Radeon R5 230 driver

Fórum: 

.

RE: Radeon R5 230 driver

@#0 Üdv.

"Rendszerbeállítások" > "Illesztőprogram kezelő"- itt nézd meg, hogy mit ajánl fel.
(Lehet hogy csak telepített rendszeren tudod lecserélni, mert kér egy újraindítást. (nem tudom.)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

RE: Radeon R5 230 driver

@#0  Végül is, igen...az Ubuntu 14.04 csomagjait használhatod. (a 14.10, 15.04, 15.10 csomagjait viszont nem biztos ! )

Elsősorban, a Mint saját csomagtárolóiból telepíts. "Szoftverkezelő"-ből, vagy a "Synaptic"-ból.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Synaptic-ban néztem.

Ott voltak az AMD-hez való X.Org, valamint a Catalyst "dolgok". Azokat is letölthetőnek minősítette, akárcsak az Ubuntu 14.04, vagy Ubuntu 15.10-nél.
De szerintem a puding próbája a "feltelepítem és kipróbálom"
szerintem...

Köszönöm a segítséget!

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:Synaptic-ban néztem.

#3 A Linux Mint 17.x szoftver tárolói egy-az egyben ugyanazok (és mások is szerepelnek a Linux Mint tárolói között, sajátok), mint az Ubuntu 14.04 tárolói, tehát csomagkezelőből telepítheted ezeket a csomagokat, bármely Ubuntu 14.04-es csomagot ..., amik 'ott' megvannak, azok 'itt' is. A linux tárolók által használható és ebben az esetben ésszerűtlen letöltened az, ami amúgy is a rendelkezésedre áll azaz telepíthető, csak letöltésre, de telepítésre nem alkalmas 'külső' alkalmazás -böngésző, wget, stb.- használatával történő letöltés nélkül.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

off

 Kellene már egy információs fül erre az oldalra, hogy mi is az a Linux, Linux Mint, mert már sokadjára keveri össze valaki a grafikus felületet magával a rendszerrel. Holott minden grafikus felület alatt (XFCE, MATE, Cinnamon, KDE) a rendszer ugyanaz. Aztán, ha valaki azt sem olvassa el, legalább az információt megkapta.

on

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Értem, és köszönöm.

 Azt sejtem, hogy ugyan azon rendszer lehet több megjelenésben. (Ubuntu az alap Unityval, vagy az Ubuntu GNOME).

Még kezdő vagyok a Linuxban. Nézzétek el, ha más számára egyértelmű dolgokba kérdezek bele. Köszönöm!

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

RE:Értem, és köszönöm.

 Ne érts félre nem neked szólt, csak ez a topic alkalmat adott arra, hogy ezt szóvá tegyem. Tényleg többször előfordult már, hogy a különböző grafikus felületek miatt különböző rendszerekként értelmezték a Mintet. Szerintem hasznos lenne egy ilyen fül "Információk a rendszerről" .

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:off

#5 Azért nem egészen ugyanaz :) (de lényegében, persze, hogy így van), mert vannak asztali környezet specifikus alkalmazások; Krusader / Nemo / Nautilus / Thunar ... ;). Én a letöltés szóra reagáltam ... :). .. de megértelek.

A 'linux'-ról (jobbat most nem találtam); http://unix.stackexchange.com/questions/104714/what-is-the-difference-be...

A 'Linux Mint'-ről :: 'LMDE'-ről (elég ez szerintem, olvasná valaki a 'többet'?): https://linuxmint.hu/ismerteto
'Debian és Ubuntu alapú, közel 30.000 csomag áll a felhasználók rendelkezésére a legjobb csomagtelepítő szoftverrel'

Lehet, persze, elolvasnák 'a többet' is,
de inkább a fórum alakíthatja ki a Windows használatától eltérő felfogást
és nem bármilyen leírás (amelyre a neten rá lehet keresni).

Megpróbálom megfogalmazni:

     -- a Linux Mint egyrészt az Ubuntu (Linux) stabil, hosszú ideig támogatott kiadásán alapul, tehát telepíthető a Linux Mint-re az összes létező és kiadásában megegyező verziószámú Ubuntu Linux csomag, azaz alkalmazás (ubuntu-tárolók),

     -- hozzáadott saját fejlesztésű Linux Mint csomagokkal és alkalmazásokkal rendelkezik (mint-tárolók),

     -- minden asztali környezet elérhető rajta, a létező összes,
(ez a tulajdonság bármely Linux vagy BSD -UNIX-szerű- disztribúcióra is jellemző
https://www.freebsd.org/doc/hu/articles/explaining-bsd/comparing-bsd-and... )

     -- saját frissítési metódust használ,

     -- alkalmazkodik a Ubuntu LTS verziók (Long Term Support / Hosszú távon támogatott), kiadások megjelenéséhez, azokkal egy időben jelenik meg a Linux Mint új verziója is,

     -- egyik ismert tulajdonsága a Cinnamon asztali környezet, legalábbis ezzel kapcsolatban hozzák leginkább szóba,

     -- létezik a Debian disztribúcióra épülő Linux Mint is, az elnevezése azonban ebben az esetben LMDE (Linux Mint Debian Edition / Linux Mint Debian kiadás), melyre az asztali környezetek szintén ugyanúgy elérhetőek,

     -- az asztali környezetek tekintetében a Linux Mint fejlesztőgárdája azt az utat választotta, hogy a legkedveltebb asztali környezetekkel társított Linux Mint verziót kiadja telepítők formájában is, és csak a kedvelteket (felhasználóbarát),

     -- a többi asztali környezetet (sok van) pedig könnyedén vagy viszonylag könnyedén telepíteni lehet a Mint-re/hez (természetesen), de némelyiket, például a fapadosabb kezelésüeket köztudottan viszonylag nehezebb használni vagy akár használatba venni, éppen ezért a Linux Mint fejlesztői ezekkel nem foglalkoznak, mert aki ért a telepítéshez és a kezeléshez, könnyen megoldja maga is, a telepítő képfájl híányában, s az előbb tényből következően, ezekre igény sem igazán mutatkozik,

     -- az Ubuntu Linux a Debian GNU/Linux kiadás sid (unstable) csomagjait fejleszti tovább, de más irányba, mint a Debian szándéka manapság és volt valaha is. A Debian GNU/Linux főleg szerverekre kifejlesztett 'linux' -de léteznek más 'linux' kiadások, azaz disztribúciók szerver célra ...- azonban a grafikus környezet is telepíthető a rendszerre (nyugodtan nevezhetjük a grafikus környezet kifejezést más néven asztali környezetnek), sőt egyre kedveltebb az ilyen módon való használata. ... de nyilvánvaló, hogy nemcsak a Debian-alapú rendszerek kedveltek a világban, az emberek körében, hanem elérhetőek más 'linux' kiadások is [...].

     -- a Linux Mint az Ubuntu Linux csomagjait veszi át, azonban hozzáad és kicserél egyes alkalmazásokat (https://linuxmint.hu/ismerteto),

     -- a már kifejlesztett open source (nyílt forráskódú ... és többnyire ingyenes) 'linux' kiadásoktól való eltérést, azaz új és újabb verziók, elágaztatások, forkok megjelenését
(viszonylag nem nagyon gyors ez a folyamat)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Fork_%28szoftverfejleszt%C3%A9s%29
az 'eredeti'-ben -még nem/már nem/nem teljesen úgy létezően, amire igény lenne- meglévő valamely tulajdonságra, jellemzőre válaszul az 'új' disztribúció létrehozása indokolhatja; például felhasználó barátabb szolgáltatások létrehozásáért [...]
(egy-egy fejlesztői csapat [fejlesztői közösség] akár kettő vagy több részre is osztódhat, de ez a jelenség egyáltalán nem jellemző és tulajdonképpen nem is kívánt bárrmely fejlesztői közösség gyengítése, inkább az új csapatok megjelenése és ugyanakkor a régi/új csapatok közötti teljes értékű kommunikáció a jellemző)

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

30000!!!!

 Az már nem semmi!

Egy átlag felhasználó, mint én, még, ha majd meg is imerem a Linuxot, jó, ha 20-30 alkalmazást használ.

szerintem...

Egyébként köszönöm a leírást. Egy kicsivel megint többet tudok már a Linuxol. (remélem)

Én is hozzá járulnék: http://pcworld.hu/tippek/ezert-valaszd-a-linux-mintet-az-ubuntu-helyett....

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:RE:Értem, és köszönöm.

#7 Értelek, mindenki mást vesz észre, ez nem rossz.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:30000!!!! :: csomag ≠ 30.000 alkalmazás

#9 A 30.000 csomag a létező összes csomagot jelenti, s ezek a csomagok 'némileg' támaszkodnak egymásra is, tehát lényegében az alkalmazások száma (csomag ≠ alkalmazás) a 30.000-nél 'kicsit' kevesebb, de így is nagyon sok, azaz nem kevés. Azért ezt elárulom. ;)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Ha jól gondolom

 Akkor a függőségekere utalsz.

És akkor az unalomig ismételt kérdés.

Mi a helyzet a biztonsággal? Vírusvédelem, tűzfal?

Ebben a kérdésben a legnagyobb a megosztottság a Linux felhasználók körében. Legalábbis ezt vettem észre.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

RE:RE:off

De most miért hasonlítod össze (válaszként) az Ubuntut a Linux Minttel?
Én kizárólag a Linux Mintről írtam. Ha lenne egy mini iso, ami csak magát a Linux Mintet tartalmazza, akkor arra ráhúzhatnék akármilyen grafikus felületet. 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Hasonlítás

Nem hasonlítom, mivel tudom, hogy más a grafikus felület.
Ha jól gondolom az alapja mindegyiknek (majd nem) ugyanaz.
Ahogy említettem most ismerkedem a Linuxal. Jelenleg Ubuntu 15.10 x64 van fenn a gépen, de nem igazán tetszik az Unity.
Ezért érdeklődök a Linux Mint iránt, mivel számomra tetszetősebb a megjelenése. És, bár ez csak egyéni megfigyelés, de mintha gyorsabb is lenne - még Live módban is - , mint az Ubuntu.
És mivel hosszú évegik csak Windowst használtam, talán a Mint a megjelenése miatt is közelebb áll hozzám.
De szerintem azért is van ennyi féle változata a Linuxnak, hogy mindenki a saját igényei, lehetőségei alapján ki tudja választani a számára legmegfelelőbbet.

szerintem...

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

RE:Hasonlítás

 ergate én ezt kimaritenek írtam...

hogy értsd: ő valaszolt az off-ra (RE:off) én válaszoltam neki (RE:RE:off)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:RE:Hasonlítás

#15 és #16
Akinek inge .. az magára veszi.

Most csak azért válaszolok, mert ilyen jó kedvem van, de általában nincs (ilyen kérdésekre). Majd akkor, ha a válasz gombot megnyomva tényleg használjátok is az előzmény láttatását (mint én most), akkor lehet felesleges témákról is beszélgetni (esetleg). Mert így senki nem tudja, ki mire válaszol (nekem pedig általában nincs kedvem kitalálni). Valószínűleg nagyon nehéz tényleg megnyomni kétszer is a rádiógombot, ha egyszer megnyomva nem látszik az előzmény ... és napi két válasznál ezt ellenőrizni. Szerintem meg nem nehéz.

Csabrix - nem hasonlítgattam semmit semmihez, egyértelmű, amit írtam, mi honnan jött (stb.), tehát mi a Linux Mint. Ezt kérdezted, illetve azt sugalltad, ilyen nem létezik itt, hiányérzeted van. Válaszoltam.. Most, hogy már leírtam .. mi a gondod még ezzel? Rajtad kívül mindenki érti, engedd meg, hogy ezt feltételezzem a többiekről.
Gyakorlatilag te is mellőzöd az előzmény link használatát (ez kezd már fárasztó lenni, hogy miért nem lehet ezt megtanulni szinte senkinek és nekem kell magyaráznom, időt fordítani erre, teljesen feleslegesen ...), így legyél megtisztelve a válaszommal, és lehetőleg ne köss bele másba (vagy hogy nevezzem a jelen 'tevékenységedet'?), ha a te hibádból nem tudja ő mire és kinek válaszolsz. Kösz (bizalmam benned)
.. a topik témája; a videókártya.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

RE:RE:RE:Hasonlítás

@kimarite: Oké egy "kissé" figyelmetlen voltam, és már bánom, hogy ide írtam a felvetésemet, de amúgy az a baj, hogy idővel ez a topic is csak egy lesz a sok közül. Ezt is majd úgy kell kikeresni. Szerintem megérdemelne egy külön fület az amit megemlítettem, és amit kirészleteztél.

Én mindig az adott hozzászólás alatti válasz gombot nyomom meg, aminek következtében a Tárgy mezőben megjelenik egy (nevezzük így) előtét RE: ... 

Ha hup.hu-n és az ubuntu.hu-n meg lehetett oldani, hogy a válasz linkre kattintva a megfelelő szálhoz kapcsolódjon a hozzászólás, akkor itt is működnie kell(ene). Mindegyik oldal a Drupalt használja. Na mindegy ezen nem akarok itt vitázni, mert tényleg nem ez a topic témája.

[ON]

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

Jó lenne válaszolni egy-egy kérdésre

@#0 .. ugyanis választ egy VGA-s kérdésre sem kapunk.
Például; mi lett az eredménye ennek
https://linuxmint.hu/comment/6004#comment-6004
a telepítésnek. Bővebben; egy képernyőkép, hogy mit láttál ott és melyiket telepítetted.
Lehet azonban, hogy két VGA-d van. Mi ennek a parancsnak a kimenete?

lspci | grep VGA

Nehezen tudunk segíteni, ha csak elmondod, amit gondolsz és azt csinálod, amit gondolsz.
Itt és most két dolgot kérdeztem, tehát nem egy harmadik választ várok.
Linux Mint rendszer alól kérem a parancsot, az LMDE-t hagyd.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

RE:Jó lenne válaszolni egy-egy kérdésre

#19 lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Caicos [Radeon HD 6450/7450/8450 / R5 230 OEM]

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Tudnátok-e segíteni nekem is?

Nekem 2 videókártyám van a laptomomban. És szerintem a nagyobbikat nem tudtam eddig telepíteni.

Azért gondolom mert a Rendszerinformációknál mindig csak ezt irja:

Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7640G] (prog-if 00[VGA controller])

A windowsnál ha felraktam a drájverét ami a catalyst control center volt látta a nagyobbikat. De itt ha felrakom a fglrx-amdcccle-t csak a Illesztőprogram-kezelőben látható, a rendszerinfóknál marad a (prog-if 00[VGA controller]), mintha nem ismerte volna fel. Pedig láttam már másoknál olyan képet innen ami mind a két kártyát kiírta.

Nekem ezek a kártyáim vannak. Radeon HD 7640G-Radeon HD 8570M 2GB DDR3 VRAM.

Lehet, hogy az a baj hogy eddig csak a catalyst raktam fel? Esetleg először a synapticból az fglrx-et rakjam fel, és utána a fglrx-amdcccle-t?

A tanácsokat előre is köszönöm!

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

Teszt - van-e elérhető driver

#20 Ezen az oldalon,
http://support.amd.com/en-us/downlo
ezekkel a beálításokkal,

lejön neked valami? 64 bites a rendszered?
Ha letöltődik egy telepítő, próbáld telepíteni  a Gdebivel, melyet esetleg telepíteni is kell.

sudo apt-get install gdebi

Fontos lenne, hogy mit ír ki a gdebi.

Az eszközkezelőd javasol driver-t? Próbálj meg minden kérdésre válaszolni, az imént ezt már kérdeztem.

###

Alábbiak más telepítő fájlok, az R5 M230 nincs a támogatott VGA-k listáján (fura mód ide vezetett a keresés).
http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Ubuntu+x86+32
http://support.amd.com/en-us/download/linux

Utoljára egy kérés (nem root joggal kell futtatni, és nem sudo-val), három parancs kimenete kéne;

- első

lshw -c video

- második

lspci -vnn | grep VGA -A 12

- harmadik, amely egyetlen parancs

cat /proc/bus/pci/devices | grep VGA || lspci | grep VGA | colrm 1 4 ; \
cat /proc/cpuinfo | egrep "model name|MHz" ; \
xdpyinfo | egrep "version:|dimensions|depth of" ; \
glxinfo | egrep -A2 "rendering|OpenGL" ; \
uname -sr;

Amelyik csomag nincs telepítve, telepítsd. (például az 'lshw'-t)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve