Linux Mint 20.2 Cinnamon telepítési baj

Fórum: 

Linux Mint 20.2 Cinnamon telepítési baj
1.
LxM kedvelő vagyok, évek óta jóban vagyunk (a 18.0-val kezdtem, és a 19.3 is szuperül működött). Most ugyan arra a gépre (Acer Aspire V3 : 4xIntel Core i5-6200U CPU; 2.30GHZ; 7,7GiB RAM; Mesa Intel HD Graphics 520, 500 GB Samsung SSD) telepítettem a 20.2-t friss telepítéssel, egyedül, egymagában (és a /home partíció érintetlenül hagyásával),  többször is egymás után (4×), nagyon odafigyelve, pontosan követve a honlapon megadott telepítési útmutatót (UEFI módban, először SecBoot engedélyezve, majd letiltva) látszólag sikeresen. Sajnos a telepítés és újraindítás egyáltalán egyszer sem állt fel a rendszer: a splash srceen után mindig, azonnal Restart System-et ír ki egy pillanatra a képernyő bal felső sarkába, és már is kezdi elöről, és vég nélkül.

2.
Fontos, hogy a gépemet használhassam, ezért sebtiben egy friss Manjaro Linuxut telepítettem (UEFI, SecBoot letiltva), ami azon nyomban tökéletesen elindult. Be is rendezkedtem beállításokkal, programokkal stb. és minden nagyon szépen működött (sw, hw). De a Mint-et mégis nagyon hiányoltam, ezért egy külső HDD egy ext4  partíciójára (Silicon Power 2 TB) felinstalláltam a LxM 20.2-öt. Ilyet már korábban is használtam sikerrel, igaz még hagyományos BIOS alatt. Hát most nem hogy el sem tudom indítani a külső HDD-n a rendszert, de ezzel még a Manjaro indítását is elrontottam. Ugyan az a jelenség állt elő az indításnál mint az előbbi LxM telepítésnél: ha a gépemet bekapcsolom,  a splash srceen után azonnal: Restart System, ismételten vég nélkül.

3.
A kertbe nyíló kapu elromlott, de a kerítésen be tudok mászni a kertbe: a Manjaro telepítő USB-jével belépve az EFI beállításokba, és kiválasztva a Manjaro.efi-t feláll a rendszer. Most is erről a gépről írok. Egyelőre nem tudom, hol a hiba, és nem szeretném elöről kezdeni a teljes rendszertelepítést és konfigurálást. Gondolom, hogy a Mint telepítésének van köze ehhez, ezért fordulok a Mint fórumhoz. Természetesen az volt az első, hogy update-grub-bal próbálkoztam. Hibátlanul lefutott, de nem segített.

4.
Mélyebbre ásva ezen az nyomon próbáltam elindulni:
[balint@Aspire-V3 ~]$ sudo efibootmgr -v
BootCurrent: 0001
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 2001,0003,2002,2003
Boot0000* ubuntu        HD(1,GPT,38c232b9-094d-4bcf-8360-6b2df4bc9ec0,0x800,0x98000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
Boot0001* USB HDD: silicon-power        PciRoot(0x0)/Pci(0x14,0x0)/USB(2,0)/HD(1,MBR,0x0,0x678fb0,0x2000)RC
Boot0002* Unknown Device:       HD(1,GPT,38c232b9-094d-4bcf-8360-6b2df4bc9ec0,0x800,0x98000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)RC
Boot0003* Command Linpus lite   HD(1,GPT,38c232b9-094d-4bcf-8360-6b2df4bc9ec0,0x800,0x98000)/File(\EFI\Boot\bootx64.efi)RC
Boot0006* manjaro       HD(1,GPT,38c232b9-094d-4bcf-8360-6b2df4bc9ec0,0x800,0x98000)/File(\EFI\manjaro\grubx64.efi)
Boot000B* ubuntu        HD(1,GPT,38c232b9-094d-4bcf-8360-6b2df4bc9ec0,0x800,0x98000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
Boot000C* ubuntu        HD(1,GPT,38c232b9-094d-4bcf-8360-6b2df4bc9ec0,0x800,0x98000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
Boot0047* GRUB  HD(1,GPT,38c232b9-094d-4bcf-8360-6b2df4bc9ec0,0x800,0x98000)/File(\EFI\GRUB\grubx64.efi)
Boot2001* EFI USB Device        RC
Boot2002* EFI DVD/CDROM RC
Boot2003* EFI Network   RC
[balint@Aspire-V3 ~]$

Itt látható, hogy az USB HDD-ről (telepítő pendrive) indult el a rendszer. Az ubuntukból sokkal több sor volt, mert minden Restartnál egy-egy újabb sor íródott be, csak a legtöbbet töröltem. Átírtam a BootOrdert is, hogy a manjaro legyen az első .efi, ámde hiába, mert normális (pendrive nélküli) indításkor valaki mindig felülírja, de ki? És hol keressem a hibát? Nem értem.

Ha a BIOS-ba belépek most ezek a .efi fájlok látszanak:
HDD0
  <EFI>
    <ubuntu>
      grubx64.efi
      shimx64.efi
      mmx64.efi
    <BOOT>
      BOOTx64.efi
      fbx64.efi
      mmx64.efi
Lehet, hogy itt van a kutya elásva (a kertben)? A Boot006* manjaro a grubx64.efi-vel akar indulni, de nem találja ? ?
Nem világos, hogy az indításnál mi történik pontosan...  Ezek a BIOS-os .efi fájlok indítják a GRUB-ot az EFI partíción?

Üdv, B.     

 

 

Telepítésnél a GRUB helye?

Mint telepítéskor a GRUB helye legyen az a külső HDD, amire telepíted. Ha egy telepítés UEFI módban történt, akkor minden más is abban történjen, erre kell törekedni, vagy ha Legacy, akkor minden legyen Legacy.

Amúgy meg elképzelhető, hogy összezavarodott az EFI partíció, kellene egy lemezellenőrzést futtatni valami live rendszer alól.

Normál esetben nem kellene szaporodniuk az EFI bejegyzéseknek, bár Boot repair disk csinál ilyent (mert mindig menti az előző állapotot.

BIOS boot menüje mit mutat?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#1 Szia!  Kizárólag UEFI módban, de kétféleképpen is: SecBoot engedélyezve/letiltva, amint azt a történetem 1. pontjában leírtam:

"pontosan követve a honlapon megadott telepítési útmutatót (UEFI módban, először SecBoot engedélyezve, majd letiltva) "

Sőt!   Ha már úgy is újratelepítek, előtte magát a BIOS-omat is frissítettem, meglehetősen rögös módon...    (A Win10 átmeneti telepítésével, mert ugyebár az ACER csak exe frissítő fájlt kínál... No comment.)

Üdv, B.

 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#3 Azért kérdeztem, mert a BIOS-ban kikapcsolt UEFI-nél nem UEFI-s telepítés van, azaz, nem látnál efi fájlokat. Ez nekem fura volt.

Említetted a GRUB újratelepítést. A lemezre történt (sda, sdb) vagy az EFI partícióra? Az EFI partícióra kéne, ez a szokás.

Ha mindez megvolt, és mégse jó (marad a reboot loop), akkor valami ACER sajátosság lesz a probléma oka, és megoldása (TPM). Erröl írtunk is. Csak elöször telepítsd az EFI partícióra  GRUB-ot (a gépben lévő lemezre). Szerintem, nem ott van most.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#4 Köszönöm a gyors válaszokat. T. Istvánnak is válaszként írom, hogy nekem is az a gyanúm, hogy erre az egyre nem figyeltem, vagy legalább is nem emlékszem, hogy hova ment a GRUB, amikor a külső HDD-re tettem a Mintet.

Néhány kép a BIOS beállításárólról (kicsit halványan látszik, hogy UEFI), a Manjaro Live startup screenekről és a belső SSD-m partícióiról (sorszámozva 1-6):

https://ibb.co/VBVVq8y
https://ibb.co/Wch5J6K
https://ibb.co/5sMPT0G
https://ibb.co/L62RcQw
https://ibb.co/FhMjdPf

https://ibb.co/Y4SYV6r

És egy kérdés: hogyan tudom a GRUB-ot újra telepíteni, hogy az EFI partícióra menjen?

Üdv, b.

 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Telepítésnél a GRUB helye?

#2 Kösz a választ. Az előbbi válaszom neked is szól. Mindkét telepítés egységesen UEFI-s volt (belső SSD, külső HDD). Így van beállítva a BIOSban.  A LxM live pendrive -ról elindítottam egy lemez ellenőrzést, nem talált hibát.

Még egy kis infó: ez van a /boot/efi/EFI könyvtáramban (vagyis az EFI partíción):

[Aspire-V3 EFI]# pwd
/boot/efi/EFI
[Aspire-V3 EFI]# ls -l
összesen 16
drwx------ 2 root root 4096 nov   27 15.13 boot
drwx------ 2 root root 4096 nov   27 22.22 GRUB
drwx------ 2 root root 4096 nov   27 22.21 Manjaro
drwx------ 3 root root 4096 nov   27 15.13 ubuntu

Údv, b.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#5 "hogyan tudom a GRUB-ot újra telepíteni, hogy az EFI partícióra menjen?"

Mintnél: Indítasz egy telepítőt (pl. 20.2-t)
- Létrehozol net csatlakozást
- Ellátogatsz erre az oldalra: https://mxlinux.org/wiki/system/chroot-rescue-scan/
- Futtatod egymás után az 5 parancsot. (Az 5. parancs indít egy az első képen látható ablakot)
- Itt kiválasztod a Mint-et, és entert nyomsz
- Ekkor jelenik meg a 2. képen látható felület.
- Itt alul a "chroot>" után beírod:
grub-install /dev/sdxy
( a /sdxy- természetesen behelyettesíted a Mint /boot/efi partíciójának az azonosítójával.)
Ha telepíti a grub-ot, utána:
exit

Manjaronál nem ennyire egyszerű a parancs. (A napokban én is vacakoltam vele.)
Manjaronál, ezt a parancsot másold be a "chroot>" után:

grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=Manjaro --force

(Nálam ez segített mikor nem akart indulni Manjaro.)

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)
kimarite képe

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#5 hogyan tudom a GRUB-ot újra telepíteni, hogy az EFI partícióra menjen?

A GRUB újratelepítése, beállítása - Live Rendszer alól (LiveCD/DVD/USB Stick)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#7 Köszönöm a válaszokat, és a leírásokat és a linkeket. Mielőtt belefogok, először megpróbálom megemészteni a bootolás működését, mert még mindig nem minden tiszta. Pl. Mikor tölti be a rendszert a GRUB és mikor az EFI bootloader, és ez mitől függ?   A  BIOS-ban  az UEFI/SecBoot-letiltva  beállításnál maradva a BIOS közvetlenül a GRUB -ot tölti be az EFI partícióról, és ez az OS-t?

Szemléletes a https://hu.wikipedia.org/wiki/GNU_GRUB oldal, bár inkább csak az x86-os, MBR-es betöltésről szól, bár van GPT-s kép is.

Üdv, b.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#9 A BIOS

  • UEFI beállításánál mindig az EFI partícióra kerül a GRUB, de a GRUB-ot pótolhatja a Windows EFI Boot Loader (telepített Windowsnál). A particionálás lehet MBR vagy GPT egyaránt. EFI partíció létrejön.
  • Legacy beállításánál a GRUB általában a tárolóra kerül, úgy, mint sda, sdb, satöbbi. De kerülhet a gyökér partícióra is vagy gyökér partíciókra (sda1, sda2,  satöbbi), ha több Linux is telepítve van (vagy vegyesen). A particionálás lehet MBR vagy GPT egyaránt. EFI partíció nem jön létre.

A partícióstábla (GParted használatakor) | Új partícióstábla létrehozása

  • MBR -> msdos
  • GPT -> gpt

Új partícióstábla létrehozása után a tárolón az adatok nem törlődnek, de nem használhatók, nem olvashatók és ezen a ponton még visszanyerhetőek. A telepítés pedig felülírja az adatokat vagy azok nagy részét (ahova kerül a rendszer).

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#9BIOS-ban  az UEFI/SecBoot-letiltva  beállításnál maradva a BIOS közvetlenül a GRUB -ot tölti be az EFI partícióról, és ez az OS-t?

Nem. Ha BIOS UEFI módja letiltásra kerül, azaz Legacy módba, akkor átadja a vezérlést az MBR-nek. Ha van ott rendszerbetöltő (GRUB, NTLoader, akármi boot manager), akkor az elindul. Ha GPT a lemez, annak valószínűleg nincs MBR-je, így arról nem indul el a rendszer.

Ha a BIOS UEFI módban van, akkor BIOS-tól függően tudja indítani az MBR-t, vagy nem. Van BIOS amelyiknél ez külön opció, azaz 3 lehetőség van, Legacy, EFI, és Hibrid, utóbbi kezeli egyaránt a GPT és MBR lemezeket.

Ha a lemez GPT, akkor a BIOS betölti az EFI partíciókról az infókat, és mutat egy menüt, amiről választani lehet, ha több rendszer is van, vagy ha csak egy van, akkor betölti azt a rendszert. Ha nincs GRUB, akkor is. Ha van GRUB, akkor megjeleníti azt. By the Way, minden rendszernek lehet saját GUBJA, ha több is van.

Ez egy alap vázlat, kb. ez lenne a logikai működés. Ehhez képest elég sok UEFI sokféle megvalósításban és kialakításban, mértékben került megoldásra, ahány, annyiféleképpen működik.

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)
kimarite képe

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#11 Ha a lemez GPT, akkor a BIOS betölti az EFI partíciókról az infókat,

A GUID partíciós tábla (GPT) a fizikai számítógépes tárolóeszközök, például merevlemezek vagy szilárdtest-meghajtók partíciós tábláinak elrendezésére szolgáló szabvány [...], mindazonáltal egyes BIOS-rendszereknél is használják (például Linux és *BSD: ekkor és itt EFI partícióról szó sincs), mivel a master boot record (MBR) partíciós táblák korlátai miatt 32 bitet használnak a hagyományos 512 bájtos lemezszektorok logikai blokkcímzéséhez (LBA).
https://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

Tehát a Legacy módban lehet GPT és MBR (is-is), és nincs EFI partíció.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#10 Köszönöm az infókat! Még én is találtam néhány érdekes oldalt.

https://wiki.archlinux.org/title/Arch_boot_process#Boot_loader

Ez kicsit régi, de hasznos:

https://wiki.archlinux.org/title/Partitioning_(Magyar)#Part%C3%ADci%C3%B3s_t%C3%A1bla

Lassan összeáll a kép...

Üdv, b.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

Fresh install 64 14.1 with GPT without EFI in a BIOS motherboard

#12 Ui.: Friss telepítés 64 14.1 GPT-vel EFI nélkül BIOS alaplapon
http://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/fresh-install-64-14-1-with-gpt-without-efi-in-a-bios-motherboard-4175484184/#post5062475
http://docs.slackware.com/howtos:slackware_admin:installing_with_gpt_without_uefi )
:) ... a leírás a LInux Minthez nem jó, csak példa a címben említett történetre.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#13 Hát igen: választhatsz, hogy BIOS / UEFI vagy BIOS / Legacy
Nálam a Debian vagy a Linux Mint felkúszott BIOS / Legacy beállítással GPT particionálással is. Mondjuk, most BIOS / Legacy + MBR van, de ez más miatt: nekem az MBR a szimpatikusabb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#15 "Mondjuk, most BIOS / Legacy + MBR van, de ez más miatt: nekem az MBR a szimpatikusabb."

Pedig azt hittem, hogy egyedül vagyok ezzel, erre kiderül, hogy mégsem.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#16 Igen, még van, valaki, aki olyan, mint te... https://www.youtube.com/watch?v=wdsB4UEem4Q

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#12 "Tehát a Legacy módban lehet GPT és MBR (is-is), és nincs EFI partíció."

Volt egy kísérleti telepítésem. ... Mint 19.3-at telepítettem úgy, hogy GPT partíciós táblát hoztam 
létre. A GParted-el kézileg egy 300MIB-os Fat32-re formázott partíciót, melynek adtam boot és
esp jelölőket. - a / és a /home partíciókat pedig magával a telepítővel hoztam létre.
Most jön a csavar !
A rendszerbetöltő helyének viszont nem a 300MIB-os boot partíciót jelöltem meg, hanem
az eszközt (pl. /dev/sdb ... mint ahogy Legacy telepítés esetén szokásos).
A telepítés hiba nélkül lefutott, és az ekképp telepített rendszer probléma nélkül indult - belaktam
és jó ideig használtam is.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#22 Ami kimaradt: A BIOS-ban a "CSM" engedélyezve volt !

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#23 No, a Compatibility Module System az pont egy olyasmi, ami elvileg lehetővé teszi egy UEFI rendszerben az MBR boot-ot is. Elvileg. Mert az lenne a célja, hogy UEFI-vel nem kompatibilis bővítő kártyák (amik saját ROM-al, vagyis "BIOS"-modullal) rendelkeznek, azok is működjenek. Ebben vagy benne van az MBR bootolás is, vagy nem. De többnyire benne van. 

https://www.youtube.com/watch?v=k-lOhVVhqSo

https://www.youtube.com/watch?v=cIaWNzQ-3VM

Próbáltam ACER-es videókat keresni, de főleg azok tódultak, amik nem relevánsak...

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

How To Fix Acer Computer Boot Loop, Restarting, Stuck Loading, S

#24 Az UEFI "fejlődéstörténete":

Class 0: Legacy BIOS
Class 1: UEFI in CSM-only mode (i.e. no UEFI booting)
Class 2: UEFI with CSM
Class 3: UEFI without CSM
Class 3+: UEFI with Secure Boot Enabled

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Végső próbálkozásaim (GRUB, boot javítása) és a befejezés

1
Újratelpítettem a GRUB-ot :

grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=Manjaro --force

(először --force nélkül, aztán --force-szal). Sajnos nem gyógyult be a rendszerindítás. De a Live USB-ről még mindig el tudtam indítani a gépemre telepített rendszert.

2
2.1 A Live USB-ről indított rendszer alól dd paranccsal lemásoltam a teljes /  (és a /boot/efi) partíciót a /home partícióm egy erre a célra létrehozott könyvtárába, a backuproot.img, efi.img fájlokba.
2.2 Újratelepíttem  a Manjaro   EFI és / partícióit  -  a Live pendrive-ról.
2.3 dd paranccsal (a Live rendszer alól) visszamásoltam a backuproot.img fájlt a / partícióra.
2.4 Reményteli gépindítás, hogy így most a teljes a régi rendszerem feláll:  de jaj ... elakad, hibajelzések: EFI azonosító hiba stb!   :(

3

Most már elölről kezdem inkább: újra újratelepítem a Manjaro EFI és / partícióit a Live pendrive-ról, vállalva az összes konfigurálási, programtelepítési stb. macerát. De hoppá,  sokkal kisebb fájdalommal járt, mint ahogy gondoltam! A Home-ról nagyon sok minden azonnal visszajött, felhasználói felület és más (levelezési, browser, filezilla  stb.) beállítások, az ~/opt -ba telepített programok stb. Még a Konsole (Terminal) korábbi parancsai is. Tök jó!  :) Csak a frissítéseket kellett letölteni és néhány programot még leszedni a Szoftvertelepítővel, és kész!

Köszönöm a segítségeket, igazából jobb lett volna pontosan kibogoznom, hogy mi volt az indítási hiba és kijavítanom, de már több időt nem akartam ezzel tölteni.
Üdv, b.

 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

Végső próbálkozásaim (GRUB, boot javítása) és a befejezés

#26 :)

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

Végső próbálkozásaim (GRUB, boot javítása) és a befejezés

#26 Ma találtam ezt az oldalt - és könyvjelzőztem: https://wiki.manjaro.org/index.php/GRUB/Restore_the_GRUB_Bootloader

A későbbiekben talán hasznát veszed.

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

Végső próbálkozásaim (GRUB, boot javítása) és a befejezés

#28 Kösz !!
A Mikulás azért még él... Majd felkel. A cikket elteszem.

Mint nélkül nem élet az élet. VBox / Mint 19.3 -at installáltam a host Manjaro alatt. Tök jó. Ha megjön a 20.3, lecserélem.
Üdv, b.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve