Tanítást kérek

Fórum: 

Sziasztok! Újra itt vagyok. Van felétek egy kérésem. Mégpedig az, hogy az alapoktól szeretném megtanulni a Linux Mint disztrónak a kezelését-használatát. Fokról fokra haladva. Fogékony vagyok a tanulásra.

Előre is hálásan köszönöm!

csuhas32 képe

Telepíts fel egyet és kezdd el használni

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

A gyakorlatnál nagyobb tanítómester nincs, szóval szerintem telepíts fel egyet és kezdd el használni. Ha valahol elakadsz akár már a telepítés, akár a telepített rendszer használata során, máris adott, hogy mit kell megtanulnod.

Véleményem szerint sokat lehet abból is tanulni, ha olvasod a fórumtémákban a mások által felvetett problémákat, követed, hogy miként találták meg rá a megoldást és igyekszel megjegyezni, lejegyezni, hogy mi lett az. (Nekem van egy könyvtáram és abban gyűjtöm magamnak a számomra is hasznosnak ítélteket szöveges dokumentumokban.) Esetleg később magad is előállhatsz javaslatokkal.

Ha megy az angol, akkor nézelődhetsz nyugodtan az anyaoldalon is, ott minden bizonnyal még nagyobb a merítés.

Azt nem tudom, hogy ezt hogyan lehet gyorsan és kevés energiabefektetéssel csinálni, én csak ezeket az időigényes módszereket ismerem.

 

Telepíts fel egyet és kezdd el használni

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#3 Köszönöm szépen!

Ha komolyan gondolod

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Ha komolyan gondolod, feküdj rá a parancssori ismeretekre, az a UNIX-like rendszerek, így többek közt a Linux igazi fegyvere!

Kattintgatni ott a Windows... winklaugh

Kérdezz bátran ezzel kapcsolatban!

Ha komolyan gondolod

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#5 Köszönöm! A paranccsori ismereteimet hol tudom megszerezni?

Van neted?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Van neted?

Ne félj használni :)

Van neted?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#7 Van hát. Köszi! :)

csuhas32 képe

Re: a Linux Mint disztrónak a kezelését-használatát

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

A kérdés, hogy milyen céllal, mire szeretnéd használni?

Linux Mint-ed lehet úgy, akár hogy valaki feltelepíti neked. Ekkor első lépésben csak a beállítását kell megtanulnod, a telepítés elsajátítása mégis főhelyen szerepel a számomra a Linux Mint-tel kapcsolatos egyéb megtanulandók sorában:

1. Linux Mint telepítő képfájl letöltése, abból telepítő írása, bootolás a telepítőről, Linux Mint telepítése.
Hiszen, ha ezzel a képességgel rendelkezel, akkor bármikor egy új gépre, egy üres lemezre, fel-, illetve ha bármi baj történik a telepített rendszereddel, újra tudod telepíteni.
Most már ugye fel vagy újra tudod telepíteni és be is tudod állítani. Ezzel eléggé nagy szabadságot szereztél, igazából nem függsz senkitől.

2. Ami még veszhet egy hiba esetén, azok a fontos adatok. Ezért szerintem érdemes megtanulni (megszokni) a fontos adatok rendszeres mentését (legalább egy, de inkább két) külső lemezre.
Bármikor fel vagy újra tudod telepíteni a rendszered, az adatmentésből vissza tudod állítani a fontos adatokat.

3. A rendszermentés és -visszaállítás megtanulása
A Linux Mint-ben alapértelmezetten ott a Thimeshift alkalmazás. Igazából elég könnyű használni. Ha megszokod, hogy a rendszer jól működő állapotáról, illetve bizonytalan kimenetelű változtatások előtt készíts rendszermentést (pláne, ha ezt külső lemezre készíted), akkor a rendszered probléma esetén vissza tudod állítani, ez sokkal kevesebb idő, mint a rendszert újratelepíteni és beállítani.

4. A parancssorra a hétköznapok során ritkán van szükség, a teminálban történő navigálás és sok egyszerű művelet (cd, chown, mkdir, cp, mv, rm...) remekül kiváltható a Mindight Commanderrel. Telepítése:

sudo apt install mc

Indítása normál felhasználóként:

mc

Indítása rendszergazdai joggal:

sudo mc

Amúgy az olyan parancsokról, melyekkel általában itt találkozhatsz elmondható, hogy az egyes részeit a szóköz határolja el egymástól és sokszor egy minimális angoltudással egyáltalán nem nehezek.

sudo - rendszergazdai joggal
cp – copy (azaz másold)
mv – move (mozgasd, azaz helyezd át)
install – telepítsd
rm – remove (távolítsd el)
chown – change owner (változtass tulajdonost)
Ilyesmik.

sudo apt install vlc – rendszergazdai joggal, az apt-tal, telepítsd, a vlc-t. Ennyire egyszerű.

Mivel a szóköz határol egy parancsban, ezért kényelmetlen, ha egy fájl nevében szóköz van, ezért kell egy parancsba az ilyen fájl nevébe a szóköz(ök) elé egy visszaper jelet tenni.
Mondjuk, hogy a myuser felhasználó könyvtárában van egy a nevében szóközöket tartalmazó „Az en szovegem.txt” nevű fájl.
Ha ezt így próbálom áthelyezni:

mv /home/myuser/Az en szovegem.txt /home/myuser/Letöltések

Akkor arra hibát fogok kapni, mert a rendszer ezt így értelmezi:

másold, a /home/myuser/Az, en, ... és itt már el is akadt, mert nincs a /home/myuser könyvtárban „Az” nevű állomány.
Ha viszont ezt írom:

mv /home/myuser/Az\ en\ szovegem.txt /home/myuser/Letöltések

akkor ezt megcsinálja, mert a \ egy üzenet neki, hogy „Figyelj, ami most jön az nem egy határoló szóköz!”, ezért így olvassa:

másold, a /home/myuser/'Az en szovegem.txt'-t, a /home/myuser/Letöltésekbe.

A parancssor használatáról még érdemes tudni, hogy nagyon jó szolgálatot tehet a tabulátor gomb, érdemes csapkodni, amikor valamilyen elérési utat igyekszel megadni. Próbáld ki és rájössz!

Ennél mélyebben a parancssor egy átlagfelhasználónak szerintem egyáltalán nem szükséges, ennyivel én nagyon jól elvagyok még távoli segítségnyújtás során is. Persze, ha szervert szeretnél üzemeltetni, az más kérdés, de az szerintem már nem is igazából a Linux Mint-ről szól!

BÚÉK!

Ha komolyan gondolod

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

#6 Ha van lehetőséged a Pere Laci könyveit beszerezni, ne habozz (Linux ​felhasználói ismeretek,  GNU/Linux ​rendszerek üzemeltetése)! Régiek, de nincs náluk jobb alapozás...

Ez sem ma íródott, de sok okosságot tudsz kihámozni belőle...

https://www.szabilinux.hu/linux_doksi/dolgozat.htm

A szabilinux az egyik legjobb

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

A szabilinux az egyik legjobb magyar oldal parancsori témában, mégha egy egy emberöltővel ezelőtt is íródfott. :)

El kéne dönteni, hogy hol állsz, és mit akarsz.

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

Nem akarok én lenni az ügyeletes kötekedő, de tényleg illene már elhelyezned magad úgy nagyjából, hogy hol is áll a tudásod, és annak megfelelően viselkedni! Még csak nem is az a gond, hogy múltkor saját disztrót akartál írni... - valljuk be, sokan vágtunk bele kezdőként olyan feladatba, ami jónak hangzott, de később kiderült, hogy túl nagy falat -, hanem a probléma egyrészt az, hogy csapongsz: hol olyan szintű terveid vannak, amik még egy profi fejlesztő szintjén is túlmutatnak, utána meg olyanokat kérdezel, ami még egy kezdő szintje alatt van. És ez váltakozik. Másrészt meg az, hogy már többedik nekifutás után sem tudod nagyjából belőni a tudásszintedet. Mert oké, az ember először még merész álmokat dédelget, de amikor realizálja, hogy pl. nem fog tudni oprendszert írni, mert a programozási képessége megrekedt a Hello Worldnél, utána két nappal ne kezdjen már hasonló tervekbe!

Na, de hogy érdemben is írjak valamit: egyrészt van egy baromi jó könyv, ami itt a bal oldali menüből letölthető. Leginkább kezdőknek szánt könyv, ideális ahhoz, hogy az alapokat megtanuld. Ha ez megvan, akkor elkezdhetsz mélyebben a Linux lelki világával ismerkedni. (Már ha szükségét érzed... mert ha egyszer, s midnenkorra leteszel arról, hogy az alap felhasználói szintnél mélyebben kezeld a rendszert, akkor nyilván itt be is fejeződik a tanulási folyamat.) Bár magyarul is rengeteg dolgot meg lehet találni, de nem árt, ha megértési szinten ismered a szakmai angol nyelvet. Angolul ugyanis tényleg temérdek anyag található meg. (De egyébként ha nagyon angol-ellenes vagy, két másik nagy beszélőszámú nyelvvel is kiválthatod.. például kínaiul is rengeteg információ megtalálható, csak szerintem az átlag polgárnak csöppet könnyebb dolga van az angollal...)
Még csak olvasni sem kell, mert Youtube-on is fent van elképesztően sok anyag. Majd ha az alapokon túljutsz, akkor ezeket nézegesd, és ami a legfontosabb: próbálgasd!

Aztán ha tényleg a rendszerprogramozás felé akarsz elmozdulni, akkor ezután, vagy akár közben is ráfeküdhetsz a programozásra. Abból is temérdek anyag áll rendelkezésre. Javaslom, hogy a tanult nyelveid között mindenképp legyen ott a C, ez ma kvázi a rendszerprogramozás egységes nyelve. Nem baj, ha az alapokat valami könnyebbel kezded, de mindenképp legyenek nagyon mély C ismereteid! Aztán ha eljutottál egy olyan szintre általános programozásból, hogy magad is meg tudsz valósítani egy-egy összetettebb feladatot, akkor továbbléphetsz a rendszerprogramozás felé. (Mondjuk ha azt mondom, hogy holnaputánra írj meg egy Snake-klónt, és képes vagy ezt megcsinálni, akkor azt mondom, hogy félúton jársz az általános programozásban.)
Aztán ezután (vagy akár részben ezzel párhuzamosan is) megismerheted az oprendszerek felépítésének elméletét (javaslom a Tannenbaum-féle Operációs rendszerek könyvet hozzá), ezek után megpróbálkozhatsz tényleg a rendszerszintű programozással.
Amúgy ez alsó hangon is kb. 5 év, szóval így tervezz...

El kéne dönteni, hogy hol állsz, és mit akarsz.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#12 Rendben. Köszönöm. És követem az ütemtervet. JElenleg ott tartok, hogy terminálból tudok telepítenu sudo apt paranccsal, be tudok lépni emelt szintű rendszergazdai szintre, sudo su. A terminált is használom. Olvasási jogot tudok adni, sudo chown, felcsatolás megy, mount -t. Szerintem a kezdő sznttől egy picit továbbjutottam. Báár, nem vagyok benne biztos, mivel a saját haladásom nem igazán látom, így, hogy nem olvasom a régi bejegyzéseimet. Tudom, hogy hiba, inkább lustaság. Egyszer utánaolvasok, hogy miket "működtem" itt nálatok.

Ha komolyan gondolod

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#10 Köszönöm szépen. Linuxmintertől megkaptam a választ minden felmerülő kérdésemre.

Re: a Linux Mint disztrónak a kezelését-használatát

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#9 Köszönöm szépen neked is. És szintén azt írom, hogy Linuxmintertől megkaptam minden választ az összes kérdésemre.

El kéne dönteni, hogy hol állsz, és mit akarsz.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#13 Olvasási jogot tudok adni, sudo chown,

Azért itt főként mást csinálasz, akár gajra is vághatod vele a rendszeredet.

miklos képe

win helyett linux végleg.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Sziasztok! Újra itt vagyok. Van felétek egy kérésem. Végleg szeretnék megválni a win10 -töl. Jelenleg még kettős rendszert használok, kényszerből. Néha készítek kis filmet, szerkesztem, vágom stb. Erre a célra használom a movavi, fonelab, handbrake programokat, illetve még az obs studiót. Kell még az abbyy finereader és az irfanview. Részben tudtam telepíteni a bor -ra.

Jelenleg a linux mint 22 cinnamont használom. Hosszas keresgélés után találtam meg, hogy lehet a nagyítás funkciót nem csak 100 és 200% -on használni. Végül ez sem oldotta meg a problémámat. A programok túl kis betűkkel jönnek elő, a wine alatt történő telepítés ablakai, még mikrószkóppal sem láthatóak. Sajnos közel a 80 -hoz, már ne a régi a szemem. Ezek a legnagyobb problémáim. Kérnék ötleteket segítséget.

Üdvözlettel: Miklós 

csuhas32 képe

Re: A programok túl kis betűkkel jönnek elő...

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#17 A Kijelzőknél nincs nálad skálázási lehetőség? Vagy azt nevezed nagyításnak?
Esetleg meg lehet azt is próbálni, hogy ugyanitt a felbontást kisebbre veszed, ezt az útját választod kvázi annak, hogy minden nagyobb méretben jelenjen meg számodra.

Kép: 

win helyett linux végleg.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#17 Nos, a legtutibb megoldás pénzbe kerül: nagyobb monitor vásárlása. De szerintem ez legyen az első.

Wine alatt futtató programok megjelenítését pedig a wigecfg-vel lehet szabályozni. Álltsd 120-140-re a betűméretet, ki kell kísérletezni a megfelelő értéket, ebben a winecfg felületé látható minta nem segít, az csalóka egy kicsit.

zmintzoltan képe

win helyett linux végleg.

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (2 szavazat)

#17 Ha már linuxot használsz én azt javaslom, hogy a megszokott programjaid helyett keress linuxos alternatívákat. Videóvágásra Movavi helyett ott a Kdenlive, vagy a ShotCut, az IrfanView helyett az XnView és a többi. Szerintem az is jó és tanulságos móka, hogy az adott feladathoz megtaláld a legmegfelelőbb linuxos programot. Nekem az volt.

win helyett linux végleg.

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

#21

Sztem aki "próbálkozik", hogy win mellett használja a Linuxot, nem is igazán akar áttelepülni a linuxra. Mint olvasom: win-es programot szeretne futtatni Linux alatt. MINEK?! - kérdezem én (és joggal). A linuxos programok (bármelyik) van olyan jó, mint egy win-es. [Nyilván most az átlgfelhasznlóról beszélek]. Könyveket, folyóiratot szerkesztek és könnyedén tudtam megfelelő minőségű szoftvert találni. És nincs macera, hogy "lopjak" egy kulcsot esetleg....

Szóval linuxra csak azonnal és végérvényesen érdemes áttérni.

És igen, jó móka megtalálni a megfelelő alternatívát. Közben - nem mellesleg - rengeteget lehet tanulni is.

win helyett linux végleg.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#22 Szerintem meg nem kellene elhamarkodottan ítélkeznünk.

"Ahány ház, annyi szokás", szokták mondani. Nem vagyunk egyformák, mindenkinek más jön be, mindenki másképp képzeli el, hogy hogyan szeretne valamit elérni. Van, aki gyorsan szeret váltani, van, aki apró lépésekben. Nekem az a személyes tapasztalatom, hogy azok közül, akik óvatosan, finom lépésekben tértek át a Linuxos világra, arányaiban jóval többen lettek ízig-vérig Linuxosok, mint azok, akik egyik napról a másikra akartak "végérvényesen" váltani. Nyilván mondom, ebben nagy jelentősége van annak, hogy ki milyen jellem, ki hogy áll a dolgokhoz, de ha az ismerőseimet nézem - akikről tudom, hogy váltottak Linuxra, vagy megfordult a fejükben a gondolat - tudom, nem reprezentatív minta, de egyetlen embert tudok, akinél ez működött. 10+ (lassan 20-hoz közelít) azon ismerőseim száma, akikről tudom, hogy vagy teljesen váltottak, vagy túlnyomó többségben Linuxot használnak.
Az ember nem szívesen hagyja maga mögött azokat a dolgokat, amiket megszokott. Ha mégis, akkor elég gyakori, hogy a teljesen új környezetben nem érzi magát jól, és hiába látja, hogy bizony tényleg vannak előnyei, inkább visszasomfordál a megszokott környezetéhez. Szidja kicsit, hogy zabálja az erőforrásokat, meg hogy megint új gépet kellett vennie, amiért az új verzió egy erőművet követel meg, szidja, hogy néha összecsinálja magát a rendszer, de mégsem vált, mert ebben érzi otthonosan magát.
Ezzel szemben ha fokozatosan ismeri meg az új rendszert, az új környezetet, jóval kevésbé drasztikus a váltás, akkor jóval könnyebben meg tudja szokni, és meg tudja szeretni. Nem baj az, ha kicsit Wine-ozik, ha így barátságosabb számára a rendszer. Majd ha rájön, hogy más szoftvert használva jóval kevesebb szívásban lesz része, úgyis átvált arra. ;-)

LM mellé egy másik linuxot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

szeretnék telepíteni. Már írtam erről, de a következő "homályos" előttem: Készítettem egy 120 gb partíciót, hogy arra telepítsem a Zorin OS-t. Miután elindítom a telepítőt, eljutok addig a pontig, amikor megkérdezi: hogy is szeretném telepíteni. Én a Más módon menüt választom. Kiválasztom a partíciót (amit erre készítettem - ext4), de várja, hogy boot/efit is jelöljek meg. Na ez utóbbival nem tudom mit is tegyek? Ha a jelenleg futó LM boot-ra teszem, ugye nincs többet LM. Készítsek ennek is egy partíciót? (kb 4GB).

Ehhez kérném a tanácsot.

Köszönettel.

csuhas32 képe

LM mellé egy másik linuxot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#24 Milyen partíciók vannak most?

sudo parted -l

LM mellé egy másik linuxot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#25

Mellékelve a képernyőkép.

A Samsungon lévő LINUX_T-re szeretném telepíteni. Az LM értelemszerűen a jelenlegi rendszerem. 

Kép: 

csuhas32 képe

LM mellé egy másik Linuxot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#26 Van ott EFI System partíció, azt jelöld be a telepítésnél EFI Systemnek (nem tudom, pontosan a Zorinnál), csak arra kell vigyázni, hogy NE formázd! Ha már egy lemezen lesz két rendszer, azok nyugodtan használhatnak azonos EFI System partíciót.
(Az más kérdés, hogy a minden rendszernek külön lemez a nekem mostanság szimpatikus felállás és 128 GB rendszerenként azért nem túl sok, felhasználói járatlanság vagy szokás függvényében hamar kevés lehet, de ezt te tudod.)

LM mellé egy másik Linuxot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#27

Köszönöm a gyors választ. Éjjel egy próba. :-))