AI használata kezdőknek és haladóknak egyaránt

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

magic-box képe

Fórum: 

Miért érdemes ChatGPT-t használni – kezdőknek és haladóknak egyaránt?

Ma egy vicces, de produktív napot zártam a Linux tanulásával illetve egy speciális probléma megoldásával, és szeretném megosztani, miért lesz a ChatGPT az állandó "digitális mentorom" Linux alatt, különösen Linux Mint használata során.

A rengeteg, neten található fórum és infó iszonyat elvisz vakvágányra sokszor, és rengeteg időt el tud venni. Illetve vannak az emberi dolgok, a lenézés, a lekezelés a fórumokban. Ez kihagyható, főleg, ha valami gondod van, és gyorsan megakarod kérdezni „valakitől”. Volt egy egyedi problémám: lásd. Erre kerestem megoldást, elég régóta játszok az AI-val, de most nekiálltam vele "Linuxozni". Jó pár órát elkínlódtunk, mert több irányból, különböző szkripteket használva, szó szoros értelemben körbelőttük a dolgot. Míg sikerült egy tökéletesen működő megoldást találni.

Poénból írattam vele egy kis reklámot, de a viccet félretéve, tényleg ajánlom mindenkinek!

--

Akár most ismerkedsz a rendszerrel, akár régóta benne vagy, itt van pár ok, amiért neked is hasznos lehet:

Türelem és világos magyarázatok:
A ChatGPT mindig lépésről lépésre segít, akár a legegyszerűbb parancsokról van szó, akár bonyolultabb rendszeradminisztrációs feladatokról. Nem ítélkezik, nem unja, ha újra kérdezel – tényleg türelmes tanár.

Gyakorlati példák – a te szintedhez igazítva:
Nemcsak elmagyarázza, mit csinálj, hanem azt is, hogy miért, így valóban megérted, nem csak vakon másolod a parancsokat.

Hibakeresésben is társ:
Ha valami nem működik, segít kielemezni a hibaüzeneteket, és javasol megoldásokat – nem csak egy, hanem többféle lehetőséget is, figyelembe véve, hogy mit próbáltál már.

Biztonság és rendszerismeret:
Ahelyett, hogy veszélyes “copy-paste” megoldásokat ajánlana a netről, mindig megbízható, átgondolt tanácsokat ad – ami különösen fontos, ha a rendszered stabilitása a tét.

Folyamatos fejlődés:
Mivel napról napra egyre többet tud, segít felfedezni a rendszer mélyebb lehetőségeit is – a termináltól a szkriptekig, a rendszeroptimalizálástól a hálózatkezelésig.

Ha te is most kezdesz Linux Minttel, vagy már haladóként is belefutsz időnként egy-egy makacs problémába, érdemes kipróbálnod a ChatGPT-vel való munkát.

AI használata kezdőknek és haladóknak egyaránt

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

Az elmult napokban az "Appimagehub"-on boklaszva talaltam a "Perplexity AI" appimage-t.
A bongeszobol indithato net-es verziojat mar ismertem - gondoltam, kiprobalom
appimage-kent is. https://www.pling.com/p/2107698/ ( Files (19) --> Perplexity-AI-4.0.0-Linux.Appimage)
Az elso inditaskor kerte az "xclip" csomag telepiteset (a tarolokbol) de enelkul is indult.
Regi/gyenge gepen eleg lassan/nehezen toltodik be a kezelofelulete, de utana mar nincs
vele gond.
A feltett kerdesre nagyon reszletes/preciz valasz(oka)t adott, sot felajanlott a temaval
kapcsolatos/osszefuggo egyeb kerdeseket is - valaszadas celjabol.
https://ibb.co/KzB4grgG
https://ibb.co/HpHV9LSG
Szoval, a netes valtozataval osszehasonlitva, lenyegesen tobb/sokretubb informaciokkal
tud szolgalni az adott temarol/temakorrol.
Nekem kifejezetten tetszik!
 

magic-box képe

AI használata kezdőknek és haladóknak egyaránt

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#1 Nagyon szeretem a Perplexity-t (a legjobb AI kereső), de én is csak böngészőből használtam. Kíváncsiságból én is felteszem most így. Jah, és Windows-ra is van... Köszi az infót!

AI használata

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Terminálparancsok ajánlására én is használom a ChatGPT-t, főleg videós témákban és most már filmfeliratok fordításához is – persze ez utóbbi feladatoknál alaposan ki kell elemezni a választ, mert nem mindig megfelelő. Előnye, hogy több lehetőséget is felajánl. Legutóbb nem csak a ChatGPT-t, hanem a Geminit is igénybe vettem párhuzamosan, és azt a változatot hagytam meg, amelyik a legjobb volt. A DeepL fordításai általában rosszabbak.

magic-box képe

Ai használata

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

ChatGPT Plus-t használok (kevés az alap, ha intenzíven használod), szerintem lassan mindenben segít a munkámmal kapcsolatban. Weboldalra, különböző cikkek írásától kezdve a kockulásokig. WinPE szervizes rendszer fejlesztésében, most a Linuxnál. A filmfelirat fordítást még nem is teszteltem, sokszor jól jönne pedig.

A vicces, hogy első körben nem jutott eszembe, hogy Linux tanuláshoz/parancsokhoz használjam, aztán valamin felcsesztem magam, és elkezdtem kérdezni. Zseniális volt.

ahogy én látom

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

Én a keresések nagy részét már nem a google, yandex stb. keresőben végzem, hanem az MI segítségével. Már vége azoknak az időknek, hogy egy szkript megírásához sokat olvas az ember és maga rakja össze. Ha valami érdekel, nem keresek rá, hanem csak az MI-nek adom ki, hogy nézzem utána. Egyben megadja a választ, nem kell sok helyen kutatgatni, ha kérem, akkor releváns linkeket is ad...

Az ilyen trend véget vet annak a blogolási, fórumozási dolgoknak, amik már amúgy is kimentek a divatból. Minek fórumon kérdezni, ha az MI gyorsan megadja az esetek nagy részében a helyes megoldást? Ráadásul udvarias is, nem kötekszik és nem okoskodik. Minek egy blogbejegyzésbe beletenni időt és energiát, amikor az MI másnak is megadja a gyors választ? Én egyre kevesebb érdemi blogbejegyzést teszek, mert aki tudja használni az MT-t, ugyanazt megtudja, mint egy bejegyzésből, ráadásul  testre szabva. Érdekes lesz látni, hogy miképp alakul át a fórumok nagy része, fel tudja venni a közösségi lét a gyors információ eléréssel a versenyt? Most nyilván nem a politikai, és egyéb hasonló fórumokra, hanem a szakmai, technikai fórumokra gondolok.

 

 

Baljós előérzet

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Hát kedves MI imádok... Nagyom szomorú lettem látván a jövőnk és hogy hova tart emiatt a világ.

Az emberi kapcsolatok mégjobban eltűnnek. Már oda jutottunk, hogy ebben a bejegyzésben mindenki áradozik, és örül a saját vesztének.

Inkább beszéltek az MI-vel mint embertársaitokkal. Produktívnak tűnik az MI, ám kiöli az emberi leleményességet, a probléma megoldás képességét. Minek? Hisz megoldja az MI.

Kedveseim: Az MI akkortanul, ha munkát adunk neki, ha megoldásokat kérünk tőle. Fent írtátok, hogy egy témát körbe jártatok, mire megoldás született. Ezáltal jól megtanulta azt, így a következő hasonlót kérdezőnek már könnyebben fog tudni segíteni.

Miért baj ez?! Azért, mert minnél többen használják az MI-t, annál hamarabb lesz oly annyira használható, hogy elvegye a munkád!

Én programozóként diplomáztam le, és webfejlesztőként dolgozok. És már tudom, hogy az én szakmám egy halott szakma. Abba fektettem, ami a szemem előtt fog megsemmisülni. Az AI-nak köszönhetően 3 éven belül a programozók 40-60%-a el fogja veszíteni a munkáját. És ez a többi területre is igaz?!

És akkor mit fogok csinálni?! Hisz csak ehhez értek?

Számora is nagy a kisértés, hogy éljek vele, hisz a mindennapi munkámhoz sokszor jól jönne, ám tartom magam. Tudom, hogy ezzel sokkal hamarabb válok piacképtelenné, minthgy az MI elvenné a munkám, hiszen kezdetben az lessz, hogy azok a programozók fognak maradni, akik használni fogják az MI-t, mert produktívabbak lesznek azon programozóknál, akik nem hajlandóak belemenni ebbe a haláltáncba, ezért ők tovább lesznek piacképesek. (Ebből lesz a több) Majd a sok hasnálattól az MI olyan fejlett fejlesztőii tudással fog rendelkezni, hogy nem lesz szükség fejlesztőre.

Tehát valójában magunk alatt vágjuk fát.

Az MI borzasztó erőforrásigényes. Rengeteg pénzt felemészt az üzemeltetése. Tudjátok mégis miért ingyenes?! Egyrészt, hogy mindenki megszokja, aztán, ha már nem tudunk nélküle élni, akkor bármennyit kérhetnek érte. Mert narkózis alatt, az ember bármit megad a narkóért. Másrészt, hogy tanuljon emberül. Az emberrel való beszélegetésekből megtanulja az emberi reakciókat, indulatokat, ezáltal megtanul emberül beszálni, amit nem tanulhatna meg, ha nem lenne a világ elé tárva. Sőt, sokkal emberibben fog tudni beszélgetni, mert ő nem csak egy etnikai réteg érzéseit, reakcióit fogja tudni, ahanem az az összes emberi fajét. Mi max 3 típúsu embert tudunk kezelni. A Magyart, a Németet, és még egyet-egyet, ki ki, ahol megfordult. De ez a max. Tehát sokkal jobb tárgyalófél lessz az MI, mint egy ember.

Na szóval minnél hamarabb tanul meg emberűl, annál hamarabb fog a helyünkre lépni. És ti ehhez segítitek hozzá a mesterséges intelligenciát.

Vigyázzatok, hogy mit imádtok. Sajnos azt látom, hogy már-már Istenként, mindehatóként, midnentudoként tiszteli sok ember. Nem gondoljátok, hogy ez a túlzott tisztelet, már-már Istenkáromlás?!

 

magic-box képe

Baljós előérzet... megoldás: alkalmazkodni

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#6 Sok valós és vélt félelmet leírtál. Amely teljesen érthető... De szerintem, most azt éljük át, amit a ludditák éreztek és legfőbb jellemzője a technofób géprombolás volt. Az általad felvetett elidegenedés már jóval AI előtt elkezdődött, az Én központú életmód a 2. világháború háború utáni időszak, a 60-as, 70-es évek polgárjogi mozgalmai, a feminizmus előretörése, és a kapitalista fogyasztói társadalom erősödése és az ehhez társuló brutális gyorsaságú technológiai fejlődés, mind, alapvetően megváltoztatta a hagyományos emberi kapcsolatokat.

Az AI egy zseniális technológiai fejlődés eredménye. Amelyet lehet jól vagy rosszul használni. És igen, gyökeresen megfogja változtatni a munka világát. Viszont lehetőség is, hogy aki megtanulja használni, az bármilyen szakmában sikeres lehet, aki nem, az meg végzetesen lemarad. Ahogy most is vannak digitális "írástudók" és a digitális "írástudatlanok".

Lásd a te munkádat, jó eséllyel csak az AI-t profin használni tudó senior programozók maradnak meg, a junior kategória értelmetlen lesz, mert azt majdnem teljesen kifogja váltani az AI. Szóval az alapvető hozzáállásom az alkalmazkodás, a tanulás, az hogy zseniális promptokat tudj írni, és sikeres legyél a munkádban.

Én most nyertem egy pert másodfokon egy barátomnak, mert nem volt pénze ügyvédre, és az AI segítségével. Keresetlevelet írtunk, fellebeztünk, sok 100e forintot spóroltam meg neki. Mivel családjogi kérdés volt, sajnos személyes érintettség folytán (válás, gyermekelhelyezés)  tisztában voltam az alap dolgokkal, de így tudtam promtolni. Szóval egy ügyes ügyvéd, még jobb lehet.

És nem istenítjük az AI-t, hanem megtanuljuk használni, mert ilyen mértékű tudáshalmazzal dolgozni, gyakorlatilag egy új világot nyit meg az ember előtt, kreatív ötleteidet megvalósíthatod, munkádban sikeresebb lehetsz, és melette folyamatosan fejlődsz is. Csak nyitottság kell hozzá, és mert szeretnénk, hogy legyen pld. munkánk. Mert rengeteg AI "tudatlan" lesz, és nekünk kell promptolni helyettük is.

Mivel ateista vagyok az "istenkáromlás" részre nem reflektálok. Szerintem, ahogy Galileo Galilei tanai "isnistenkáromlók" voltak és meg kellett tagadnia, a katolikus egyház a 90-es években csak-csak érvénytelenítette ezt.

Baljós előérzet

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#6 Azért én se fogadok el mindent, amit a ChatGPT mond, mert sokszor hallucinál, kitalál dolgokat. magic-box írta le értelmesen, hogy mire is lehet használni mostanság: ahhoz, hogy segítse a munkánkat. Programozni is tud, de azért a programozónak át kell néznie a programsorokat, hogy amit írt az MI, az tényleg azt csinálja-e, amit akartunk. Programozók írták, hogy sokszor több idő az MI által írt programot átnézni/kijavítani, mintha ők saját maguk írták volna. Eljön az idő, amikor tényleg gyorsabb lesz valamit elvégeztetni a mesterséges intelligenciával, mint az embereknek – rohanó világunkban ez nem hátrány. Az Isten dolgot én se keverném bele.

Baljós előérzet

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#6 Hogy én is hozzászóljak.

Sok érdekes dolgot leírtatok, ám hadd tegyem hozzá az én meglátásomat. Nem leszek konzisztens, mert akkor nagyon hosszú lenne, így is elég sok lesz a rizsa.

Murphy törvényei között szerepel az üzleti siker receptje: Kelts fel egy igényt, és elégítsd ki!
Az AI hype erről szól. Miért van erre szükség? Amikor ez megfogalmazódott, akkor nagyon úgy tűnt hogy megáll a "fejlődés", mármint Moore nem létező törvénye befuccsol. Mert nem lehet a szilícium lapkán tovább csökkenteni a csíkszélességet. Voltak szép idők, amikor az Intel minden évben egy új generációs processzort dobott piacra, volt olyan év is, amikor kettőt is. Na ennek vége, nincs biztosítva a folyamatos bevétel. (Akkor legalábbis úgy tűnt).

Mi a megoldás? Az analóg procikban még rengeteg potenciál van. Szuper gyorsak, keveset fogyasztanak, komplex matematikai számításokat (Fourier transzformációkat) lehet egy mentben végrehajtani, hát milyen módon lehetne ezt kihasználni? Mondjuk legyen valami AI. Ugyan az analóg procik nem pontosak, nem lehet kétszer ugyanazt a számítást elvégezni, hogy ugyanolyan eredményt adjon, de ez a pontatlanság csökkenthető, és már régen olyan alacsonyra nyomták, hogy az emberi tévedési faktor alá szorult. Megszülettek az NPU-k, a TPU-k. Nem számít a pontatlanság az olyan esetekben amikor analóg outputra van szükség, mint amilyenek a képek, hangok, és videók. (Azzal senki nem fog foglalkozni, ha egy képen pár pixel hibás, lehet észre sem lehet venni.)

A videokártyák nagyon hasonló műveleteket végeznek mint amit a neurális hálók modellezésénél használnak, végül is az is egy analóg outputot valósít meg, és jelenleg számos teszt azt mutatja, hogy az AI műveleti teljesítményük veri az NPU-k, és TPU-k teljesítményét, az egyetlen jó dolog, hogy az NPU/TPU kevesebb energiát fogyaszt.

Házi használatnál viszont jelenleg a szerveroldali szolgáltatások számítanak. A szerverek odaát vannak az óceán túl partján. Mit szerverek, szerver parkok, rengeteg, és szaporodnak mint a güzü, mert a hype. Befektetők is nagy üzletet látnak ebben.
Annyira sok a szerverpark, hogy megy a lobbi a törpe atomerőművek engedélyezése érdekében. Nem elegendő a jelenlegi áramkapacitás a sok szerverpark üzemeltetéséhez. Az üzlet, az üzlet, a bevételnek meg kell haladni a beruházás és üzemeltetetés költségeit, ezzel gondolom, mindenki tisztában van. Amikor arról van szó, hogy aki nem használ AI-t, az lemarad, vagy az AI kiváltja sokak munkáját, akkor arra is gondolni kell, hogy aki igazán nyer, az az AI szolgáltató, különben nem működne ez az egész.

Amióta az AI hype beindult, sokat változott a világ. Kutatások folynak intenzíven, új technológiák születtek. Ezek legfőbb jellemzője, hogy nem nálunk történnek ezek a dolgok, és még csak nem is annyira az EU-ban (bár azért akad). A legnagyobb ívűek kétségtelenül az Nvidia és a TSMC közös kutatási projektjei. Ezekről nem írnak nálunk a Tech sajtóban, bár nagyon sok kutatás nyilvános, mert így lehet bevonzani a befektetőket. De egy vak hangot nem lehet felénk ezekről hallani. Legnagyobb dolog most, ami már valóság, lassan piacra kerül az a fényprocesszor. (nem tudom hogy jó fordítása ez a photonic-nak).
A hagyományos processzorban réz vezetékek kötik össze az aktív elemeket, aminek ellenállása van, ezért melegszik, főleg a nagy frekvencián. Ezért forrósodik a proci, ezért kell hűteni. A fényprocesszorban a rézvezetékeket kicserélték "üvegszálra". Fotonok viszik az infót, nem elektronok. Nincs melegedés, a fényprocesszor 70%-al kevesebb energiát fogyaszt, gyakorlatilag nem kell kívülről hűteni. Egyelőre még csak szerverekbe szánt fényprocesszorok vannak, majd egyszer talán lesznek desktop videokártyán is valamikor a jövőben. Ha sikerülne a jelenlegi szerverparkokat lecserélni fényalapúra (azért ez sok pénz, és sok idő), akkor nem kellenek új atomerőművek sem. Ugyanakkor amilyen szelek fújnak most az USA-ban, az igen érzékenyen érinti az Nvidia - TSMC együttműködést. (A TSMC ugyebár Thaiföldön van). Jelenleg azon megy az agyalás, hogy a fényt több eltérő frekvenciára bontva, minden egyes frekvencián külön adatfolyamot közvetíteni egy menetben.

Startupok: Lehet hamarosan az Intel és az IBM nevek kivonulnak a köztudatból (jaj, mi lesz a Wayland-al?). Olyan nevek veszik át a helyüket, mint Mythic, Q.Ant és Xanadu. Bár lehet az utóbbi egy nagy szélhámosság, kívülről ugyanis nagyon misztikus a kinézetük. A Xanadu szobahőmérsékleten működő quantum procival állt elő, ami fotonokat használ quantum műveletekhez, és fényutas vezetékeket. Még nincs teljesen kész, de impresszívek a kísérletek. (a quantum dologba nagyon beleszól Schrödinger, Heisenberg, de még Feyman is, necces ügy, és egyelőre csak egy dolgot tud leginkább, prímszámokkal számolni, azaz titkosított szövegek kulcsát kiszámolni, másra még nem igazán sikerült használni)

A Q-tech felvásárolta bagóért azokat a magasabb csíkszélességű gépsorokat, amiket a procigyártók már szanáltak és új processzor típusokat gyért, szintén fénytechnológiára alapozva, de mennek a kísérletek a szilícium elhagyására, helyette bizmutot használni sokkal kecsegtetőbb.

A Mystic az SSD gyártástechnológiát alakította át kombó analóg/digitális  műveletekhez, egészen elképesztő a vizuális érzékelés képességei ezeknek a prociknak. Kicsik, nem melegednek, keveset fogyasztanak, még kamerákban is lehet őket használni (kamera önállóan képes felismerni a mozgó objektumot, azt követni, rázoommolni, külső vezérlés nélkül).

Ja, és a bizmut. Csodálatos anyag. Legfőbb vonzereje, hogy bizmut alapú proci ketyeghet 5-10-15 GHz-en is, elbírja, és jóval kevésbé melegszik, mint a szilícium alapú proci. Előrehaladott kutatások vannak ebben az ügyben. Legfőbb kihívás, hogy a bizmut nem félvezető, de számos ötlet van ennek a problémának az áthidalására.

Szóval még egyszer, ezek a dolgok nem nálunk történnek, hanem odaát, nyugatra és keletre.

Visszatérve, az LLM-ek (ChatGPT és társai) még messze vannak attól, hogy teljeskörűen kiváltsanak emberi munkákat. Talán akkor, ha teszem azt pl. gombnyomásra lefordítaná angolra egy olyan doksit, mint a Linux Mint kézikönyv, akkor az már lenne valami, de eddig ez nem sikerült neki. Látok bemutatókat, szépen működik az AI, csak annyit kell vele foglalkozni, hogy ha AI nélkül lenne megoldva a feladat, ugyanannyi ideig tartana.

Még egy aspektus: Láttam egy videót, ahol azt mutatták be, hogy 3rd party szoftverekkel (AI asszisztensekkel) komplex bonyolult feladatokat megoldani. Konkrét példa: Whatsapp-ban megkérdezni, milyen meetingeim lesznek ma. A asszisztens elolvassa a kérést, és megnyitja a Google calendart, kiveszi belőle az adatokat, elküldi ChatGPT-ek az egészet (tehát megy át minden a tengeren túlra), az odaát megdolgozza, összeszedi, és visszadobja, hogy akkor nesze, ma ezek a prorgamjaid.

Ugyan szerintem ebben az ügyben ha csak simán megnyitom a naptárat, akkor ugyanúgy látom a programot, ugyanannyi erővel, minek ehhez AI, de OK, ez egy példa volt a működésre. Nagyon sokan értékelték, tapsoltak neki. De érdekes módon senkiben nem merült fel, hogy hé, ennek a cuccnak hozzáférése van a Whatsapp fiókhoz meg a Google fiókhoz is, hogy is van ez?

Összevetve: Technológiai oldalról igen érdekes a dolgok háttere. Tudományos téren (nem LLM) az egyes bigdata feldolgozó modellek igen ígéretesek. Az amolyan lakossági AI még kérdéses (merthát leginkább a pénzről szól, az hogy ez milyen előnnyel jár az igénybe vevő oldalról, (segít a munkában, kiváltja az emberi munkát) szóval ez eltörpül ahhoz képest, hogy milyen előnnyel jár szolgáltatói oldalon. Lényegtelen, hogy ingyenesen is lehet használni, az is nagyban számít szolgáltatói oldalon. Az LLM csak azt tudja hasznosítani, amit begyűjt, magától semmit nem tud kitalálni. Amikor azt mondják, hogy kiváltja az embert, akkor azt nem látják, hogy a kreativitást (ötletelést) nem fogja kiváltani, de szolgáltató oldalon mindent is tudni fognak a munkahelyről. És lehet, hogy a szolgáltató szent, nem fog ezzel visszaélni (max. hasznosítani, ugyebár),
de vannak rosszfiúk is (hackerek pl), Mi van, ha az AI munkát meghekkelik, ellopják az adatokat, stb.?

 

magic-box képe

Fordítás

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#9 A kézikönyvet a fizetōs verzió simán megugorja, csak ne az egészet add be neki, egyszerre max 3-5 oldalt. És érdemes úgy promptolni, hogy úgy fordíts mint egy profi magyar-angol tolmács. Illetve fontos, hogy milyen angol (UK, US) FB AI csoportokban sok tippet kaphatsz erről. Illetve, ha szükséges, használja a Deep Search keresést a fordításhoz. Az ingyenes erre alkalmatlan.

Persze! Az ingyenes arra jó,

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Persze! Az ingyenes arra jó, hogy megkívánd, hogy egy idő után úgy érezd, hogy nem tudsz nélküle élni. És akkor már könnyű fizetésre bírni az embereket. Gondoljunk csak bele... Valamikor a 2000-es években, amikor híre ment, hogy chipet akarnak ültetni az emberb, mindenki fel volt háborodva. Aztán rájöttek idővel, hogy ezt nem kell eröltetni, hanem úgy kell csomagolni, hogy az emberek még fizessenek is érte. És jött az okos telefon. Nem kellett sok idő, hogy rájöjjenek, hogy mindegy, hogy a bőrünk alatt van-e, vagy a zsebünkbe, ha azt olyan kívánatossá teszik, hogy sehova el ne induljunk nélküle. Elérték, hogy bármit otthon hagysz, kivéve a telefonod. Ha észre veszed, hogy nincs nálad, visszafordulsz. Senki nem hagyja el a chipjét.

Egy friss törtlnet: Egy ismerősöm jogi vitába keveredett egy tiktokerrel, és büszkén mesélte nekem, hogy pert nyert a jogi vitában, és az "ügyvédje" a chatGPT volt. Igaz annak a fizetős változata. Pedig őt perelték be, mert megsértette a tiktokkert. És addig csűrte a chatGPT-vel a dolgot, hogy még őt hozták ki károsultnak, tehát a sértett kell még fizessen neki.

NEm kérdeztem rá, hogy ezt online hogy tudta lezongorázni. Igaz nem itthon történt az eset, hanem nyugatabbra, más, haladó országban, ám megtörtént, és a napokban.

Szóval ez igen csak aggályos és súlyos etikai kérdéseket vet fel. Ha egy kis ember ilyen dolgokra tudja használni sikeresen...., akkor.... (a mondatot mindenki fejezze be magának)

És az, hogy idáig fajulhat a dolog, ez mindenkinek köszönhető, aki tanítja. Márpedig mindenki tanítja, aki hasynálja. Nem kell elhinni, de ennek nem lesy jó vége. Az ember sosem tudta jóra használni a tudást. Csak látszólag jó minden.

Mindig lesznek felsőbbrendű törekvései az embernek, és amíg ez így van, mindig rosszra is lessz használva. Lásd atomenrgia. Jó is rossz is, és mindkettőre használják, ám amikor rosszrra... akkor nagyot pusztít. Ilyen lesz az MI is.

magic-box képe

Persze! ....

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#11 Hihetetlen, hogy dolgokért, programokért, szolgáltatásokért fizetni kell. A Netflix reklámos, illetve a YouTube  reklámos csomagja is csali, meg a shareware programok.

Az ismerősöd teljesen ügyes volt, én is használtam ilyenre az AI-t (szerintem fentebb írtam is), akkor égjünk a pokol tüzén mert ügyesen promptoltunk, de nem vagyunk ügyvédek és "kis emberek" vagyunk? What the fu...?

Ahogy te látod a dolgokat, akkor minden komolyabb technikai fejlődés rossz, mert rossz emberek, rosszra használhatják, és arra is fogják, ráadásul a kis emberek a legveszélyesebbek mert esetleg azok használják a technológia vivmányokat.

Milyen súlyos, etikai kérdések merülnek itt fel? "Ha egy kis ember ilyen dolgokra tudja használni sikeresen...., akkor...." Esetleg tanul, fejlődik? Ez mekkora bűn. Ha meg valaki elmebeteg, szociopata volt, vagy terrorista, az AI előtt és AI után is az marad.

Ki kellene próbálnod, akkor lehet nem így gondolkoznál. Főleg ne véleményezzünk olyan dolgot, amit nem is ismerünk, használunk, és nem is értünk hozzá.

Szerintem az AI ellenesek és az AI-t használók között itt a fórumon egy komoly generációs szakadék feszül (mondom a magam 51 évével).

Fordítás

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#10 Biztos? Kicseréli a szöveget a képeken is? (hírek szerint tud képeket is manipulálni)
(amúgy már többen megpróbálták, de mind kudarc volt, lehet, hogy már azóta ennyit fejlődött)

magic-box képe

Fordítás

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#13 Ezt nem hiszem, hogy megugorja, a képen levő szöveget tudja értelmezni, fordítani, de, hogy úgy módosítsa, hogy ne csessze el a képet, sztem esélytelen.