Mire jó az LVM alapú RAID?

kami911 képe

Egy szervernél alapvető, hogy több diszket használsz RAID-ben. Ez sokszor jelent szoftveres RAID-et, ami ma már cseppet sem rosszabb megoldás, mint a hardveres, sőt, sokszor jobb választás. A hagyományos telepítés (amit a gyári telepítők tudnak) a Linux jól bevált "md" RAID rendszerét használják. Ezzel nincs is semmi baj. Erre jön klasszikusan az LVM, mely segít dinamikusan felosztani a diszkedet és szintén évtizedes, kipróbált technológia. De mi van, ha nem egyfajta RAID-et szeretnél? Az adatoknak jobb lenne a több hely, amit egy RAID-5 vagy RAID-6 tud biztonságosan adni, de a rendszer bootolhatóságát jobban szolgálná egy RAID-1. Klasszikusan ezt úgy oldjuk meg, hogy külön RAID tömb a rendszer és külön az adatok, ezek pedig külön kötetcsoportokat alkotnak. És ezzel az LVM adta rugalmasságnak azonnal adtunk egy kisebb pofont.

Szerencsére ezt meg lehet oldani pofonmentesen is. Az LVM maga is tud RAID-et, gyakorlatilag a Linux szoftver RAID képességeit hozza. De nem partíció, hanem logikai kötet szinten. Más szóval az összes diszkedet beteszed egyetlen kötetcsoportba, majd a logikai kötetek létrehozásakor adod meg, hogy akarsz-e egyáltalán RAID-et és ha igen, milyet. Jól hangzik, nemigaz?

A kép csak illusztráció

A probléma ezzel csak az, hogy a gyári telepítő ezt nem tudja létrhozni. De ha megcsinálod valahogy, a Linux gond nélkül fog tudni bootolni róla. Lehetnek a rendszer köteteid RAID-1-ben, az adatok RAID-6-ban, aminek meg nem kell redundancia, az a sebesség növeléséhez RAID-0-ban. És ezek tetszőleges kombinációja is működik.

Az augusztus 29-i ingyenes, online képzésen azt tanulod meg, hogyan tudsz ilyen módon Debian 9 szervert telepíteni.

A gyakorlati képzésen az oktató képernyőjén követed a lépéseket, miközben részletes magyarázatot kapsz az egyes lépések elméleti hátterével. A képzés végére megtanulod profi módon feltelepíteni a Debian 9 "Stretch" szerveredet az LVM nyújtotta RAID és kötetkezelési technólógiákkal és megismered a telepítés során ténylegesen használt parancsok működését. A tanultak alapján te magad is profi, az egyedi igényeidhez igazított Debian szervert tudsz építeni.

Időpont: 2017. augusztus 29. kedd, 19:00
Oktató: Czakó Krisztián

Jelentkezés az online tanórára!