FFmpeg

kami911 képe

Itt az MPV 0.34-es verziója

Már elérhető az MPV 0.34,  a népszerű Linux videólejátszó legújabb verziójaként, amely az FFmpeg alrendszert használja, és eredetileg az MPlayer/mplayer2 kódjából származik.

Az MPV 0.34 a legújabb stabil kiadásként jelent meg, és számos javítást, új parancssori opciót és funkciófejlesztést tartalmaz. Az MPV 0.34 néhány főbb újdonsága:

kami911 képe

A GStreamer 1.24 multimédia keretrendszer Vulkan H.264 és H.265 videó dekóderekkel

A GStreamer csapata bejelentette a GStreamer 1.24-es verzióját. Ez hatékony és széles körben használt nyílt forráskódú, platformokon átívelő multimédiás keretrendszernek a legújabb stabil változata. A GStreamer 1.22 közel tizennégy hónappal a GStreamer 1.22 után érkezik, mely számos javítást, új funkciót és más változtatást tartalmaz, hogy a felhasználók kiváló multimédia élményt élvezhessenek.

Terminálos hangrögzítés

Ffmpeg hangrögzítés? Bár nagyon sok jó és grafikus felületű hangrögzítő program van Linux alatt én mégis terminálos megoldást választottam. A célom egy olyan megoldás volt, aminél bármilyen hangforrásból tudjak minőségben hangot rögzíteni. Miért? Mert vannak olyan podcastok, illetve hasonló oldalak, amiről nem tudom letölteni a hanganyagot. Nem zenére gondolok, hanem egy-egy hangoskönyvre, amit amatőr felolvasók olvasnak fel.

FFmpeg 6.1-es verzió megjelent, Vulkan támogatása javult

Noha 2023 első felében kellett volna kiadni, az FFmpeg 6.1 végül megjelent a széles körben használt multimédiás könyvtár legújabb funkciófrissítéseként.

Az "FFmpeg" egy nyílt forráskódú multimédiás keretrendszer és szoftvercsomag, amelyet a digitális audio- és videofájlok feldolgozására használnak. A név eredetileg a "Fast Forward MPEG" kifejezés rövidítése volt, mivel az FFmpeg képes kezelni és átalakítani MPEG videofájlokat, de azóta kibővült és támogatja számos más multimédiás formátumot is.

Többszálú FFmpeg készül!

Egy érdekes hírre találtam a phoronix oldalán, és kicsit körbejártam a témát.
A FFmpeg egyik levelezőlistáján jelent meg a bejelentés:

> Szia,
 ~2 év munka és ~700+ előkészítő commit után végre itt van  a többszálú ffmpeg CLI első "teljesen működőképes" verziója.  Azért van idézőjelben, mert a változások mértéke miatt biztos vagyok benne, hogy néhány dolog  törött, és nem vettem észre…

kami911 képe

Itt az MPV 0.36-os verziója

Már elérhető az MPV 0.36,  a népszerű Linux videólejátszó legújabb verziójaként, amely az FFmpeg alrendszert használja, és eredetileg az MPlayer/mplayer2 kódjából származik.

Az MPV 0.36 a legújabb stabil kiadásként jelent meg, és számos javítást, új funkciófejlesztést tartalmaz. Az MPV 0.36 néhány főbb újdonsága:

kami911 képe

Megjelent az Audacity 3.3

Megjelent az Audacity 3.3, a GNU/Linux, macOS és Windows rendszerekhez készült hatékony, ingyenes, nyílt forráskódú és platformokon átívelő hangszerkesztő szoftver legújabb stabil verziója, amely új effekteket, javításokat és hibajavításokat kínál a felhasználók számára.

kami911 képe

Megjelent a népszerű, nyílt forráskódú multimédia könyvtár, az FFmpeg 6.0-s verziója

Megjelent a népszerű, nyílt forráskódú multimédia könyvtár, az FFmpeg 6.0-s verziója. A számos funkciófrissítéssel érkező 6.0-s verzió „Von Neumann” kicsit több mint egy évvel a megelőző 5.0-s verzió „Lorentz” után érkezett. Az egyik legfontosabb újdonság a Radiance HDR képformátum támogatása, amely lehetővé teszi a nagy dinamikatartományú képek feldolgozását és konvertálását. Az új verzióban továbbá elérhetővé vált a ddagrab (Desktop Duplication) video rögzítő szűrő, amely lehetővé teszi a számítógép asztali felületéről történő videorögzítést.

kami911 képe

Itt az MPV 0.35.1-es verziója

Már elérhető az MPV 0.35.1, a népszerű Linux videólejátszó legújabb verziójaként, amely az FFmpeg alrendszert használja, és eredetileg az MPlayer/mplayer2 kódjából származik.

Az MPV 0.35.1 a legújabb stabil kiadásként jelent meg, és számos javítást, stabilitási javítást és funkciófejlesztést tartalmaz. Az MPV 0.35.1 néhány főbb újdonsága:

kami911 képe

Megérkezett a GStreamer 1.22

A GStreamer csapata bejelentette a GStreamer 1.22-es verzióját. Ez hatékony és széles körben használt nyílt forráskódú, platformokon átívelő multimédiás keretrendszernek a legújabb stabil változata. A GStreamer 1.22 közel egy évvel évvel a GStreamer 1.20 után érkezik, mely számos javítást, új funkciót és más változtatást tartalmaz, hogy a felhasználók kiváló multimédia élményt élvezhessenek.

kami911 képe

AV1 támogatás kerül a Vulkan-ba

Az AV1 (AOMedia Video 1) egy újabb, úgynevezett „nagyteljesítményű” videókódoló, amelyet az internetes tartalmak számára fejlesztettek ki. A kódoló lényege, hogy a videó minőségét jelentősen ne rontsa, miközben a fájlméretet lényegesen csökkenti. A Khronos, a Vulkan mögött álló szabványozó szervezet, nemrégiben jelentette be, hogy két új kódolót vezet be – az H264 és az H265 –, de az AV1 kódoló még nem volt része a szabványoknak. A kódoló az AOMedia alapítvány által fejlesztett és támogatott, és a nyílt forráskódú licenc alatt áll.

kami911 képe

PipeWire, libplacebo és X Present támogatással erősödött az MPV

Már elérhető az MPV 0.35, amely újdonságként PipeWire audio háttérrendszer, a különálló libplacebo programkönyvtár és az X Present bővítmény támogatását vezeti be. A népszerű Linux videólejátszó legújabb verziójaként, amely az FFmpeg alrendszert (most már minimum 4.0-ás verzió) használja, és eredetileg az MPlayer/mplayer2 kódjából származik. A kliens API verziója is a 2.0-ra ugrott. Kiemelendő újdonságok:

kimarite képe

Linux Mint Vanessa: a VLC 3 PPA használata

A leírás a Linux Mint 21.x kiadásokon használható, azaz, nemcsak a Vanessa kódnevűn (21).
A Linux Mint 20.x kiadásokhoz a parancssorokban a jammy kifejezést cseréld ki a focal kifejezésre.
A PPA-t ne használd az LMDE terjesztéshez.

kami911 képe

Nagy a mozgolódás a Mesa D3D12 illesztőprogram körül

A Microsoft igen aktívan fejleszti a Mesa D3D13 illesztőprogramját, így az elmúlt napokban a AV1 videó dekódolási támogatás mellett, HEVC (H.265) videó kódolási és dekódolási képesség is került a Mesa Gallium3D illesztőprogramjába, amely a VA-API interfészen keresztül biztosítja a hardveres gyorsítást a Windows WSL2 alatt futó Linux-oknak. Így például az MPV videólejátszó a hardveres lejátszást és az FFmpeg pedig a hardveres videó kódolási és dekódolási képességeit is képes kihasználni a Windows-on futtatott Linux-okban is. Mindezek mellett a Microsoft még készített egy VA-API-n keresztül működő aszinkron használatot biztosító megoldást is, amely a magasabb fokú párhuzamosítás révén a gyorsabb és a GPU-t jobban kihasználó feldolgozást ígér. Néhány videoklip gyors tesztelése kapcsán a fejlesztő megjgyezte, hogy a d3d12 illesztőprogrammal 66%-kal nagyobb relatív GPU-kihasználtságot és 30%-50%-kal gyorsabb feldolgozási időt mért akkor, amikor az FFmpeg észlete az aszinkron támogatását az „async_depth” beállítás segítségével. Ehhez a vaSyncBuffer támogatást kellett a fejlesztőnek megoldania, majdaz illesztőprogramban bekapcsolnia. Kisvártatva a RadeonSi illesztőprogramban is megjelent ez a támogatás, hiszen a munka oroszlánrészét a Microsoft elvégezte, és ennek köszönhetően az AMD módosítása mindössze két sornyi kódot jelent ezen aszinkron videofunkció engedélyezéséhez a Raven grafikus vagy annál frissebb AMD Radeon hardverek esetében. Alapvetően a Video Core Next „VCN” blokkal rendelkező AMD Radeon grafikusok használhatják ezt az aszinkron funkciót. Az újdonságok elérhetőek lesznek a Mesa illesztőprogramok év végi, 22.3-as frissítésében.

kami911 képe

Megjelent az Audacity 3.2

Megjelent az Audacity 3.2, a GNU/Linux, macOS és Windows rendszerekhez készült hatékony, ingyenes, nyílt forráskódú és platformokon átívelő audiószerkesztő szoftver legújabb stabil verziója.

Az Audacity 3.2 majdnem egy évvel az Audacity 3.1 sorozat után érkezett meg, és számos izgalmas újdonságot vezet be, mint például a valós idejű effektek az Audio Units, LADSPA, LV2 és VST3 pluginekhez, a VST3 effektek támogatása, a WavPack nyílt audiotömörítési formátum támogatása, valamint a legújabb FFmpeg 5.0 multimédiás keretrendszer támogatása.

Az új valós idejű effektek funkció részeként az Audacity 3.2 egy új effektek gombot jelenít a sávok menüjében, amellyel valós idejű effekteket helyezhet el. Emellett az effektek menü új rendezést kapott, és az effektek beállításaiban mostantól más rendezési és csoportosítási lehetőségeket is talál. Íme a valós idejű effektek funkció működés közben!

A felhasználói felület is különböző frissítéseket kapott, például a keverősáv és a mérő sávok összevonását, egy gyors hangmegosztási funkciót, valamint egy új Audio Setup gombot, amely alapértelmezés szerint az Eszköz eszköztárat helyettesíti (az Eszköz eszköztárat továbbra is vissza tudja majd kapcsolni a Nézet → Eszköztárak menüben).

Egyéb említésre méltó változások közül az Audacity mostantól JACK-támogatás nélkül is fordítható GNU/Linux rendszereken, az mpg123 mostantól a mad helyett az mpg123 az alapértelmezett MP3-importáló, az XDG könyvtárak támogatása GNU/Linux rendszereken, és a bővítmények mostantól automatikusan beolvasásra, tesztelésre és engedélyezésre kerülnek az Audacity indításakor.

Természetesen az Audacity 3.2 különböző hibákat is kijavít:

Oldalak

Feliratkozás RSS - FFmpeg csatornájára