Linux Akadémia – Linux csomagkezelés alapjai online képzés

Szoftverek telepítésére és eltávolítására a Linux rendszerek csomagokat használnak. Ezek tartalmazzák a programok működéséhez szükséges binárisokat, beállításokat, libeket. Sokféle csomag létezik: maguk a programok és sokszor külön csomagban a programok működéséhez szükséges közös adatok, jellemzően a libek. Ezek között függőségek biztosítják, hogy mindig a megfelelő csomagok kerüljenek a rendszerre és ne lehessen tévedésből eltávolítani olyasmit, amire szükséged van. Ez a csomagkezelési logika biztosítja a stabil, megbízható Linux rendszert. Egyszerűvé teszi a programok terjesztését, telepítését és ha kell a megfelelő eltávolítását is.

A különböző Linux változatokban eltérő csomagkezelési technikát alkalmaznak. A két legelterjedtebb megoldás a deb és az rpm a Linux szerver és desktop környezetekben, míg az opk a beágyazott rendszereknél használatos (pl. OpenWrt). Ahhoz, hogy biztonsággal tudj kezelni egy Linux rendszert ezzel a három csomagkezelési módszerrel jó barátságban illik lenned: bármilyen új szoftvert akarsz működésre bírni a rendszereden, az első lépés a telepítés lesz, azaz a csomagkezelés.

A képzésen a fenti három csomagkezelő használatának alapjait tanulod meg. Ennek a tudásnak a birtokában képes leszel biztonsággal kezelni a deb alapú (Debian, Ubuntu, Mint, stb.), az rpm alapú (RedHat Enterprise Linux, CentOS, Fedora, stb.) és az OpenWrt rendszereken a programokat.

A képzésen a Debian alapú rendszerek dpkg és az apt parancsait, a RedHat alapú rendszerek rpm és yum parancsait, valamint az OpenWrt opkg parancsát tanulod meg használni.

A 100%-ban gyakorlati képzésen az oktató megosztott képernyőjét látod, ahol lépésről lépésre megmutat mindent, amit el kell végezned. Mindezekhez részletes magyarázatot és a valós életből vett tapasztalatok alapján tippeket kapsz, hogy a buktatókat elkerülhesd.

Az élő képzés időpontja: 2015. február 5., csütörtök 19:00.
Oktató: Czakó Krisztián

Jelentkezz az ingyenes képzésre most!