Linux Mint 20.1 és UEFI Secure Boot

Fórum: 

2021 március elején telepítettem az új LxM20.1-et üres SSD-re UEFI Secure Boot beéllítással (gép: Acer Aspire V3). A Linux szépen, gyorsan települt a pendrive-ról, de utána nem indult el: "No Bootable Device" hiba jelent meg, mert nem sikerült  a bootolás előtti biztonsági hitelesítés. A neten megtaláltam a megoldást:
https://itsfoss.com/no-bootable-device-found-ubuntu/
Ez leírja, hogy a BIOS-ban mit és hogyan kell beállítani. Majdnem minden jó így, kivéve a 7. lépésben javasolt shimx64.efi fájlt. A LxM nem ezt használja. Ezt csináltam: újra betettem a Linux telepítő pendrive-ot az indítás előtt, és így a BIOS Security lapján a “Select an UEFI file as trusted for executing" menüpontba belépve az FD0 eszköz is megjenik a HDD0 alatt. Ebben is van egy <EFI> könyvtár. Ezt megnyitva látható, hogy a telepítéskor melyik .efi fájlt használja a LxM (és írja be a BIOS-ba a telepítő). A HDD0/<EFI>/<ubuntu> könyvtárban ezt az .efi fájlt kell kiválasztani.  Utána a Boot lapon is megjelenik ez az .efi fájl, amit fellépetettem a sorrend tetejére. Így felállt az új rendszer. Nagyon jó!