Beküldte Mintuser -
Fórum:
Sziasztok
Szeretnék egy
Dell Venue 5130 tabletre Mintet rakni. Van rajta rendes usb, microusb, microsd port. Ha az USB-be egy Rufus programmal készített Win10es UEFI s pendrivot teszek, akkor tudok róla bootolni. De a letölthető Linux Mint ISOból nem tudok olyan UEFIs pendrivot csinálni, amiről hajlandó bootolni. Nagyon finnyás a tablet. Kipróbáltam win32usbimager nevű programmal is, de annak meg nem tetszik az ISO file. Van valakinek ilyennel már gyakorlati és sikeres tapasztalata? Mennyire tabletbarát a Linux Mint? Mind a négy kiadás tablet mód szempontból ugyanolyan jó, vagy valamelyik nem támogatja az érintőkijelzőt/billentyűzetet?
Linux Mint telepítése x86 processzoros tabletre.
Beküldte kimarite -
Értékelés:
@#0 Így sem bootol?
„Also, disable secure boot, move your USB device to the top of the boot list, save and restart then F12 to get boot menu. Select USB Storage Device from the Legacy boot list, and off you go!”
https://www.dell.com/community/Mobile-Devices/Dell-Venue-11-Pro-Cannot-b...
32bit-es telepítőt próbálsz?
32-64bit
Beküldte Mintuser -
Értékelés:
Elsőre a 32biteset próbáltam. Majd a 64eset is. A secure boot kikapcsolva. A setupba belépve (hangerő le gombbal is belép, billentyűzet nélkül) látszik a pendrive a választható lehetőségek között. Ha egy "sima" pendrivot rakok bele, amin pl csak képek vannak, akkor nem hozza ezt a listába. Tehát a setup még bootolhatónak gyanítja. De nem indul el, kiírja hogy: No bootable devices found. Viszont a rufusban is lehet többféleképpen gyártani a képfilet, illetve DD meg ISO is van. Eddig nem jártam ezzel sem sikerrel. Viszont a Dell tablet tud olyat, hogy egy egyedi boot profilt válasszak/hozzak létre a setupban. Ott a meghajtón lehet tallózni, EFI mappában is, meg ki lehet jelölni hogy melyik file az, ami alapján induljon. Eddig még így sem sikerült.
A tableten win10 32bit van. szerinted erre a 32bites vagy 64 bitest érdemes próbálni? Valahol olvastam olyat, hogy a 32 bitest nem lehet UEFIre létrehozni. Ez lehetséges, vagy csak valamit félreértettem.
A windowst mindenféleképpen szeretném mellőzni erről a tabletről, remélem sikerül. Nem előitéletes windows ellenszenv, hanem látom azt, hogy:
1. Van egy Linuxos laptopom, amit én használok.
vagy
2. Vettem egy laptopot, felraktam rá a Windowst, és én is használhatom, meg még sokan mások, akiket az életben nem láttam, nem engedtem meg nekik, és mindenemet ellopkorásszák róla.
Irigy vagyok, szeretném hogy a gépem csak az enyém legyen, mindenképpen Linux kell a tabletemre is.
Linux Mint telepítése x86 processzoros tabletre.
Beküldte lala -
Értékelés:
@#0 Szia !
Javaslom hogy keress a YouTube-on olyan videót, amely bemutatja hogy kell erre a készülékre
(vagy hasonlóra) Linuxot telepíteni.
Ha nem találsz ilyet, az sajnos azt jelenti hogy még nem igazán sikerült senkinek.
(Vagy csak szemérmesen elhallgatják !)
EFI
Beküldte Mintuser -
Értékelés:
Még kicsit próbálkoztam vele:
Ha leszedek egy Tails rendszer ISOt, felírom egy pendrivera, akkor arról se bootol. De ha egy laptopba teszem ezt a Tailst, és avval létrehozok egy másik pendrivra egy Live Tails-t, akkor arról a pendriveról már gond nélkül megy a tablet. Ennél a tailsnál a partició EFI rendszerű. Valhol itt lesz a kutya elásva.
RE EFI
Beküldte Mintuser -
Értékelés:
1.
16 gigás pendrivon van. Úgy hogy fut a tails, azon a pendrivon a futó rendszerrel látni egy 15,3 gigás meghatót, ami két felé van particionálva. 8,6G FAT EFI Rendszer, Örökölt BIOS indítható) Másikra meg 6,8G szabad helyet ír kerekítve. Ezen kívűl megjelenik egy külön meghajtó, ami 4,2 Megás, de az nem biztos hogy ennek a része. Van még egy 1,2 gigás hurokezköznek feltüntetett meghajtó. Ezek látszanak így. A gép 2 giga ramos, tudtommal 32bites Windowsok szoktak rajta lenni. 8.1 és 10.
2.
EFI
live
syslinux
utils
nevű mappák vannak a prendiveon. EFI-n belűl egy BOOT. Azon belűl egy halom file, megy egy grub mappa. A filek közül ami érdekes lehet az az első kettő: BOOTIA32.EFI és BOOTX64.EFI.
Egyébként aki használt már tailst, az tudja, hogy két pendrive kell hozzá. Elsőre kiírom a letöltött ISO-t, majd arról bootolok. Utána avval legyártom a második pendrive-ot. És csak a második pendrivval hajlandó elindulni a tablet - amit az él rendszer pendrive-ra klónozásával csinált. Az első pendrive-al ugyanúgy nem indul el, mint a Mint ISOval készített pendrivval.
RE EFI
Beküldte lala -
Értékelés:
https://github.com/hirotakaster/baytail-bootia32.efi/blob/master/bootia3...
A tárolókból telepített "isomaster" nevű progival, bemásolhatod abba az ISO képfájl megfelelő
(EFI/BOOT) mappájába, amelyet kiírva egy pen.-re kipróbálni ill. telepíteni akarsz a tableten.
(Én egy Mint 18.3 Cinnamon ISO képfáljlját bővítettem ki ezzel.)
Ezt kiírtam a Mint beépített "Pendrive lemezkép-író"-jával.
De többszöri kísérletezgetés után sem indult. - Nem talált bootolható eszközt.
A net.-en rákeresve, egy YouTube videóban ajánlották az Unetbootin-t.
Ezzel kiírva ezt a bootia32.efi-vel kibővített ISO-t, már indult és betöltött a Mint 18.3 telepítője.
https://imgur.com/Bg8jplg
Hogy mindehhez mit szól a tableted, - ezt csak akkor tudod meg ha kipróbálod. :)
A Tails: - Letöltöm a ISO képfájlt, kiírom a Pendrive lemezkép-íróval (dd-t használja a háttérben)
Indítom és használom ... ennyi ! :)
RE Lala
Beküldte Mintuser -
Értékelés:
Mindenkinek köszönöm az ötleteket. Nyilván kipróbálni csak én tudom, mert nálam van a gép. A tapasztalataimat megosztom itt, hátha másnak is egít.
Windows-Tails szerelemről még egy pci érdekesség:
Egyszer leszedtem a Tails ISO-t egy Linux Mintes Géppel. Kingstone MobileLite G4 adaterrel kiírtam egy SD kártyára. Majd Írásvédetté kapcsoltam. Úgy használtam, minden OK volt. Beraktam másik (Windows7es) laptopba. Ott is minden rendben volt. Aztán egyszer a Win7et bootoltam fel. Semmi extra. Leállításkor lefagyott a Windows7. Eddig olyat sohasem csinált. És csak akkor fagyott le, ha benne volt a Tails, de csakis abban az esetbenm amikor be volt kapcsolva az írásvédettség. Ha bármi más volt az SD kártyán, és úgy volt írásvédett, akkor nem fagyott le. 100%ig biztos voltam benne, hogy elrontja a Tailst. De nem. Legalábbis mindent úgy csinál(ha hagyom hogy írjon rá) mintha mi sem történt volna. De viszont nagyon jó lenne tudni, met tesz a Tails rendszerrel. Pl nem küldi el böngészés közben a Windowsos kezelés után az egyedi hardverazonosítom egy részét......
PCnek, Laptopnak csak olyan gépet javaslok mindenkinek, ahol bios szinten lehet tiltani a BIOS újrafirmwarezését. (Fujitsu, Lenovó néhány modellje) Mennyit ér egy olyan eszküz, ahol Windowsból lehet átírni az alaplap firmwarejét - úgy hogy ezt nem lehet letiltani?....
Bootol...
Beküldte Mintuser -
Értékelés:
Köszönöm. Lala leírása megoldotta a boot problémát, köszönöm.
bootia32.efi
grubia32.efi
fileokat kellett beilleszteni a inuxmint-18.3-64bit.iso-ba, utána Unetbootin-nal létrehozni belőle azpendrive-ot, és már bootol. Ha esetleg az én esetem nem egy nagyon ritka eset, akkor a fejlesztők felé lehetne valahogy közölni, hogy javasoljuk ezeknek a file-oknak az integrálást. Így majd a legtöbb user nem szalad bele ezekbe, egyszerűen csak fel tudja rakni a gépére, és kész.
Felbootol a gép, de a wifi kártyát nem ismeri (egyébként a Win10 se ismeri, driverrel lehet működésre bírni). Qualcomm chippes. Linux Mint ISO-ba, vagy egyéb módon hogyan tudom ezt megtenni?
Bootol...
Beküldte lala -
Értékelés:
inxi -b
kimenetet légyszi ! - Nem lesz túl hosszú - közvetlenül a válaszodba is bemásolhatod.
Bootol...
Beküldte kimarite -
Értékelés:
Pasztázva kérjük, így:
https://linuxmint.hu/comment/17498#comment-17498
paste
Beküldte Mintuser -
Értékelés:
Paste:
https://pastebin.com/0jS8jykG
paste
Beküldte lala -
Értékelés:
Erről sajnos nem mond semmit. :( Ki tudnál próbálni valamilyen mini kivitelű USB-s
wifi adaptert ? (akár ismerőstől, szomszédtól kölcsönkérve ?)
Telepíteni még nem próbáltad .. igaz ?
paste
Beküldte mumorec -
Értékelés:
https://kabelvilag.hu/Edimax-USB-2-0-Fast-Ethernet-Adapter-halozati-kart
lspci -nnkv
Beküldte kimarite -
Értékelés:
http://www.dell.com/ae/business/p/dell-venue-11-pro/pd
bőbeszédű, de az lspci sem.
Próbálkozzunk ezzel:
-- telepítesz
-- majd vizsgálsz
A LAN kapcsolat működik? És a mobilnet?
Wifi
Beküldte Mintuser -
Értékelés:
Találtam itthon egy Edimax EW-7711UAN V2 wifi adaptert. Ezzel van wifi, simán fel tudok csatlakozni a hálózatra.
Élő netes kapcsolattal próbáltam feltelepíteni a gépre a rendszert -nagyon lassú volt, egyszer csak kiírta hogy a grudia32 filet nem másolta be a target mappába, ezért nem lesz indítható a rendszer. Ezután kiírta, hogy a telepítő összeomlott.
Offline módba telepítve az elvárt gyorsasággal megy a telepítés, de a vége ugyanaz.
Lehet, hogy valahogy a 32 bites kiadást kéne megtanítanom az UEFIre. De ha sikerül is, akkor se biztos, hogy ezt a két filet is hozzá fogja majd adni az installer a target mappába.
lspci -nnkv
Beküldte kimarite -
Értékelés:
http://www.linlap.com/dell_venue_11_pro
Elméletileg semmi gond nem kéne vele lenni.
De akkor megnézném a blokkolásokat is:
A tied is ez a tipus?
Dell Venue 11 Pro 5130
Tara 19 lesz szerintem a megoldás
Beküldte Mintuser -
Értékelés:
Leszedtem ezt a bétát:
ubuntu-mate-18.04-beta1-desktop-amd64.iso
Ebbe az ISOba belepakoltam a két EFI filet, és megy "rendesen". Nem csak bootol, hanem fel is tudom telepíteni. Élő netes kapcsolattal csináltam. A grubia32 csomagot is le tudta szedni telepítés közben a netről, szerintem ezért sikerült a telepítés. A Mint 18.3 nak az nem ment. Valamiért kiírta a telepítés-letöltés közben, hogy nem tudja leszedni azt a csomagot(többször is próbáltam). És utána dobja azt a hibaüzenetet, amit írtam. Ha a 18.04 betaval ez a hiba nem jelentkezik, akkor a Mint 19 Tara is menni fog. Annak abétáját még nem találtam meg a neten. az ubuntu18.04 beta-val csak egy 2-3 percig használtam a gépet. Érintőkijelzőt alapból kezeli, de amikor valami olyan helyre klikkelek, ahol be kéne dobnia a virtuális billentyűzetet, azt nem adja ki. Majd a a kész Mint 19 es verzióval folytatoma kisérletezést. Egyébként csak érdekességként, a Tails rendszernél megy az érintőkijelző is, meg a virtuális billentyű is tökéletesen. Tehát talán csak valami kis csomagocskát nem tettek bele, ami lehet hogy csak a bétában nincs - gondolom nem a kernelen műlik a dolog. Szerintem az Userek egyre nagyobb része próbálja majd meg a jövőben érintőkijelzős tabletre-laptopra feldobni a rendszert.