenféle előzetes térképészeti ismeret nélkül. Hosszú évek keresése után végre itt egy eszköz, amely nemcsak a térképek iránti szeretetet, hanem a közösségi hozzájárulást is összehozza. Az alkalmazás egyszerű, kérdés-alapú működésével ideális arra, hogy bármelyik korosztály – 7-től 99 évesig – saját lakókörnyezetét, munkahelye környékét vagy éppen várakozás közben, például a busz/villamos/vasútmegállóban, piros lámpánál várakozva jobbá tegye.
A StreetComplete a hétköznapi pillanatokat alakítja át értékes közösségi hozzájárulássá. Egy rövid kérdésre adott válasszal, például egy megállóhely tulajdonságainak (van-e ülőhely, szemetes, vakokat segítő akadálymentesítő burkolat) megadásával, vagy egy üzlet nyitvatartási idejének pontosításával azonnal jobbá és használhatóbbá válik a térkép. A továbbfejlesztett változat még több lehetőséget kínál: az utak burkolatának és minőségének rögzítése, az épületek tulajdonságainak (az épület: házszáma, általános és tetőtéri emeleteinek emeletek száma, színe, tetőformája) frissítése, vagy az akadálymentességi adatok megadása révén az alkalmazás segíti a kerekesszékkel közlekedőket, a látássérülteket és a babakocsival közlekedő családokat is.
A StreetComplete mindenkinek szól, aki lokálpatriótaként fontosnak érzi környezetének fejlődését és szeretne valami maradandót alkotni. A térkép a közösség erejével lesz pontosabb, hasznosabb és elérhetőbb mindannyiunk számára. Töltse le (SCEE letöltés, SCEE letöltés F-Droid-ról), próbálja ki, és ossza meg barátaival, mert minden egyes apró hozzájárulás számít!
Minden lokálpatrióta mobiltelefonján ott a helye ennek az alkalmazásnak!