Az Ubuntu, Debian, Suse és Fedora jelenlegi vagy újabb operációs rendszer verzióihoz az új CinGG csomagok itt találhatók. A Debian telepítést kipróbáltam, simán lefutott! Bár jellemzően havi frissítésetekkel dolgoznak, de érdemes lehet a linket gyakrabban is látogatni, mert esetleg lehetnek hóközi új csomagok. Az operációs rendszer régebbi verzióinál (64 vagy 32 bites) az AppImages ebben az {alkönyvtárban](https://cinelerra-gg.org/download/images/) lesznek a telepítő állományok.
Ebben a legújabb verzióban és számos frissített könyvtárban van néhány apró változás.
- Egy új szolgáltatás található az Erőforrások ablakban, amely mostantól tartalmazza a sar/dar értékeket, amikor a kodek és a tároló esetében észlelhető, ha rákattintasz egy médiafájl információira/részleteire.
- A hangcsatornák maximális száma már nem korlátozódik 6-ra, és a legtöbb esetben akár 32-t is lehetővé tesz. Szuper! Bár ritka, hogy több kell, de régebben nagyon bosszantó volt, amikor a csatornákkal kellett bűvészkedni, hogyha több sávra lett volna szükség.
- A Color3way, a Histogram és a Videoscope az rgba-float színmodellel lehetővé teszi, hogy 0 -1.0f-nél nagyobb értékeket jelenítsen meg a HDR-hez való igazodás érdekében. Tehát nincs kivágás, de az X 11 grafikus illesztőprogramot kell használni ehhez. Hm... érdemes ez megjegyezni, ha Wayland-os oprendszert használsz.
- Az X265 könyvtár a 3.5-ös verzióról a 2023. december 17-i pillanatképre frissült.
- A Libsndfile 1.2. 2-es verziója frissült a korábbi 1.0.28-ról. A Libsndfile egy C-könyvtár mintavételezett hangot tartalmazó fájlok olvasására és írására egyetlen szabványos könyvtári felületen keresztül.
- A Libaom 3.8.0-ra frissült, ami újabb cm-t igényel, mint a 3.4.0. Ezért az Ubuntu 16-on alapuló CinGG-20240131-x86_64-older-distros.AppImage és CinGG-20240131-alternative_shortcuts.AppImage a libaom 3.4.0-s verziójával készült.
- A Libsvtav1 egy építhető opció újabb disztribúciókhoz. Az SVT-AV1 egy kódoló, amelyet az AOMedia az AV1 jövőbeli fejlesztésének alapjaként fogadott el, és meglehetősen jól skálázódik számos CPU magon.
Összefoglalva:
Kicsit nagyobb kihagyás után frissült a rendszer, a hibajavításokat mindig megteszik. Már - legalábbis úgy tűnik - a natív teleítású csomagokat is elkészítik. Alapvetően számomra egy kiemelt újdonság van: a hangsávok száma erősen megugrott.