SAMSUNG SP-2422 mátrixnyomtató

Fórum: 

Van egy régi mátrixnyomtatóm, és ki kellene nyomtatnom vele egy oldalt. A csatlakozó portja a régi párhuzamos, így az új gépemen nem tudom használni, csak a szintén régi HP nx9010-es notebookomon. Ebből kiszereltem már a HDD-t, és csak külső meghajtóról tudom betölteni a 32 bites MX-Linuxot. Az a gondom, hogy nem tudok vele nyomtatni, nem csinál semmit a kinyomtatandó dokumentummal a LibreOffice. Úgy tesz, mintha minden rendben lenne, de nem mozdul a nyomtató. Próbáltam telepíteni meghajtóprogramot a nyomtatókezelővel, mégse működik a nyomtató. Az az igazság, hogy nagyon-nagyon régen nyomtattam már, még azt is elfelejtettem a nyomtatóról, amit tudtam (talán a WXP-n használtam utoljára).
A megoldás sürgős lenne. Honnan tudnék megfelelő meghajtóprogramot beszerezni? Ez a Samsung nyomtató talán a régebbi Epson LQ-850 nyomtatóval volt kompatibilis (emulációval).

szerintem

Egyáltalán működik a nyomtató / port?

echo "Nyomtass!" > /dev/lp0

mit csinál?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

szerintem

#1 Semmi nem történik.
A nyomtató jó, mert az önteszt lefut - igaz, elég halvány már a nyomat.
Az Epson LQ-850 nyomtató van kiválasztva nyomtatóként a beállításokban.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

szerintem

#2 semmi hibaüzenet nem jön a parancsra, az nem jó jel. BIOS-ban nincs letiltva a port, szabványosan van konfigurálva? (IRQ, stb). Akár a kábel is lehet rossz, minden esetre gyanús, mert vagy ki kellene köpnie a nyomtatónak a szöveget, vagy valami hibaüzenetnek kellene jelentkeznie.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

szerintem

#2 erre mit mond?

lsmod | grep par

van a felsorolásban lp? ha igen, akkor:

dmesg | grep -i printer

cat /proc/sys/dev/parport/parport*/autoprobe*

mit mutat?

 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

szerintem

Az eredmény ez:

lajos@mx-19:~
$ lsmod | grep par
parport_pc             28672  1
parport                40960  3 lp,parport_pc,ppdev
lajos@mx-19:~
$ dmesg | grep -i printer
lajos@mx-19:~
$ cat /proc/sys/dev/parport/parport*/autoprobe*
lajos@mx-19:~

A BIOS-ban a printernél ezek a lehetőségek vannak:
Output only
Bi-directional
EPP
ECP
Mindegyiket kipróbáltam, de ugyanaz az eredménytelenség.
Talán a nyomtató csatolásával lehet probléma.
Piszkosul lassú ez az MX-Linux ezen a gépen, kínszenvedés.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

szerintem

#5 Olybá tűnik, hogy nem érzékel semmit a porton, valahonnan nem lehet másik kábelt szerezni, kábelhibát kizáradó?

(BIOS-ban EPP-t, vagy inkább ECP-t kell beállítani, de más felületen keresni kell egyéb beállításokat, ha vannak, IRQ 7 / I/O base 378h -t vagy ilyesmit //ezek az alap beállítások, ha valami elérő van beállítva, érdemes erre módosítani)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

SAMSUNG SP-2422 mátrixnyomtató

#6 Sikerült a nyomtatás, de nem a notebookkal, hanem egy 20 éves PIII-assal, amelyiken a Linux Mint 17 van telepítve. Az a gyanúm, hogy a HP laptop hardveresen már nincs a topon, mert a rendszerek leállítása sem mindig hajtódik végre rajta.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

szerintem

#2 Nem is tiltakozik a rendszer? Ilyesformán gondolom,

echo "Nyomtass!" > /dev/lp0
bash: /dev/lp0: Engedély megtagadva

igaz, a rendszerem egy Debian.
És nincs nyomtatóm .. de admin joggal - nálam! - meg már jónak tűnik:

echo "Nyomtass!" | sudo tee /dev/lp0
Nyomtass!

#7 Ha - ahogy írtad - nagyon lassan tölt be, ill.lassan működik a rendszer az probléma lehet, igen.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

SAMSUNG SP-2422 mátrixnyomtató

Megoldottam a nyomtató-csatlakozást az új géppel, ezzel a kábellel:
https://kabelvilag.hu/Gembird-USB-Parhuzamos-port-atalakito-1-8-m?utm_so...
Mindössze 2290 Ft volt, plusz 300 Ft szállítási díj.
Remekül működik vele a nyomtató, csak kissé lassú egy zsúfolt .ods-táblázat kinyomtatásához - nem csoda, hiszen már 28 éves. A szalagot ki kell majd cserélni, mert már kihagy itt-ott a nyomat. Ez se drága, 1300 Ft. Jó, hogy még lehet alkatrészeket kapni az ilyen öreg készülékekhez is. Ezzel a nyomtatóval nyomtattam ki annak idején a 2. szakdolgozatomat 386-os géppel '93-ban.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve