Fórum:
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni:
Nem rég elhatároztam magamban, hogy lehetőségem szerint, minden gépemen lecserélem az egyre erőszakosabb windows oprendszereket, valami nyugisabb-ra, ahol nem zaklatnak állandóan a reklámok, meg drága pénzért nem akarnak, rosszul működő szolgáltatásokat rám erőltetni. Így kezdve az asszony laptopjával, ami csak döcögött windowsal, feltettem a mintet, amitől megtáltosodott a laptop :) Ezen felbőszülve, másnap a saját laptopomon is lecseréltem a windows 10-et Linuxra, mégpedig kubuntura. Minden szép és jó volt, mindaddig, amíg a munkámhoz szüjséges zoom-ot fel nem telepítettem. Ugyanis első körben "valami" IBus nevü dolog... :) Szépen átvette az irányítást a rendszer billentyűzet kezelője felett, és feltelepült "valami" Wayland to X11 Video bridge is :) (Kérlek nézzétek el tudatlanságomat, de 30 éve vagyok winfos felhasználó. Ugye nem csoda, hogy ennyi év alatt elegem lett :D ) Na szóval... nem tudom hogyan, de a billentyűzetem végre újra működik rendesen. Az IBus valami üzeneteket dobált fel rendszerindításkor, amitől valahogy, egy-két angol nyelvű fórum tanácsait követve sikerült megszabadulni úgy, hogy az IBus is fentmaradt, a zoom is működik, és a Magyar, meg Angol billentyűzetkiosztások közt is szépen tudok váltani, még gyorsbillentyűt is sikerült beállítanom a váltáshoz. :) Kezdeti sikerek! :) És a Waylandről is megtudtam, hogy a képtovábbításhoz kell a zoom-nak (vagy mi fene)
Viszont amivel nem boldogulok, és kérném hozzá a segítségeteket...
zoom alatt a kamera képe messze elmarad az elvárttól, és messze elmarad attól, amilyen volt windows alatt. Gondoltam, hogy valami driver dolog lehet?! Mielőtt elmentem volna ebbe az irányba, eszembe jutott, hogy telepítsek fel valami igazán Linuxos dolgot, ami szintén kezeli a kamerát, lássuk azzal milyen lesz a "vétel" Feltelepítettem hát a már windows alatt is használt OBS studiot. Elindítom, a vászonra kiteszem a kamerát (szépen felismerte)... hát pont olyan rossz. Ekkor (mivel feldobta a kamerabeállításokat) gondoltam megnézem, nincs-e valami turpisság a dologban, ezért elkezdtem ott szórakozni a beállításokkal.
És ahogy a felbontást 1280*720 - ra, míg a videóformátumot YUYV 4:2:2 - re állítottam, már egész tűrhető lett a kamera képe/felvétele.
Ám zoom-ba nincsenek ilyen lehetőségek.
Szóval hogy tudom megjavítani a kamera képminőséget?! (Lehet tényleg csak driver gond?)
A segítséget előre is köszönöm!
Guvcwiev
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Szia!
Sok mindent írtál, de például a kameráról nem sok konkrétat. A Linux Mint anyaoldalán elsőként egy
kimenetet szoktak kérni, abban benne van egy csomó minden, szerintem az is benne volna, hogy milyen chip van konkrétan a kamerádban, ami a lényeg lehetne jelenesetben. Persze ezt az információt vélhetőn ki lehetne nyerni az lsusb (vagy ha ott nem szerepel, ami azért meglepne, akkor az lspci) kimenetéből is. Ez jó tanulság lehet a jövőre nézve. Azonban most talán erre sem lesz szükség, mert lehet, hogy amit keresel az a Guvcwiev nevű alkalmazás, megeshet, hogy azt feltelepítve simán meg tudod oldani a problémád.
Írsz az OBS studio-ról is. Abban tudtommal létre lehet hozni virtuális webkamerát a mostani kiindulási webkamerádat felhasználva. Mivel az OBS studio-ban már most is tudsz olyan kameraképet létrehozni, amivel meg vagy elégedve, ez is járható útnak tűnik. Ez azonban viszonylag izmos gépet igényel, mert ugye az OBS studio-ban létrehozott virtuális webkameraképet adod meg webkamerának a Zoom-ban, szóval két alkalmazásnak egyszerre kell futnia folyamatosan. (Viszont a dologban az a szép, hogy virtuális webkameraképet nem csak webkamerából tudsz csinálni az OBS studio-ban, hanem mondjuk egy videóból is. Felveszed mondjuk, ahogy figyelmesen követsz egy előadást, és azonos napszakban azonos ruhában ülsz oda, aztán egyszer csak az élő helyett beadod a felvett műsort... :-D ).
Guvcwiev
Beküldte Soolt -
Értékelés:
A kamera: Bus 001 Device 003: ID 0c45:671e Microdia Integrated_Webcam_HD
Legalábbis az lsusb szerint.
Feltelepítettem a Guvcwiev alkalmazást. Nem tudom, hogy javult-e a kép minőség. talán. Igaz a tegnap este néztem.
Ami még furcsa a számomra az az, hogy iszonyatosan zabálja a ram-ot és a cput. Ez mitől lehet?
A baj az, hogy nekem kurzusokat kell tartanom, és ilyen energiaigény mellett... félek túlmelegedik a gép. A proceszorom egy 11. generációs i5. Tehát nem gyenge. sdd van, és a ram az nem túl izmos, 8Gb. Viszont a zoom, amikor a kamera és a képernyőmegosztás megy, márpedig mivel javascriptet oktatok, mennie kell 2.5 órát egyvégbe 50% fölötti a CPU fogyasztás. A ram is majdnem csurig van.
Mit tegyek, hogy ne kelljen visszaváltanom windowsra, nagyon nem szeretnék. Viszont ez így azért elég necces...
Köszönve az eddigieket is.
Guvcwiev
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
„ a ram az nem túl izmos, 8Gb... A ram is majdnem csurig van.”
Ez bizony hátrányosan befolyásolhatja az egész működést, az én tapasztalatom szerint nem jó, amikor a rendszer már használja a cserehelyet, akár ez is jelentősen dolgoztathatja a processzort. Dobj a gépbe még 8 GB RAM-ot és a swappiness értékét, ha az alapértelmezett 60-on van, állítsd át 10-re.
Jobb lett a helyzet?
Guvcwiev
Beküldte Soolt -
Értékelés:
Mondjuk a +8Gb ram egy kicsit neccesebb, mert nem hányódik csak úgy a fiókba, hogy cserélgessem :)
Szóval nagyon kezdő linuxos vagyok. Utánna kellett néznem, hogy mi az a swappiness :) Windowsos nyelvezettel a lapozófájl, és az érték, amit ajánlassz, a gyakoriság, hogy hogyan kezelje a swapp-et a linux. Ami régebb, ha jól emlékszem egy külön partició volt.
Nos...
Leírom, hogy mi lett a keresésem eredménye, illetve, hogy dióhélyban mit értettem meg belőle :)
Szóval, ha jól értelmeztem, akkor ezt a beállítást a /etc/sysctl.conf fájlba kell megtenni, amit rootként kell megnyitni. ÉS ebbe a következő sort kellene írni v
vm.swappiness = 10
Találtam még egy olyant is, hogy
sudo sysctl vm.swappiness=10
A kérdésem, hogy ez utóbbi elég lenne-e? Vagy bele kell írni az említett fájlba?
Szóval nagy szívességet kérnék, azzal, hogy ha... (mivel még majdnem linux analfabéta vagyok, akinek elege lett a windowsból) hogy ne baltázzak el mindent, arra kérnélek, hogy a válaszodba bemutasd, hogy pontosan mit pötyögjek be?![angel angel](//cdn.ckeditor.com/4.5.4/full-all/plugins/smiley/images/angel_smile.png)
Köszönettel.
A swappiness értékének szabályzása
Beküldte csuhas32 -
Értékelés:
Én például azt tudom, hogy a swappiness aktuális értékét a
paranccsal lehet lekérdezni. Szerintem itt most ez a legfontosabb.
A
nem rossz találat, de mintha az csak az adott munkamenetre volna érvényes, gondolom nem szeretnéd minden rendszerindítás után kiadni. Az érték tartós szabályzására az én emlékeimben az /etc/sysctl.conf fájl megváltoztatása él. Ezt kell megnyitnod rendszergazdai joggal valamilyen egyszerű szövegszerkesztővel (lehet ez a Xed, Mousepad, Gedit, de akár a parancssoros felületen futó Nano is). Minten ott a fájlkezelőben a jobb egérgombos menüben a „Megnyitás rendszergazdaként”, ha meg a rendszergazdaként futó fájlkezelőben rákattintasz a systelctl.conf fájlra, máris az alapértelmezett szövegszerkesztővel nyitja meg, de én nem ezt, hanem a Nano-t részesítem előnyben.
enter, jelszó (lehet, hogy helyettesítőkaraktereket [csillagokat] látsz a képernyőn, ahogy gépeled, de az is lehet, hogy SEMMIT [Linuxa válogatja], ne törődj vele, csak írd], enter
Szövegszerkesztőtől függetlenül a fájl végére oda kell írni (odamásolni) a
sort. (A 10 helyett persze lehet más is, te vagy a rendszered gazdája, te tudod, mit szeretnél, mekkora memóriafoglaltságnál kezdje el használni a cserehelyet a rendszer. Nekem a 10 bevált, ezért én ezt javasolom, de az egy dolog.) Ami fontos: az egyenlőség jel előtt és után is van egy-egy szóköz! Aztán a fájlt még el is kell menteni. A Nano esetében ez így néz ki:
Ctrl+O, enter
Ctrl+X, enter
Hogy sikerült-e elmentened az általad eszközölni kívánt változást, azt a
paranccsal vissza is ellenőrizheted.
Ha újraindítás után ismét kiadod a
parancsot és az általad beállítani kívánt értéket (mondjuk 10) kapod vissza, akkor a műtét sikerült.
Ez azonban, ha a RAM folyamatosan szinte tele van nem hoz sokat (szinte semmit) a konyhára. Ott lehet jelentős felhasználói élmény növekedést elérni, ahol amúgy beleférnénk a RAM-ba, de a (szerintem rossz) alapbeállítás miatt a rendszer feleslegesen swappel, a RAM meg közben kihasználatlanul hever a gépben.
„hogy ne baltázzak el mindent”
Annak az a módja, hogy használod a Timeshiftet.
A swappiness értékének szabályzása
Beküldte Soolt -
Értékelés:
Köszönöm a pontos instrukciót.
Mindent a leírtak szerint csináltam, és következőkkel szembesültem. Először is, hogy újra bootolás után a fájl tartla az eredeti volt. Tehát elfelejtette, hogy azelőtt rendszegazdaként beleírtam nano-val bármit is.
Másodszor pedig (kézi állítás után) semmi változás nem volt. Pontosan úgy zabálta proceszort.
Kép:
A swappiness értékének szabályzása
Beküldte Soolt -
Értékelés:
Az érdekes az, hogy ez a CPU zabálás konkrétan a Zoom-ra érvényes, mert pl a képernyőképet megnyitottam Gimp-el átméretezés végett, hogy ide feltölthessem, és pattant, tehát nem fogta meg a gépet, úgy, hogy közben szándékosan nem állítottam le a zoom-ot.
A CPU zabálás a képernyő megosztás után kezdődik. tehát alapból nem zabál CPU-t. Ám, ha a képernyőt megosztom, akkor igen.
Van egy PC-m, amiben 9.gen i5 van, tehát régebbi, mint a laptop, azon win 10 van és képernyőmegosztás, meg felvétel bekapcsolás után 12%-ot zabál fel a CPU-ból, nem 60-at. Mint Linux alatt. Nem beszélve arról, hogy az a Laptop, amin a Linux van, nem 9th, hanem 11th gen i5 van. Vagyis elvileg ezen kisebb kéne legyen az étvágya.
Kubuntu helyett lehet jobb a Mint
Beküldte T.István -
Értékelés:
Jelenleg, mivel a Zoom kliens nem Wayland képes, egy köztes "konvertert" használ, azt kellett feltelepíteni, ez az X megjelenítést szolgálja Wayland alatt, ami plusz számítási kapacitást, RAM-ot igényel, Mint alatt ez is, meg a Wayland által használt plusz teljesítmény igény is kiesik.
Kubuntu helyett lehet jobb a Mint
Beküldte Soolt -
Értékelés:
Köszönöm!![yes yes](//cdn.ckeditor.com/4.5.4/full-all/plugins/smiley/images/thumbs_up.png)
Ebbe a kcisi válaszba benne volt mindaz, amit csak sok órás keresgélés, meg olvasgatással tudhattam volna meg, sok zavaró tényezővel!
Most már tudom, hogy mi az a Wayland, és mi a az a Wayland to X11 Bridge manager, amit láttam, csak nem tudtam, hogy mi az.
Olvasgattam utánna, s kezdtem kapisgálni! De most értettem csak meg igazán az összefüggéseket!
Holnap fel is teszem a Mintet!
Igen... vonzott a csicsa :) Ez a valóság! Ezért lett Kubuntu.
Viszont mivel az asszony lapíttójára (vágódeszka népies elnevezése) Mintet tettem, jó magam is stabílabbnak éreztem, tapasztaltam.
Nagyon köszönöm a jótanácsot! Azért is töltöttem fel a képernyőképet, mert gondoltam, hogy ez sok mindent elárul, és lám... elárult! :D
Holnap valamikor majd jelentkezem a mintes eredménnyel.
Kubuntu helyett lehet jobb a Mint
Beküldte Soolt -
Értékelés:
Alázattal jelentkezem :)
A reggel feltelepítettem a Mint-et, és hát... kicsit elszórakozgattam vele :) Telepítgettem ezt-azt, a szoksos programokat, VisualStudio Codeot... stb... hogy erőt gyűjtsek a Zoom-ra :) Ekkor egy sugallattól vezérelve, nem a rendszer alá telepítettem a sima verziót, hanem a flatpak verziót.
Először elindítottam a csomagtelepítőt és láttam, hogy valami IBus-os dolgot akar telepíteni, és emlékeztem, hogy ez teljesen hazavágja a billentyűzetkiosztásomat, azaz átveszi a rendszer által biztosított felett a vezérlést. A tálcán megjelenik mind a két billentyűzetkiosztás, és teljes káosz ettől kezdve a több kiosztás kezelése.
Ugye nekem mint öreg webfejlesztőnek, szükségem van agol, és magyar kiosztásra is. Mert én még angol billentyűzeten szocializálódtam. És kivülről tudom az ékezetes karakterek helyét, ám a speciális karaktereket, ()[]{}.;':,. (stb) Angol billentyűzet kiosztáson pötyögöm be... NA lényegtelen, szóval nekem az fontos, hogy ez flottul menjen.
S akkor ahelyett, hogy a rendszer alá telepítsem, gondoltam, egyet, és parancssorból a flatpak lehetőséget választottam, hogy ne integráljon semmit a rendszerbe a telepítés.
Újra bootolás után pedig sem a rendszer saját kiosztása nem "sérült" a Zoom is megy és 60% helyett 20% CPU-t eszik, úgy, hogy megy a képernyőmegosztás, a kamera, és a felvétel funkció is.
Szóval aki online meetingeket kell tartson kamerával, képernyőmegosztással és felvételell, annak Linux Mint és flatpak Zoom kombó az ajánlott választás!
Úgyhogy
Kedves István!
Köszönom a türelmet és a szíves segítséget.![laugh laugh](//cdn.ckeditor.com/4.5.4/full-all/plugins/smiley/images/teeth_smile.png)
Heuréka, nem kell visszaváltanom Windowsra!!!