Lenovo TS150-SSD particionálás-fájlrendszer kialakítás-boot beállítás-Dual/Multi boot

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

Fórum: 

Hódolatom a Hölgyeknek, Tiszteletem az Uraknak!

Egy SSD particionálásával, a fájlrendszer kialakításával, és a bootolás beállításával kapcsolatban szeretném a segítségeteket kérni.

Tavaly beszereztem egy Lenovo TS150-et, melyre Wilmát vagy Xia-t szeretném telepíteni, mivel az eddig használt Ulyana LTS közelít a támogatási ciklus végéhez. Már megkezdtem az ismerkedést a LM 22.X Xfce változatokkal, telepítettem is (jelenleg Wilmát használok), de közben merültek fel kérdések, melyeket meg kellene válaszolni, mielőtt az általam elképzelt végleges formában kerülne a gépre.

Tehát adott egy Lenovo TS150, mely az alábbi jellemzőkkel bír:

sudo lshw: https://paste.ubuntu.com/p/Wxyx4f6zf4/

https://lenovopress.lenovo.com/lp0071-ts150-intel-xeon-e3-1200-v5-core-i3-pentium-celeron-g-series

Kicsit művelődtem a témában és az alábbiak derültek ki/merültek fel:

A gép kezelni tudja az UEFI-t (https://lenovopress.lenovo.com/lp0071-ts150-intel-xeon-e3-1200-v5-core-i3-pentium-celeron-g-series → a táblázat Systems management sorában látható), viszont nem valami modern képet mutat, inkább a régi BIOS kékségre hasonlít (amolyan átmenetnek, öszvérnek tűnik számomra):

Hiába igyekeztem modernebb formában (GPT-EFI) véghez vinni a particionálást, illetve a telepítést, nem úgy sikerült, ahogy akartam. Eredetileg úgy terveztem, hogy 4 részre osztom az SSD-t (ezen az oldalon található video ihletett meg: https://antixlinux.com/ a 12. perc környéke az idevágó rész):

  • /dev/nvme0n1p1: egy 512 MB-os System EFI FAT32 /boot/efi
  • /dev/nvme0n1p2: egy 4 GB-os Linux Swap Swap (version 1) — Aktív (16 GB memória van a gépben, mely nekem duplán mindenisre is elég, így elégnek tűnik a 4 GB swap is)
  • /dev/nvme0n1p3: egy 45-50 GB-os Linux Filesystem Ext4 (version 1.0) — Csatolva ide: Fájlrendszer gyökere
  • /dev/nvme0n1p4: 200 GB +-os Linux Filesystem Ext4 (version 1.0) — Csatolva ide: /home

Viszont valami félre csúszott, mert a particionálás során ragaszkodott egy minimum 1 M-es BIOS Boot partícióhoz is (256 MB /dev/nvme0n1p4), viszont nem tudom, hogy van-e gyakorlati jelentősége a létezésének, mivel még csatolva sincs, ha jól látom:

(a sudo lshw: https://paste.ubuntu.com/p/Wxyx4f6zf4/ kimenetének 287-350. soraiban is láthatók a releváns infók).

Lehet e jelenség kiváltó oka az, hogy a BIOS-ban engedélyezve [Enabled] van a CSM (Forrás: https://www.electronicshub.org/what-is-csm-bios/ )?

Megpróbáltam kikapcsolni [Disabled], mivel úgy sejtem, hogy így is működnie kéne a gépnek (a hardware elvileg nem igényli, a LM sem), tehát megpróbáltam, de nem indult a rendszer, mivel nem talált Op renszert a gép (erre számítottam), viszont azt nem tudom, hogy ez azért van-e így, mert a telepítés során anno [Enabled] volt a beállítás (→ van egy olyan érzésem, hogy a kikapcsolt [Disabled] állapot mellett történő telepítés megoldaná a problémát, de egy megerősítést megköszönnék), vagy a telepítés során nyúltam félre valami mással, esetleg az lehet a gond, hogy az SSD PCI-e adaptere (a sudo lshw: https://paste.ubuntu.com/p/Wxyx4f6zf4/ kimenetének 253-278. soraiban láthatók a releváns infók) igényli a CSM bekapcsolását (Forrás: https://www.electronicshub.org/what-is-csm-bios/ ), ez utóbbit hogyan tudnám kideríteni?

„Support for Legacy Hardware

CSM provides compatibility for legacy hardware components that may not have UEFI-compatible firmware or drivers. This includes older expansion cards, such as PCI and PCI Express devices, that rely on the BIOS interface for communication. Enabling CSM ensures that these older hardware devices can still be used on modern systems without requiring updated firmware or drivers.”

Ha jól sejtem ideális esetben vagy egyik, vagy másiknak kellene szerepelnie a felsorolásban (System EFI/BIOS boot), mivel a gépem támogatja a UEFI-t, így a System EFI felé hajlanék, illetve ez passzolna leginkább GPT-hez is. Hogyan tudnék megszabadulni a Bios boot-tól, egyáltalán érdemes rajta kattognom, ha nem kavar be tőlem elfér? Találkoztam olyannal is, ahol emberünk szándékosan hozta létre mindkettőt, ha esetleg később szükség lenne rá (https://medium.com/@manujarvinen/setting-up-a-multi-boot-of-5-linux-distributions-ca1fcf8d502) :

Futtattam még pár parancsot (https://kifarunix.com/quickly-check-if-linux-system-is-using-bios-or-uefi/):

ls -d /sys/firmware/efi
[ -d /sys/firmware/efi ] && echo "UEFI" || echo "BIOS"

Mindkét esetben a BIOS lett a befutó: https://paste.ubuntu.com/p/RXmFwb2jrc/

Jelenleg úgy oldanám meg a telepítést, hogy:

lehetőség legyen arra, hogy egyszerre több operációs rendszer legyen a gépen, egy LM Wilma/Xia Xfce felülettel lenne a fő rendszer, mellette fenntartanék még 1 vagy 2 partíciót ismerkedés/vésztartalék céllal más Linux rendszerek számára (LMDE6, Lubuntu 24.04.1, antiX 23.2), vagy extra tárterületnek, ha kellene valamire a jövőben.

GTP partíciós táblát használnék, meg Boot EFI-t a BIOS boot helyett (azon még agyalok, hogy legyen mindegyiknek partíciója, mivel találkoztam ez támogató érvekkel, ahogy fentebb megemlítettem, vagy csak az egyik legyen jelen a gépen), valamint kikapcsolnám a CSM-et (ha nincs az esetemben semmilyen softvare-es/hardvare-s indok a használatára).

Valami hasonlót szeretnék, mint amilyen a korában említett videóban látható (https://antixlinux.com/ a 12. perc környéke), illetve merítenék ebből is (forrás: https://medium.com/@manujarvinen/setting-up-a-multi-boot-of-5-linux-distributions-ca1fcf8d502) : https://ibb.co/QvtpmxZ9 :

1.: /dev/nvme0n1p1: egy 1 GB-os System EFI FAT32 Itt a csatolási ponttal kapcsolatban volna kétségem, a cél az lenne, hogy az összes rendszer tudja használni, bármelyikkel is induljon a gép, az hozzá tudjon férni (az antiXlinuxos videóban a /media/EFI formában jelent meg a partíciós táblán, ez csábítónak tűnik, mert így bármelyik operációs rendszer hozzáférhet), ez gondolom úgy érhető el, hogy minden egyes telepítés során csatolom a megfelelő helyre, de a második és azt követő rendszerek esetén nem formázom.

Valamilyen tapasztalat, javaslat, vélemény?

2.: /dev/nvme0n1p2: egy 1 GB-os BIOS boot. Ezzel kapcsolatban az a kérdés, hogy kell-e vagy sem, jól jöhet-e a jövőben, ha van (sok helyet nem foglal, és ha nem zavar be semmit, tőlem lehet, hátha a jövőben még aranyat ér), vagy totál feleslege, legyen e formázva, vagy sem, csatolási ponttal mi a helyzet?

2./3.: /dev/nvme0n1p2 vagy /dev/nvme0n1p3 (a BIOS boot függvénye): egy 4 GB-os Linux Swap Swap (version 1) partícióra gondoltam. A többség sorrendben ide helyezi (bár láttam már olyan videót is, ahol a lemez legvégére került a swap). A kérdés az, hogy az EFI/BIOS boot és a Rendszer között helyezkedjen-e el, vagy inkább az SSD legvégén, illetve, hogy a 4 GB 16 GB RAM mellett elég-e (szerintem igen, illetve a telepítő, ha nem piszkálom, akkor kb. 2 GB-os swap fájlt alkot, ha jól emlékszem; anno így is telepítettem már LM-et erre a gépre)?

3./4.: /dev/nvme0n1p3 vagy /dev/nvme0n1p4 (a BIOS boot függvénye): 30-40 GB ide jönne a LM Wilma/Xia EXT4 (teljes egészében ide kerülne, nem csinálnék külön /home-ot, hanem egy Adat partíciót majd később, melyhez, elképzelésem szerint, mindegyik rendszer hozzáférne, ide kerülne tulajdonképpen minden személyes dolgom, nem a /home-ba, így elégnek tűnik a 30-40 GB-t bőven, még akkor is, ha a későbbi Linuxok terjedelmesebbek lesznek).

4./5.: /dev/nvme0n1p4 vagy /dev/nvme0n1p5 (a BIOS boot függvénye): 30-40 GB ide jönne a második rendszer EXT4.

5./6.: /dev/nvme0n1p5 vagy /dev/nvme0n1p6 (a BIOS boot függvénye): 30-40 GB ide jönne a harmadik rendszer EXT4, vagy maradna „üresen” egyelőre.

6./7.: /dev/nvme0n1p6 vagy /dev/nvme0n1p7 (a BIOS boot függvénye): 120-130 GB-os EXT4 (NTFS-re nem gondolnék, mivel kizárólag Linux-val tervezem használni) Adat partíció lenne, és hozzáférhetővé tenném az összes rendszer számára, egyfajta közös /home-ként (https://antixlinux.com/ a videó 33. perce környékén kezdődik az érdekes rész, illetve hasonlót alkottak itt is: https://medium.com/@manujarvinen/setting-up-a-multi-boot-of-5-linux-distributions-ca1fcf8d502 : a 9. Tweaks részben).

Telepítéshez a Ventoyt hívnám segítségül.

A rendszer telepítése során (pendrive-ról történő boot-olás során) érdemes használni a Secure Boot opciót (,ha tudom), hogy teszteljem az ISO-t mielőtt felkerül a gépre (nem történt-e valamilyen hiba az ISO kiírása során, egyáltalán használható a valóságban erre ez a funkció), vagy elég a kiírás előtti ellenőrzés, illetve a Ventoy használatával történő File checksum funkciójának a használata és az eredmény összevetése az ISO-hoz tartozó fájl tartalmával?

https://www.electronicshub.org/what-is-csm-bios/ (Advantages of UEFI over BIOS bekezdésben található):

Secure Boot: UEFI supports secure boot, which verifies the integrity of firmware and operating system components during the boot process, providing protection against malware.”

A boot sorrend minden választható opció esetén legyen ugyanaz, ha lehetséges: Primary Boot Sequence, Automatic Boot Sequence, Error Boot Sequence (az utóbbi kettőnél nincs usb-pen opció), vagy ez nem igazán számít?

OFF:

A későbbiekben hasonló elképzeléseim vannak a régi gépemmel, viszont ott elvileg csak a BIOS boot-MBR kombó játszik, bár úgy tűnik, mintha a GPT-vel is boldogulna:

norbi@norbi-M540R:~$ sudo gdisk -l /dev/sda
[sudo] norbi jelszava:
GPT fdisk (gdisk) version 1.0.5
Partition table scan:
MBR: MBR only
BSD: not present
APM: not present
GPT: not present
***************************************************************
Found invalid GPT and valid MBR; converting MBR to GPT format
in memory.
***************************************************************
Disk /dev/sda: 500118192 sectors, 238.5 GiB
Model: KINGSTON SKC6002
Sector size (logical/physical): 512/4096 bytes
Disk identifier (GUID): 763A9C4D-E7F7-47C8-A0A1-FE61910F6529
Partition table holds up to 128 entries
Main partition table begins at sector 2 and ends at sector 33
First usable sector is 34, last usable sector is 500118158
Partitions will be aligned on 2048-sector boundaries

Total free space is 6765 sectors (3.3 MiB)

Number Start (sector) End (sector) Size Code Name
1 2048 99999743 47.7 GiB 8300 Linux filesystem
5 100001792 492118015 187.0 GiB 8300 Linux filesystem
6 492120064 500117503 3.8 GiB 8200 Linux swap

Nem ragaszkodnék feltétlenül a GPT-hez, bár javallott a használata, de ha nem jár különösebb hátrányokkal, nekem jó az MBR is, bár annak limitáltabbak a szolgáltatásai (https://robots.net/tech/what-is-the-maximum-number-of-primary-partitions-identified-by-a-standard-mbr-based-hard-disk-drive/ : esetemben leginkább a max 4 elsődleges partíció korlát az, ami számít). Igazából csak vésztartalék lenne a gép, így az ezzel való foglalkozás még ráér, csak megemlítettem ezt is, majd később visszatérek rá.

A válaszokat, észrevételeket, tanácsokat előre is köszönöm!

Kép: 

Hátö

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

Én 256 GB-s háttértárat nem darabolnám többfelé, előbb utóbb szűkös lehet bármelyik kisebb partíció.

Használj nagyobb SSD-t, vagy további SATA SSD-ket további rendszerekhez.

Amikor Ventoy-ról indítasz, akkor valamelyik gombbal lehet váltani UEFI-MBR között. Válts UEFI-re aztán indítsd a Live telepítőt

Lehet BIOS-ban a UEFI-t be kell állítani elsődlegesre, vagy tiltani a CSM-et. Secure boot-ot én kikapcsolnám telepítés idejére.

Amikor partíciónálsz, akkor a FAT partíció típusát állítsd ESP-re, mert a képen csak egy mezei FAT partíció látszik a Lemezek képen

SWAP partíciót hanyagolnám 16 GB RAM mellett, ha feltétlenül kell valaminek, akkor lehet swap fájlt generálni

csuhas32 képe

Picik a partíciók, hamar betelhetnek

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Van nekem is 120 GB-os SSD-n rendszerem, de tudom, hogy azt böngészésen kívül nem nagyon használom semmire, adattárolásra biztos nem. Nagyon picik ezek a rendszerpartíciók, hamar betelhetnek. Én biztos nem tennék fel ennyi rendszert ide, legfeljebb egyet, maximum kettőt. Ha csak egy rendszered van, akkor nem kell, hogy a swap partíció legyen, akkor nyugodtan lehet swapfájl is. Azt nem muszáj előre létrehozni, nyugodtan lehet utólag, vagy lehet törölni, helyette újat létrehozni, másik partíción létrehozni...
Ha két vagy több Linuxot teszel a lemezre és KELL (kell?) a swap, akkor viszont az inkább legyen partíció, mert akkor azzal csak egyszer foglalod a helyet a lemezen. (Minden telepített Linuxon állítsd át a swappiness értékét az alapértelmezett 60-ról 10-re, hogy feleslegesen viszont ne irkáljon az SSD-re a rendszer!)

Az 1 MB-os formázatlan BIOS boot partícióval nem tudom miért foglalkozol annyit. Az az 1 MB nem hiányzik sehonnan. Ha használja a rendszer használja, ha nem hát nem. De az 1MB az legyen 1 MB, teljesen felesleges a 1000 MB.

UEFI módban bootolj a telepítőről és UEFI-s lesz a telepítésed is (a BIOS-ban a CSM-et akár ki is kapcsolhatod, hogy csökkentsd a Legacy boot esélyét).

Címszavakban...

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

* CSM-et kapcsold ki
* SecureBoot-ot kapcsold ki
* A partícionálást telepítőből csináld, abban a létrehozott EFI partíció egész biztosan a megfelelő beállításokkal jön létre.
* "/dev/nvme0n1p1: egy 512 MB-os System EFI FAT32 /boot/efi" -- Ez elvileg elég, de gyakorlatban inkább a 2048 MB lesz a barátod
* Telepítéskor a boot fájlok helye az EFI partíció legyen (/dev/nvme0n1p1)
* Swap általában annyi, amennyi a fizikai memória mérete. Ez persze nincs kőbe vésve, de ha memóriaigényes alkalmazásokat futtatsz, és elkezdi kilapozni a 16 gigát, aztán a swap is elfogy... ...masszív fagyás lesz az eredmény.

Az 1MB-os BIOS partíciót valószínűleg azért erőlteti, mert:
* Kevés az 512MB EFI
* A rendszerbetöltő helyének nem az  nvme0n1p1 partíciót jelölted meg.

A többi partíció beállítása (méret/típus) már ízlés dolga. Ha elsőre nem sikerül jól belőni, majd sikerül sokadjára. De, ha már efi, akkor a partíciós tábla legyen már GPT. Egyébként a Linux nem kényeskedik annyira, mint a Windows, így GPT táblát simán tudsz EFI megléte nélkül is létrehozni. De, ha az alaplap tudja az efi-t, akkor használd azt.

"viszont nem valami modern képet mutat, inkább a régi BIOS kékségre hasonlít" -- Nem számít, attól még UEFI, csak nincs felcicomázva.

Hátö

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Jelenleg az SSD bővítés nem opció, sem méretben, sem darabszámban, mivel igaz, hogy nem új a gép (csak nekem az), de olyan helyről származik, ahol adtak mellé garanciát is, melyet nem buknék el.

Egyébként számítottam rá, hogy felmerül többetekben a nagyobb tárhely gondolata, mert ennyi tényleg szűkös lehet egy átlag felhasználónak, de én e tekintetben nagyon átlag alatti vagyok. A másik (fentebb említett) gépem is egy hasonló méretű SATA SSD-vel rendelkezik (a későbbiekben lehet opció, hogy ez átkerül a Lenovo-ba és ez töltheti be az adattároló szerepét, a másikra meg a rendszer/ek kerül/nek) és több évnyi LM használat után is „nevetséges” a kihasználtsága (/ : 51 GB-27 GB szabad, /home: 201 GB-183 GB szabad és még van egy 4 GB-os SWAP partíció is), mivel nem tárolok rajta terjedelmes dolgokat, a java pár MB-os szöveges és egyéb cucc, így úgy gondolom, hogy a felvázolt elképzelésem nincs teljesen elrugaszkodva a valóságtól (a rendszer partíciókat akár tudom 50 GB-ra is növelni, így is kb a fele üresen maradna, ha a jelenlegi viszonyokat veszem alapul).

Köszönöm a Ventoy-hoz és a BIOS-hoz kapcsolódó tippeket, igyekszem jól megvalósítani a későbbiekben.

FAT-ESP: sejtettem, hogy a particionáláskor is félre nyúltam és ezrét nem úgy alakultak a dolgok, ahogy arra számítottam.

Én azért nem sajnálnék 4 GB SWAP-et a géptől (még úgy is, hogy a 16 GB RAM-ot kb. az életben nem fogom kihasználni, de már így is előfordult, hogy pár MB-ot felhasznált a gép a SWAP-ből, pedig volt még használható memória bőven→ gondolom olyan folyamat futott éppen, ami igényelte), nem túl sok (ekkora helyet simán tudok „szorítani”) ugyan, de ennyi azért ajánlott szerintem, 1 partíció/ennyi tárhely „megspórolása” a későbbiekben még sokba kerülhet.

Picik a partíciók, hamar betelhetnek

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#2

Ahogy fentebb kifejtettem, nekem nem valószínű, hogy az SSD kicsi lesz, de annyit simán be tudok vállalni, hogy 3 rendszer helyett csak 2-t telepítek, bár ahogy írtam, esetemben, ha csak a rendszer használná (a /home gyakorlatilag üres lenne rajta, az adattárolás egy másik Adat partíción valósulna meg elkülönítve, ahogy jeleztem a téma felvetésekor) elviekben elégnek kellene lenni bőven 50 GB-nak (, ha csak 2 lesz, akkor meg jut 75 GB-is darabonként+jut hely az apróságoknak, a 4 GB SWAP-nek, meg úgy 100 GB az Adatnak).

Akkor nekem csak a SWAP partíció lesz a jó (amúgy is ez irányba hajlok), mert a fájl nem játszik 2, vagy több rendszer esetén, jó ezt is tudni.

Az SSD optimalizálása témában már kiokosítottatok korábban (https://linuxmint.hu/forum/igazhamis-3-gb-ddr2-667-mhz-memoria-integralt-gpusok-swap-hasznalatssdido-elotti-karosodasok), de azért köszönöm, hogy ezt is megemlítetted (már be volt állítva).

A BIOS boot partíción én sem sokat aggódom (jeleztem is fentebb, a téma felvetésekor, hogy tőlem elfér, ha nem okoz gondot), a mérete viszont nem a véletlen műve (biztosra akartam menni, hogy elég lesz, nehogy kifussak belőle egy nagyobb igényű disztró, vagy amiatt, hogy több rendszer kerül a gépre és mindegyik használná), ebből inspirálódtam, bár lehet, hogy az értelmezés, kivitelezés nem volt tökéletes (https://medium.com/@manujarvinen/setting-up-a-multi-boot-of-5-linux-distributions-ca1fcf8d502):

„In my first tests I made it less than 100 MB in size, but on my later partition setup I made it 1000 MB because I noticed some distros like Deepin need more than 100 MB for the EFI partition. 1 MB of free space will be created automatically out of the first partition you create. It’s for SSD alignment, which is important for keeping the SSD speeds up, I was once told. The second bios boot partition was required by some distros, like Fedora. I left it unformatted for now, but in future I might need it if I install Fedora. It could’ve been left way smaller, like even 1 MB (see below the Fedora message image), but I went with 1000 MB, just in case. Naturally, this can be also resized afterwards, if needed.”

Megkísérelem majd az UEFI-s bootolást, úgy sejtem, hogy ezt a BIOS-ban történő CSM kikapcsolásával fogom tudni elérni (azért majd jobban szemügyre veszem a pontos lehetőségeimet). Abból következtetek erre, hogy mikor korábban kikapcsoltam (a téma felvetésekor megemlítettem), akkor nem indult a rendszer, így gondolom, ennek a ki-be kapcsolásával tudok váltani az UEFI/BIOS között.

Címszavakban...

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#3

CSM+SecureBoot akkor tuti, hogy ki lesz kapcsolva (, ha már ketten is ezt írjátok, akkor biztosra vehetem).

Látom több sebből vérzik az, ahogy nekiálltam a particionálásnak, telepítésnek.

OK, akkor elvetem a Gparted használatát a telepítés előtt (igyekszem az általad javasolt módon megoldani, mivel törekszem a legbiztosabb módszer használatára).

EFI: köszönöm a tippet, úgy látszik, itt még a biztonságosnak tűnő 1 GB is kevés (https://medium.com/@manujarvinen/setting-up-a-multi-boot-of-5-linux-distributions-ca1fcf8d502), pedig az antiX-os videóban (https://antixlinux.com/) a fickó is 512 MB-t használt, Multi boot esetén (12. perc környéke), módosítom majd.

A SWAP-pel kapcsolatban már régebben is tájékozódtam (fentebb említettem, hogy évekkel ezelőtt kiokosítottatok az SSD-vel kapcsolatban, akkor felmerült ez a téma is), leginkább arra voltam kíváncsi, hogy van-e komolyabb változtatni való, ha több rendszer van a gépen, ahhoz képest, amikor csak egy? Igazából ez már megválaszolásra került csuhas32 által (partíció vs. fájl). 16 GB-ot sokallnék, meg láttam videókat korábban, ahol, ha jól emlékszem SWAP=RAM 4 GB RAM-ig érvényes, utána az aránya csökkenthető, ezért (meg a felhasználási szokásaimat ismerve) gondoltam 4 GB-ra.

Köszönöm a magyarázatot:

„Az 1MB-os BIOS partíciót valószínűleg azért erőlteti, mert:
* Kevés az 512MB EFI
* A rendszerbetöltő helyének nem az  nvme0n1p1 partíciót jelölted meg.”

Én sem esem kétségbe, azért is kezdtem el a témával időben foglalkozni, meg a kérdéseimmel hozzátok fordulni, hogy belátható időn belül megnyugtató és tartós eredmény koronázhassa a próbálkozásaimat (már nem ez az első telepítés az utóbbi időben, nekifutottam már 1x, 2x, de még mindig nem az igazi).

A GPT most is adott, a cél természetesen az efi használata (az is volt), de itt még van mit csiszolni (most van EFI System, meg BIOS boot is, majd elválik idővel, hogy ez mennyiben változik).

Azt már tudtam, hogy a GPT-BIOS páros sem teljesen lehetetlen, csak a benne rejlő lehetőségek nem teljesen tiszták (a későbbiekben a másik, a téma felvetésekor az OFF részben említett, régi gépem kapcsán lesz majd érdekes, de ezzel majd „eljátszom” később).

Őszintén szólva egy kicsit elbizonytalanított a nagy kékség az UEFI felületen (az egér használatot leszámítva nagyon „BIOS-os”), de szerencsére most megnyugtattál, köszönöm.