Intel HD-4600-hoz melyik az optimális asztali felület?

Fórum: 

Sziasztok!

Hardver:

  • CPU: i5-4590S
  • IGP:  Intel HD-4600
  • Ram: 8GB (-1GB IGP-nek) DDR3
  • Alaplap: Gigabyte B85M-D3H (1150)

Tárolók: 1. 120GB SSD Win-10 UEFI
             2. 120GB SSD LMint 19.3 (64bit) UEFI
             3. 2TB HDD adatoknak NTFS
A Bios-ból választva tudom elindítani a kívánt rendszert. A Mintet mindhárom asztali környezettel telepítettem.
Tedd fel, nézd meg az előnyöket / hátrányokat, majd töröld és tedd fel a következőt elv alapján.

Amire leginkább használnám:

  •  böngészés
  • Youtube videók nézése 1080p /30/60, esetleg letöltése
  • Youtube videók és 1080p filmek nézése HDMI-n LCD TV-n
  • Videók, zenék átkonvertálása (nem profi videó vágás)

Tapasztalatok Cinnamon, Mate és XFCE környezettel:
A leg felhasználó barátabb a Cinnamon és sok hasznos funkciója van. Én nem is mennék tovább, de...
Sajnos a Mate felülettel együtt alapvető problémák jelentkeztek. A Firefox esetén egy sima fórumon való görgetés is kissé akadozik. 1080p/60 youtube videó nézésekor egy másik lapon nyitott fórumos felületen már válalhatatlan a görgetés. Ahogyan csökkentem a videó felbontását 720/480p úgy javúl a görgetés folyamatossága.

XFCE felületen ezt nem, vagy alig tapasztaltam.

A kérdéseim amiben tudnátok segíteni:

  • Lehet-e konfigolni, finomhangolni a Cinnamon felületen? Én csak feltelepítettem és lefrissítettem. Semmi mást nem telepítettem. Szerintem a CPU-nak és a RAM-nak + SSD elégnek kéne lenni. Nyilván az Intel IGP a nyitott driver-rel a problémás. Olvastam különféle javaslatokat más helyeken (megmondó emberektől), de nem az jött le, hogy Problem Solved.
  • Vagy ezzel az IGP-vel kizárólag az XFCE működhet elfogadhatóan?
  • Vagy a Cinnamon-hoz kell dedikált VGA?

Ha sikerül csatolok egy kimenetet:https://paste.ubuntu.com/p/fRT6Q8dvmN/

 

kimarite képe

Bármelyik. 8GB RAM bőséges.

Bármelyik. 8GB RAM bőséges.
A Steam egyik függősége megjelenítési gondot okozhat.
Nem feltétlen, de tapasztalat ennél az összeállításnál:

inxi -Gzxxx
Graphics:
  Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Hewlett-Packard
  driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0166
  Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
  resolution: 1366x768~60Hz
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Ivybridge Mobile v: 4.2 Mesa 18.3.6
  compat-v: 3.0 direct render: Yes

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Hát kérem szépen

Ez így, ebben a felállásban XCFE-vel fog jól működni, de azzal is lehetnek apró gondok. Hány memória modul van a gépben?

Mindenképpen javasolnék dedikált videokártyát, esetleg memória bővítést, úgy, hogy párosával egyforma modulok kerüljenek bele. Nem kell húde milyen videokártyára gondolni, de alaplaphoz / cpu-hoz illő, viszonlyag "új" technológia: Radeon RX460, vagy Radeon RX550, viszonylag régebbi technológia: Radeon HD 7790. Szándékosan nem írtam top gamer kártyákat, az alacsony fogyasztásra fókuszáltam.

Ezekre kelle vadászni vaterán / jófogáson, mert bolti áron szerintem drágák, olyan értelemben, hogy túlárazottak a képességeikhez képest.

Egyébként, lehet állítgatni a Cinnamon-t, Mate-t is, de szerintem a telepítők azt beállították a teljesítménynek megfelelően.

 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Hát kérem szépen

#2 FF hardveres gyorsítása nem nagyon barátkozik az Intel HD-4600-val, ezért letiltja azt, azért teheli a youtoube nagy felbontása, ezért javasolok inkább dedikált videokártyát, lehet ugyan próbálkozni az engedélyezéssel, de könnyen lehet, hogy instabil lesz tőle.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Hát kérem szépen

#2 #1 Köszönöm szépen a válaszaitokat.

Ez szomorú. Azt elfelejtettem leírni, hogy egyáltalán nem játszom PC-n. Ez a konfig Win-10 alatt 4k/30-as youtube-ot simán megjelenít és nincs akadás vagy görgetési probléma sem.

4db 2GB-os RAM van azonosak, mennek dualban. Nincs üres slot-om. 6-7 éves konfigba VGA-t venni, hogy rendesen menjen a LMint? Ráadásul más fórumokon meg kizárólag NVidia VGA-t javasolnak Intel CPU mellé?

"A Steam egyik függősége megjelenítési gondot okozhat." Bocsánat ezt nem tudom értelmezni. Mit kellene tennem? Nálam ilyen a kimenet:

m-cinn@lmcinn:~$ inxi -Gzxxx
Graphics:
  Device-1: Intel Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics
  vendor: Gigabyte driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0412
  Display: x11 server: X.Org 1.20.5 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
  resolution: 1920x1200~60Hz
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Haswell Desktop v: 4.5 Mesa 19.2.8
  compat-v: 3.0 direct render: Yes
lm-cinn@lmcinn:~$

Tegyek fel Chromiumot? Vagy másik disztrót?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Hát kérem szépen

#5 4db 2GB-os RAM van azonosak, mennek dualban. Nincs üres slot-om.

Akkor renben, azért kérdeztem, ha netán 1 db. 8 GB-s modul lenne, akkor lene érdekes (A dual miatt)

Tegyek fel Chromiumot?

Próba cseresznye. Vagy konkrétan a Chorme-val is lehet próbálkozni. Vagy FF ESR-el.

A Steam egyik függősége megjelenítési gondot okozhat." Bocsánat ezt nem tudom értelmezni. Mit kellene tennem?

kimarite itt arra utalt, hogy ha esetleg játék ügyben steam kiegészítők kerültek telepítésre, az okozhat gondot.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

Hát kérem szépen

#3 FF hardveres gyorsítása nem nagyon barátkozik az Intel HD-4600-val, ezért letiltja azt, azért teheli a youtoube nagy felbontása,

Ezt honnan veszed?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Hát kérem szépen

#5 Ráadásul más fórumokon meg kizárólag NVidia VGA-t javasolnak Intel CPU mellé?

Játékosok, ugye? Általános használathoz nem kell ilyen megkötésekkel foglalkozni.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Hát kérem szépen

#8 >FF hardveres gyorsítása nem nagyon barátkozik az Intel HD-4600-val, ezért letiltja azt, azért teheli a youtoube nagy felbontása,

Ezt honnan veszed?

Tapasztalat is, meg tele van a mozilla fórum is ezzel kapcsoalatos bejegyzésekkel, régebbi / újabb verzióknál folyamatosan elöjövő issue. Van, hogy jó, aztán van, hogy nem. De Totya megmondhatja a biztosat, ha megnézni az FF beállításait. (Most ezt én helyben nem tudom leellenőrizni)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

Hát kérem szépen

#5 Itt érthetőbb a Steam/Intel kapcsolódása:
https://linuxmint.hu/comment/37506#comment-37506
Ha nem játszol, ez nem gond.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Intel HD-4600-hoz melyik az optimális asztali felület?

Van egy ilyen jegyzetem - talán segít.

FF görgetés sebessége: -> about:config

mousewheel.min_line_scroll_amount=40 (5-60)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Firefox OpenGL kompozittállásának bekapcsolása:

layers.acceleration.force-enabled -> True

Az about:support oldalon ellenőrizhető, hogy sikerült-e, a kompozittálásnál OpenGL-nek kell lennie.

https://logout.hu/bejegyzes/cpt_pirk/linux_firefox_opengl_kompozittallas...

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Ha valami, akkor az Intel N3150 az nudli.

És reccenés nélkül megy a helyi, vagy a netes 1920x1080 FHD. (4k nálam értelmetlen kipróbálni, a monitorom csak FHD.)
Mindenféle kiegészítő videokártya nélkül, Opera böngészőn meg SmPlayeren.
Alap beállításokkal a PS emulátor is akadásmentes, ha felhüzom kicsit akkor már akad, de mit várjon az ember egy Celeron 6W TDP-tól, csoda hogy bírja ezt is.

Böngészővel kapcsolatosan nem tudok mit mondani, viszont az SmPlayer az igényelte a kézi optimalizálást mert a FHD is 100% procival akadozott rendesen, ez némi beállításokban turkálás után lement 20-40%-ra és akadásmentesen visz mindent.

És ezen a nokedlin KDE hasít.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Intel HD-4600-hoz melyik az optimális asztali felület?

#14 FF görgetést kipróbálom. Az OpenGL-t fentebb én is linkeltem, bekapcsoltam, de nincs változás.

Ja, Chromiumot is telepítettem, szignifikánsan rosszabb lett.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Hát kérem szépen

#12 Ezt kellene:https://logout.hu/bejegyzes/cpt_pirk/linux_firefox_opengl_kompozittallasanak_bekapcsola.html(külső hivatkozás)

igen, azt. Nem lesz azonnal hatása, be kell zárni a böngészőt, és újr elindítani. Majd figyelni, hogy előfordul-e olyan hogy fekete / vagy fehér terület oldakon, lefagyás.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Intel HD-4600-hoz melyik az optimális asztali felület?

#16 FF görgetést kipróbálom. Az OpenGL-t fentebb én is linkeltem, bekapcsoltam, de nincs változás.

Ja, Chromiumot is telepítettem, szignifikánsan rosszabb lett.

Még egy valami eszembe jutott. Milyen, miféle az egér? Mert elég meredek, én sem akartam elhinni, de újabban vannak olyan egerek, amik rosszalkodnak Linux alatt. Jellemzően a Genius-ok. Dmesg riportban vannak piros sorok?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Görgető tengelyének a hézagolása

Jelen esetben valószínű nem itt keresendő a probléma - mert van rá eset hogy a görgetés
kifogástalan. De olyan esetben mikor egy idő után elkezd "rosszalkodni" az egér, ill.
a görgetés, (akadozik, le-fel ugrál) akkor érdemes ezen a videón bemutatott egyszerű
javítást alkalmazni. https://www.youtube.com/watch?v=_JwUUjLzAMY
Nálam bevált.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Görgető tengelyének a hézagolása

#21 Nos, az én esetemben zsír új egerekről volt szó, többet is vettem tartalékba, frissen kibontva a csomagolásból, vacakolnak Linux alatt, működnek, fel is ismeri, de szórják a hibaüzeneteket a naplókba. A pontos típusát is meg tudom mondani: Genius  DX-110. Azóta megnézem, hogy rá van-e írva, hogy Linux támogatja-e, mint pl. Logitech egereknél. (Ettől még vannak mindenféle Noname, meg brand gépekhez gyártott egerek, amikkel nincs gond, de Geniusból nagyon kiábrándultam.)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Intel HD-4600-hoz melyik az optimális asztali felület?

Szevasz!

Néhány észrevétel. Ha az asztali felületek váltogatásától vársz eredményt az egy elég szükségállapot helyzet, mert bár vannak erőforrás igény különbségek, ez mindenképpen azt jelenti, hogy a hardvered a felhasználhatóság határán billeg. A processzorod bőven megfelel a feladatra de a videokártya az nagyon határeset....  A DDR3-as memóriából is javasolt a legalább 1333 de inkább 1600 Mhz-es változat (nem láttam leírva, milyen gyors a tiéd). ha dedikált kártyát teszel a gépbe akkor ugye még felszabadul az a plusz 1 gb memória is amit most a GPU használ. Azért is érdemes lenne rászánnod magad erre a kiadásra, mert idővel egyre csak rosszabb lesz a helyzet......

Én mindenképp NvIdia kártyát javasolnék, Nagyon jó hozzá a nyílt driver is de főleg ha szükségét érzed a zárt gyári drivernek azzal AMD esetén elég sokszor vannak gebaszok linuxon. Ha nem játszol akkor egy Geforce GT 730  2Gb GDDR5 memóriával bőséggel elég. Van passzív, tehát teljesen hangtalan változata és 10K körül már megkapod használtan. Jól tudom, hogy nem kellemes dolog pénzt kiadni de ha fluid, zavartalan felhasználói élményt akarsz akkor sajnos szükségszerű.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Intel HD-4600-hoz melyik az optimális asztali felület?

#24 Csak halkan megjegyzem: Tavaly újítottam fel a 9 éves full Inteles PC-met.
i3-530-as első generációs - lényegében a leggyengébb i3-as proci volt benne.
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i3-530+%40+2.93GHz&i...
Külön dedikált VGA nem volt benne, csak a prociba integrált (IGP).
Ennek ellenére az FHD-s tartalmakat a legkisebb anomália nélkül lejátszotta.
A régi "Geekbench" eredmény: https://browser.geekbench.com/geekbench3/738064

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Intel HD-4600-hoz melyik az optimális asztali felület?

#25 Teljesen elfogadom,  nem kell halkan mondani. Én is nem egy laptopot üzemeltem már be, ami N-es/i3 procisok voltak, pörög rajtuk a Mint 10.3 Cinnamon-al.. Sakkor mi van?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Intel HD-4600-hoz melyik az optimális asztali felület?

#26 Sakkor az van, hogy itt nyakra-főre ajánlgatják a dedikált videokártyát.
Miközben az elvárás ennyi:
Amire leginkább használnám:

böngészés
Youtube videók nézése 1080p /30/60, esetleg letöltése
Youtube videók és 1080p filmek nézése HDMI-n LCD TV-n
Videók, zenék átkonvertálása (nem profi videó vágás)
Erre egy i3-530-as CPU IGP-vel 4GB DDR3 1333-as RAM-al is elég volt - nemhogy egy:

CPU: i5-4590S
IGP: Intel HD-4600
Ram: 8GB (-1GB IGP-nek) DDR3

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Nagyon szépen köszönöm

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat. Huhhhh, egy kicsit to much information and input.
Igyekszem agyilag feldolgozni és folyamatosan válaszolni.

2db egér is van használatban a gépen: 1 USB + 1 Wireless:

https://www.logitech.com/en-gb/product/wireless-mouse-m235-2nd-gen?crid=7

https://www.logitech.com/en-gb/product/mouse-m100#

Az USB-s a PC asztalon használva, a wireless-t pedig viszem magammal, amikor HDMI-n TV a megjelenítő és kb 5-6 méterre van a PC-től a dohányzó asztalon kiválóan használható. Évek óta így használtam hiba nélkül (Windowsban).
Lehet ez Linuxon probléma?

A linkelt Logitech oldalakon érdekes infók vannak:
- Rendszer követelményeknél szerepel a Linux
- Míg a támogatott OS-eknél már nem
Ez egy kicsit ellentmondásos nekem, akkor most egyik egerem sem használható Linuxon?

A dmesg parancs kimenetén 1 piros sort találtam a tartalma:
[    1.134012] [drm:i915_gem_init_stolen [i915]] *ERROR* Stolen reserved area [mem 0xdf900000-0xdf9fffff] outside stolen memory [mem 0x9fa00000-0xc19fffff]

Egyenlőre ennyi a többin dolgozom........

 

 

 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Nagyon szépen köszönöm

#29 Ezekkel az egerekkel nem lehet gond. Pipa ez is.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

drm:i915_gem_init_stolen [i915]] *ERROR* Stolen reserved area

#29 A jelenség

[    1.134012] [drm:i915_gem_init_stolen [i915]] *ERROR* Stolen reserved area [mem 0xdf900000-0xdf9fffff] outside stolen memory [mem 0x9fa00000-0xc19fffff]

okán nézzük a parancssor kimenetét!

sudo update-initramfs -uk all

Kernel probléma, pár helyen részletezik a jelenséget.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Intel HD-4600-hoz melyik az optimális asztali felület?

#27 Feltéve, hogy ha abszolút igazságnak elfogadjuk, hogy csak mert egy CPU újabb és fejlettebb, meg gyorsabb az elődjénél, akkor már feltétlenül jobb is. Mármint jobb az, de az integrált vga nem valami jól sikerült. Megy, megy, de egy 10 éves videokártya is hozzá képest ég és föld...

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

drm:i915_gem_init_stolen [i915]] *ERROR* Stolen reserved area

#31

lm-cinn@lmcinn:~$ sudo update-initramfs -uk all
[sudo] lm-cinn jelszava:       
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-5.3.0-53-generic
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-5.0.0-32-generic
lm-cinn@lmcinn:~$

 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Intel HD-4600-hoz melyik az optimális asztali felület?

#27 Nézd, szerintem itt mindenki elhiszi, hogy nálad fluid módon működött a konfigod, de pár dolgot azért nem árt figyelembe venni.

1. Ami a leg fontosabb, hogy nála viszont nem ez a helyzet!

2. Még azonos hardverek esetén is, ha te és én építünk két gépet tuti nem lesz azonos pontosan a teljesítményük. Hát még különböző elemeknél (pl. nagyon lényeges lehet az alaplap típusa, állapota amit nem ismerünk)

3. Ami szépen futott 1-2 éve az lehet, hogy ma még elmegy de jövőre már nem. Nem tartom jónak az "arra még éppen megfelel" elvet. Azt sem tudjuk, hogy adott esetben hány futó program van a gépén, vagy éppen hány böngésző fül van megnyitva.

4. Ott szerepel a kérdezőnél, hogy leginkább erre vagy arra használná. Elég kellemetlen ha a nem leginkább programok (pl. egy játék) befagyasztja mondjuk az egész gépet mert abban azért szerintem egyet értünk, hogy az ismert konfigjának, vastagon a video teljesítmény a gyenge pontja. Ha azon kicsit javít akkor egy lényegesen kiegyensúlyozottabb, univerzálisabb gépet kap.

5. Egy olcsó videokártya nem a világ és bár nálad tökéletesen futott minden, azért mégis csak lecserélted a konfigodat te is... :)

Ettől még az itteni szakik lehet, hogy összeheggesztik a gépét, hogy működjön de csodákat nem várok......

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

drm:i915_gem_init_stolen [i915]] *ERROR* Stolen reserved area

#33 A sudo update-initramfs -uk all parancssor kimenetében látszódnia kellett volna, ha egy firmware hiányik a kernelnek. Nem hiányzik. Időközben rájöttem - nehéz mindent fejben tartani és a megfelelő időpontban elővenni - hogy a Debian rendszernél lehet hiány, a Linux Mint és az LMDE terjesztéseknél nem. Mert a Debian a nem szabad firmware-eket nem teszi be az alap telepítésbe, a többi, most említett igen.

Az általad mutatott kimenet arra jó volt, hogy lássuk, két kernel van telepítve.

A régebbi, 5.0.0-32-es kernellel belépve, a dmesg kimenetben jelentkezik-e a probléma?
A GRUB menüvel tudod a régebbi kernellel indítani a rendszert.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

drm:i915_gem_init_stolen [i915]] *ERROR* Stolen reserved area

#35 A frissítés kezelőben azt írja, hogy a 5.0.0-32 kernel telepítve, de nem támogatott.
Igen, csak Bios-ból választom ki az indítandó rendszert, így a Grub nem jelenik meg. Ilyenkor hogyan?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

drm:i915_gem_init_stolen [i915]] *ERROR* Stolen reserved area

#36 A Shift vagy az Esc billentyűket megnyomva, a GRUB megjelenik (rögtön a számítógép bekapcsolásakor kell nyomni ezek egyikét).

Ha nem jelenik meg:

https://linuxmint.hu/blog/2017/10/a-grub-menu-lathatosaga

https://linuxmint.hu/sugo/rendszerbetolto-grub-testreszabasa

Alapértelmezett menüpont beállítása (kicsit előre tekintve):

https://linuxmint.hu/blog/2019/05/grub-menu-szemelyre-szabasa-az-alapert...

Először azt nézzük, a probléma jelentkezik-e, vajon kernel sajátosság. A támogatás egy másik kérdés.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve