Realtek RTL8821ce hibernálja magát

Fórum: 

Sziasztok,

A fenti tipusú WiFi és Bluetooth kombinált kártya fura viselkedését szeretném megérteni a segítségetekkel.

A gép amibe be van építve vadi új, a hozzá csatolt matrica B/D 27/09/23 feliratot mutat. Én ezt a gyártási dátumnak dátumnak vélem, tehát a feltett Driver újszerűségére is utalhat. Egyetértetek? 

Az op rendszer 21.2. Cinnamon Edge, a kernel 6.5.0.14.

"lala" lecsekkolta, hogy a kernel nem tartalmazza a Realtek Drivert.

Nos, a bekapcsolás hibajelzés nélkül sikeres és megjelenik a WiFi kapcsolat üzenete is és a térerő legyező is. A router Asus, néhány hetes, új. Egyéb felhasználókkal kiválóan kommunikál, pl ezzel az öreg 19.3 Triciáival is.

Bekapcs után 2-3 percel megjelenik egy ablak, amely üzeni, hogy elbomlott a WiFi kapcsolat, visszakapcsolás a hálózatok menüben. Utána mentem Rendszerbeállítások /  Hálózat ablakban a tolókapcsoló zöld, azaz Be állapotban látszik. Más kezelő hiányában a kapcsolót kikapcsoltam, majd vissza. A képernyőn el lehet mozdítani, de visszaugrik és elszürkül!

Megszűnt Wifi kapcsolat alatt is létre lehet hozni Blutooth kapcsolatot. Ugyan az a kártya, és stabil a Blut.

 Ha a kártya hibás lenne, a bekapcsolás után sem lenne WiFi. De nem hardveres lehet a probléma, bizonyítja a most is élő Blu.

Amin tanakodom, hogy a Driver nem lehet elavult, ezért hiába telepíteném újra a Realtek Drivert, nem frissülne semmit. Hogyan lehet a verziókat kijeleztetni és összehasonlítani?

Attól sem tudok szabadulni, hogy valamiféle hibernáló időzítő lép működésbe, ami szoftveres beavatkozással megoldható volna...

Szerintetek ?

üdv Kiváncsi

 

Koppány képe

Szia! Ahogy amásik témában is

Szia! Ahogy amásik témában is ecseteltük, a driver a gond. Csak az a járható út, amit a másik Fórumtémában a többiekkel megosztottunk veled.

A gond az, hogy a Realtek hanyag drivert tett közzé amiből a kernel készítői dolgozhattak: Nem működik rendesen. A githubon lelkes emberek idejüket nem spórolva kijavították ezen hibát és közzé tettek egy működő drivert. Érdemes lenne megtudni, hogyan kerülhetnének ezek át a jövőbeli kernelekbe, jelezni kellene a fejlesztőknek. Ennek mikéntjét sajnos nem tudom, nálam okosabbak biztosan tudnak javasolni módot ehhez.

Ez nem új dolog sajnos. Nekem is van Realtek chipes Wlan adapterem, melyet a Linux Mint 17.3 óta minden alkalommal a Github Driver-el kell kiejavítanom még a legújabb LMDE6 esetén is.

A probléma ugyan az mint nálad, max kettő perc után bontódik a kapcsolat.

Lala és általam írt javítás van rá, vagy pedig fogadd meg István és tőbbi fórumtárs tanácsát, más út nem lesz.

Remélem sikerrel jársz!

Üdv!

 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Szia! Ahogy amásik témában is

#1 Szia,

Örülök, hogy Te jelentkeztél. Amit leírtál érthető és logikus. Szoftverhiba. Holnap felkeresek egy PC szervízt és megveszem a külső Wifi adaptert, ha ott működésre tudják bírni. Azért ezt választom A tervként, mert a napelemes inverteremhez fel tudom majd használni, ha gyárilag működésbe tudják állítani majd a Realteket.

Nálam nem pénz kérdése a megoldás módja, hanem a tudás hiánya szerint ez a biztosabb út.

Ha nem találok antennát, akkor megveszem az USB-Ethernet átalakítót és a segítségeddel lefrissítem a drivert.

Hálás vagyok a fórum közösségének. Talán láttad, "lala" kérésére írtam egy mankót a nálam sikeres bootolás folyamatáról. Elég idős vagyok ahhoz, hogy ne fecséreljem sem a magam, más idejét.

Ezért maradunk kapcsolatban.

üdv Kiváncsi

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Re: Ha nem találok antennát

#1.1 Erre nem illene fogadni, annyira biztos, hogy találsz majd olyan USB-s WiFi-adaptert, ami jól együttműködik a gépeddel és a rendszereddel. Az nagyon jó ötlet, hogy viszed a laptopot és úgy választod ki azt ami tuti.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Re: Ha nem találok antennát

#1.1.1 Szia,

igazad lett egy helyen egyféle WiFi adaptert találtam. Kifizettették előre, mielőtt felbonthattam volna. Szerencsém volt - nem kell Vateráznom utólag -, sec-perc alatt fellépett a hálóra és telepíteni sem kellett.

T.István által javasolt szempontokat figyelembe véve, 300Mbps képességet, és már a dobozán feltűntetett Linux kompatibilást vettem alapul.

"lala" tanácsára emlékezve a kernel verziót is megnéztem. Összességében a TL-WN823N dobozos terméket vettem meg. Az eladó nem tudta megmondani milyen chip-el működik, de miután addigra be volt dugva az USB meghajtómba és szárnyalt a net, már nem is izgatott. A dobozán 3 év garancia is a megtartása mellett szólt.

Most jöjjön a közérdekű lényeg, a problémafelvetés. Milyen kizárásokat tegyek, hogy a gyári Realtek WiFi kártyával ne akaszkodjék esetleg össze?

Koppány megerősített, hogy kb 2 perc múlva a Realtek Nála is feladja a küzdelmet, de addig kell e valamit tennem? (...tudjátok, két dudás egy csárdában...)

És, ha Valaki azt a parancsot is leírná nekem, hogyan lehet egy hálózati eszköz MAC azonosítóját lekérdezni, azt megköszönöm. (Pl. Arduino alatt egy sor.)

üdv Kiváncsi

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Re: Ha nem találok antennát

#1.1.1.1 MAC cím: Terminálba:

ifconfig

felsorol sok mindent, a Wi-Fi a wlp5s0: vagy hasonló fejezetben lesz, ott az a sor, ami így kezdődik:

ether, amögött lesz a MAC cím.

Nem kell semmit sem csinálnod, a vezérlők nem fognak összeakadni, amit utoljára használtál, az lesz aktív, amíg ki nem húzod a gépből. akkor próbál mást használni.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Re: Ha nem találok antennát

#1.1.1.1.1 Szia,

közben ráakadtam egy másik útvonalra, térerő legyezőn jobb clk, kapcsolatinformációk alatt. Ha kinn az USB Wifi, egysoros, az a Realteké. Ha bedugom akkor kétsoros, a bővülés a TP Linké.

Azt köszi, hogy ne húzogassam ki meg be, mert úgysem akadnak össze.

üdv Kiváncsi

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Működik Realtek 8821ce Wifi és Blutooth

#1 Szia,

Írod, hogy Neked is van gyorsan leakadó Realtek WiFi kártyád. Nálam a HP-ben működik a Realtek , nem igazán értem, leírom. Engedélyeztem egy rendszerfrissítést, most ez az állapot:

rtl8821ce - dkms verzió 5.5.2.1.0ubuntu11 - 0.22.04.1 DKMS

Kihúztam a TP Link WiFi USB adaptert, mégis fennmaradt a vezeték nélküli kapcsolat. MAC címként nem a Realtek kártyáét, hanem a TP Linkét adja vissza. A WiFi tartós és gyors már órák óta.

Hasznos ez? Tanulságos ez?

üdv Kiváncsi

Amúgy BUÉK!

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
Koppány képe

Működik Realtek 8821ce Wifi és Blutooth

#1.2 szia! A Githubos driver telepítés után a probléma a leakadással megszűnik nálam.

Érdekes jelenség amit írsz. Újraindítás után is működik rendesen?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Működik Realtek 8821ce Wifi és Bluetooth !

#1.2.1 Szia,

Bár nem szoktam a laptopot feszmentességig lekapcsolni, most én is kiváncsi lettem a következményekre.

Tehát a Power on hatására - minden helyreállt!

Az ifconfig hibátlannak találja a net kapcsolatot az
ether F8:54:F6:E2:41:47 MAC számú eszközzel azonosítja

T.Istvánnak válaszolom, hogy a TP Link előtt  kiolvasott (a beépített Realtek kártyára utaló) 

MAC 50:91:E3:FB:42:19

Úgy tudom ez egyedi azonosító (mint egy alvázszám) nincs érdemi befolyása a tényleges működésre. Stabil működést érzékelek a WiFi elérésnél.

üdv Kiváncsi

BUÉK!

 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Működik Realtek 8821ce Wifi és Blutooth

#1.2   Nos, elképzelhető, hogy a frissítés telepített egy javított drivert modult.

A TP-Link modulod is Realtek csipes, Realtek RTL8192EU van benne, ami korábbi modell, aminek már kiforrott a drivere. Azaz a MAC cím eleje ugyanaz, mint a gépedben levő modulé, nézd meg jobban, lehet ez megzavart

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Realtek RTL8821ce

"lala" lecsekkolta, hogy a kernel nem tartalmazza a Realtek Drivert.

Ez igaz mint a Frissiteskezelobol telepitheto kernelekre, mint a kiserleti celbol
Mint 21.2-re telepitett 6.6.7-es kernelre is.
Terminalba:
modinfo r8821ce # (modinfo=kernel modul informacio)

idokozben azomban volt egy sikeres Mint 21.2 Edge telepites es kideult hogy
megis letrejott wifi kapcsolat (Igaz hogy ez rovid idon belul megszakad)
Tehat valahol megis van driver ehhez a wifi kartyahoz.
A kernelen kivul (modulok formajaban) hol masutt lehetnek meg driverek?
Hat a firmware-ben. Hol talalhato a rendszerben a firmware?  Terminalba:
whereis firmware
A kimenet: firmware: /usr/lib/firmware
Nezzuk meg mik vannak ebben a firmware mappaban (konyvtarban)
Fajlkezelo -> Fajlrendszer -> /usr/lib/firmware/rtw88 ebben talalhato egy
rtw8821c_fw.bin nevu fajl - az ebben levo driver (mely nem all a helyzet magaslatan)
toltodik be az adott wifi kartyahoz.
https://ibb.co/rKP20JH
 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Realtek RTL8821ce

#2 Szia,

Megtaláltam én is azt a fájlt. Emlékszem a telepítési kavarodás közben Koppány mutatott pár terminál parancsot a driver frissítésére. Ezt akkor ott nem értettem, és nem is alkalmaztam.

Azután itt ezen a fórumlapon írta, hogy Veled kijavítottátok a drivert. Gondolom ezt a .bin fájlt, esetleg pontosan leírva a nevét: rtl8821ce.bin -re. Működne, hogy valahonnan letöltve bemásolom ebbe a mappába? 

Szóval mit javasolsz lala?

üdv Kiváncsi

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve