20 éve van nekünk az OpenStreetMap

kami911 képe

Az OpenStreetMap kezdetei

Az OpenStreetMap (OSM) jubileumi évfordulója alkalmából egy kis időutazásra invitálunk, hogy bemutassuk a projekt kezdeti időszakát és az első lépéseket, amelyek lehetővé tették a közösségi térképezés mára már világszerte ismert formáját.

2004-ben, amikor az OSM elindult, Steve Coast, a projekt alapítója, az University College London (UCL) számítógépén dolgozott. Ez volt az első „szerver”, amely egészen 2006-ig az OpenStreetMap adatainak kezeléséért felelt. Az alábbi képen látható Steve Coast asztala, amely akkoriban az OSM digitális szívének számított.

2009-ben az OSM technikai csapata, élén Andy Allannal, hosszú munkamenetet tartott az UCL szerverparkjának hátsó részén. Ekkor bővítették a szerverek mélységét és átrendezték azokat, hogy jobban kezeljék a növekvő adatforgalmat. Az új elrendezés a projekt számára elengedhetetlen volt, és segítette a további fejlődést.

Ugyanebben az évben, Matt Amos a szerverek átrendezése után látható, az új adatbázis szerver pedig a képen az alsó középső részben helyezkedett el, kék lemeztartókkal. Ez volt az év elején telepített új adatbázis szerver, amely jelentős lépést jelentett az OSM adatkezelési képességeinek fejlesztésében.

A következő jelentős változás 2011-ben történt, amikor a szervereket frissen elrendezték, és bemutatkozott egy új adatbázis szerver 2012-ből.

Ez volt az utolsó mechanikus merevlemezeket használó adatbázis szerver az OSM történetében, amely 36 meghajtórekesszel rendelkezett. A jövőbeni adatbázis szerverek már SSD (szilárdtest-meghajtó) lemezeket használtak, jelezve a technológiai fejlődést.

Hatalmas köszönet Grant Slaternek a régi fényképekért és leírásokért, amelyek segítenek visszatekinteni az OpenStreetMap történetére. Az OSM folyamatosan fejlődik, és a közösségi térképezés területén elért sikerei révén továbbra is jelentős hatással van a világ digitális térképeire.

További részletekért és ünnepi információkért látogass el a születésnapi oldalra.

Legyét te is közreműködő, nézd meg az OpenStreetMap-et és javítási lehetőségeket a legegyszerűbb módon. A StreetComplete egy androidos alkalmazás, amely célja, hogy megkönnyítse a közösségi térképezést az OpenStreetMap (OSM) platformon. Az alkalmazás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egyszerű kérdéseket válaszoljanak meg, és ezáltal hozzájáruljanak a térképek frissítéséhez és pontosításához. Töltsd le az alkalmazást, regisztrálj 2 perc alatt, és segíts nekünk jobbá tenni a térképet nálad.

Az OpenStreetMap több okból is egy remek projekt. Egyrészt készül egy Földet ábrázoló részletes térkép, amelynek adatai mindenki számára elérhetőek. A térképek tetszőlegesen tematizálhatók (vannak autós és kerekesszékes közlekedési, túrázós, kerékpáros, menő (reklámblokkoló nélkül megy csak), sőt tűzcsapos térképek) A mai napig tömörítve 58 gigabájt adat gyűlt össze az OSM térképi adatbázisában, amely minden tekintetben méltó kihívója szeretne lenni kereskedelmi térképeknek. Mind pontosságban, mind részletességben nagyon sok helyen már etalonnak vehető, ugyanakkor számos helyen kevesebb az elérhető információ. Miképpen a Wikipédiát, az OpenStreeMap-et is önkéntesek szerkesztik, akik a szabadidejükből áldozva, vagy éppen munkahelyükön azon dolgoznak, hogy az OSM pontosabb és minél jobb legyen.

Amiben különböznek az a szellemiség: az összerakott térkép minden eleme szabad licenc alatt érhető el, így aki hozzájárul, másoknak is segít. Természetesen a Wikipédia is és az OpenStreetMap is várja az önkéntesek jelentkezését, hiszen biztosan van olyan téma, amelyben te többet tudsz a Wikipédiánál és szívesen írnál róla cikket. Tuti, hogy olyan helyen laksz, vagy dolgozol, ahol fel tudsz venni még érdekes POI-kat, vagy látszólag a valóság nem úgy van, ahogy a térképen jelölésre került. Ha csak egy kis időd van, mélyedj el a szerkesztési szabályokban, és rajzolj műholdképről térképet. Csuda izgalmas dolgok ezek, de nem kell feltétlenül csak otthon ülni a gép előtt és szerkeszteni. Sokan helyszíni felmérést választanak, és az így – túrázás, terepbejárás – során megszerzett adatokat viszik fel a térképre. Fel lehet tölteni csak GPS tracklogokat, de lehet kép, hang és papír alapú jegyzeteket is készíteni, amellyel aztán könnyebb lesz a hely felvitele. Lehet szerkeszteni a weben, mobilos kliensekről (OsmAnd és Maps.me), vagy JAVA asztali kliensből is (JOSM). Adatokat lehet még gyűjteni fényképezőgéppel, telefonnal képek segítségével, a megfelelő alkalmazásokkal, akár komplett utazásokat rögzítve (Mapillary, OpenStreetCam) – amelyből később mások is tudnak dolgozni az OpenStreetMap számára. Ha felkeltettük az érdeklődésedet, akkor gyere el most vasárnap az OpenStreetMap térképezős partijával, ahol a haza OSM-esek egy része mapping partin keresztül mutatja be, hogyan lehet közreműködni az OpenStreetMap projektben.

Hozzászólások

devil képe

OSM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

.viszont elfelejtettek egy autos utvonaltervezo aplikáciot fejleszteni,offlinet...ahol kiválasztom a személyautot,furgont,kamiont,megadva a méreteket is.eddig egy ilyen appot találtam,win-hez,OSM térképet használ,és aktualizálodik is...a fejlesztok szerint jol mukodik linux alatt is a winen keresztul,szerintem nem tokéletes...viszont az app OSM térképekkel teljesen ingyenes,és mindent tud,ami az utvonaltervezéshez kell,offline...ezt már tobb helyen eloadtam,de ugy vélem ez csak az én problémám...

.igen van navigáciom is,sot egyuttmukodik a pécével,vagyis a pécében tervezek,és kuldom a naviba,viszont internet nélkul halott...devil

kami911 képe

OSM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#1 Itt is mondtad már? Ezt már próbáltad?

A MagicEarth egy ingyenes navigációs alkalmazás, amely offline térképeket és útvonaltervezést kínál, így internetkapcsolat nélkül is használható. A szoftver OpenStreetMap adatbázisra épül, amely közösségi alapon frissül, így mindig naprakész információkat biztosít. Emellett valós idejű forgalmi információkat és sebességmérő kamera figyelmeztetéseket is nyújt a felhasználók számára. A MagicEarth támogatja a gyalogos, biciklis és autós navigációt is, így sokféle közlekedési módhoz alkalmazkodik. Az alkalmazás elérhető Android és iOS platformokon, valamint számos nyelven, beleértve a magyart is.

https://www.magicearth.com/

devil képe

OSM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#1.1 .kosz,nem probáltam,kifelejtettem,hogy szigoruan pécé navirol van szo,ami nincs OSM terkepekkel,vagy anélkul linuxhoz...linuxhoz végképp nincs pécé navi...sem fizetos,sem ingyenes...a multban pár ilyen célu torekvést átnéztem,vagy ketto volt,nem voltak az elvárásnak távolrol sem megfeleloek...

...még megjegyzem,wine alatt nagyon jol futott egy nalunk eléggé ismeretlen navi program,még navigálni is tudott a notbukban...nem OSM térképeket használt,fizetos volt,viszont az oldal megszunt,most eléggé macerás a térképeket frissiteni...devil

...igen itt is mondtam,jo pár éve...valahol a multban terjedelmesen,képekkel is illusztráltam az /ingyenes/OSM térképekkel mukodo androidos auto navit,amikor kijottek az androidos /nyitott renszeru/ 2din-es autoradiok...

kami911 képe

OSM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#1.1.1 osm.org pécéről az nem jó?

kami911 képe

OSM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#1.1.1 autós navi téma:

https://linuxmint.hu/sugo/openstreetmap-alapu-navigacio

devil képe

OSM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#1.1.1.2 https://navigatorfree.mapfactor.com/cs/

...ez lenne a nyero,viszont wine alatt néha elcsuszik a kép,lefagy,és app restart...

https://www.automapa.pl/nawigacja/pobierz

...ez volt a nyero...ilyen pécé navigáciokat gondoltam linux rendszerre is...esetleg a jovoben.devil