Fórum:
Sziasztok, mivel ez idáig windows felhasználó voltam, nem sokat konyítotok a linux op-hez, anno néha-néha feldobtam vbox-ba, de ugye az nem ugyan olyan...szóval van egy asztali gépem, ami nem egy mai darab, asus alaplap, socket lga 775, intel core2 duo 9550, 8giga ram, ati radeon R7250, 240gn ssd+1tb hdd+ 250gb hdd...erre egy linux mint disztrót telepítettem "fahéjas ízzel". Erre vonatkozóan a kérdésem az lenne hogy a particionálás így megfelelelő e: efi 250mb, swap 8gb, boot 1gb, gyökér 50gb, var 10gb, home 170 gb, hdd 1 csatolva ide home/movies, hdd2 csatolva ide home/torrents....vélemény? Ez lett volna az egyik kérdés, a másik pedig hogy adott egy notebook, viszonylag új, Lenovo IdeaPad5 Ryzen5500 proci, 512 ssd, 16 gb ram. Ide egy debian disztrót telepítettem a windows 11 mellé, úgy hogy a particionálás így néz ki: windows 3 particiót foglal összesen kb. 80gb., majd swap 16gb, gyökér 84 gb, home 300 gb. Ez így ok? Köszönöm a válaszokat...
Simán működhet így, igen.
Beküldte kami911 -
Értékelés:
Simán működhet így, igen. Mindkettő.
Jaja
Beküldte T.István -
Értékelés:
Illetve: Az LGA 775 alaplap az biztos UEFI BIOS-os? Nem mondom, hogy nem lehet, de felénk nem igazán voltak ilyen alaplapok.
A másik, ha a 775-ös alaplap támogatja, akkor egy Core 2 Quad 8xxx vagy felette (4 magos proci), jobb lenne bele, ezt használtan lehet már csak kapni, és nem lehet olyan drága.
Biztos, hogy nem lehet HD videókat vágni rajta, de minden egyéb virgoncabb lehet.
Ugyanakkor ha csak most ismerkedsz a Linux-al a szétpartícionálással sem kell foglalkozni, ha már megvan, akkor jó, de ha nem, simán mehet a Linux egy külön lemezre, csatolva a / -hez, és ennyi. Én kismillió telepítést csináltam, e soha nem csináltam külön Home, Swap, Var meg Log partíciókat, sok értelme ma már nincs ezeknek.
(Tudom, sokan gondolják előnyösnek ezt, de valójában nincs számottevő értelme az egy partícióra mindent megoldással szemben, de hátránya sem, azon túl, hogy partíciónálgatással kell pepecselni.
Jaja
Beküldte ToomyC -
Értékelés:
Jaja
Beküldte zmintzoltan -
Értékelés:
Valóban nem ilyen gépet képzel el az ember videó vágásra.
Viszont egy családi videó megvágásához nem kell külön erőgépet beszerezni. Proxy fájlok használatával egy ilyen gépen is megy a Full HD videók vágása. (Talán még a 4k is). Kicsit lassabb, néhány kompromiszumot kell kötni, de működik.
Sok linuxos videó editor tudja ezt. Pl.: ShotCut: https://forum.shotcut.org/t/proxy-editing/18517(külső hivatkozás)
Jaja
Beküldte T.István -
Értékelés:
De én is vágtam már FullHD videót hasonló gépen, de úgy, hogy átkonvertáltam előtte MPEG2-re, megvágtam, és visszakonvertáltam. Azért, mert ha nem konvertáltam át, kb 5 mp-t kellett várni egy következő képkockára ugráshoz, meg ilyenek.
Ezen a gépen nem tervezek
Beküldte ToomyC -
Értékelés:
Ezen a gépen nem tervezek videót vágni,de tök jó olvasgatni a hozzászólásokat inkább csak, média szerverként használnám...windows alatt a mezzmo program jól működött, linux alá viszont egyenlőre nem találtam a kodi-n kívül nagyon semmit, igaz annyira nem is kerestem, esetleg valami tipp?
Media server
Beküldte T.István -
Értékelés:
https://smallbusiness.chron.com/set-up-vlc-server-26983.html(külső hivatkozás)
https://www.techwalla.com/articles/how-to-use-vlc-as-a-media-server(külső hivatkozás)
Media server
Beküldte ToomyC -
Értékelés: