FujitsuSiemens (Win XP, 500Mbyte) laptopra tiszta Linux telepítés

belapata képe

Fórum: 

Egyik régi kollégám segítségével az "Imde-6-cinnamon-32bit" program-változatot írtam ki DVD-re. A boot sorrend megváltoztatása után, simán elindult a fájlok másolása, kb. fél óra múlva megjött "start menü", középen egy lm logó, balra fent egy CD szimbólum alatta szöveg: Install Linux Mint. Már órák óta dolgozik a DVD olvasó, kb. meddig tart ez a fázis? Közben megjelent az egér mutató is és működik...

Köszi a segítséget!

belapata

Max. 15 perc egy első generációs i3-as gépen

Pontosabb típusa a gépnek? Az XP az nem mond semmit, azon túl, hogy nagyon régi lehet, az is belefér, hogy SATAI HDD, és 512 MB memória, PIII processzor.

Lehet többet tudni a gépről?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
belapata képe

Max. 15 perc egy első generációs i3-as gépen

#1 Kedves István!

Nem tudom hogy hogyan tudnék képet küldeni, de semmi gond, próbálok minden leírni.

A gép típusa: FujitsuSiemens Lifebook S Series/FJNB159, Bios Version 1.06  07/02/2002

Operációs rendszer: WindowsXP Professional

Közben sikerült elindítani a DVD-ről a bootolást, de rögtön kaptam egy táblázatot, itt nem tudom, hogy mit kellene választani.

"Welcome to LMDE 6 32-bit"

Az első jó lehetne nálam? Köszönet a segítségért!

PB

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
belapata képe

Max. 15 perc egy első generációs i3-as gépen

#1 íbocs, nem írtam HDD, pentium III

PB

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Nos

Ami a telepítést illeti, itt elérheted a készülő Mint kézikönyv munkapéldányát, abban képekkel végig van vezetve az LMDE telepítése is. https://drive.google.com/file/d/1mIu3wV4W0uEmpC1KeHs9BCiQln1oo1NS/view?usp=sharing

A gép típusszáma alapján sikerült minden műszaki infót megtalálni.

Rosszabb, mint amire tippeltem, PIII, 1 Ghz, 1 magos, és 1 GB SD RAM, ami 100 MHz!!!!! órajellel ketyeg a gépben. Ezen sajnos bármilyen mai rendszer fájdalmasan lassú lesz. Arról nem is beszélve, hogy abban a korban még nem hogy az ultra durable kondik, de még a Low ESR sem nagyon volt feltalálva, ami így az idők távlatában annyit jelent, nagyon elöregedhettek az áramköri elemek abban a gépben, nagy eséllyel instabil a működése .

Még ha teljesen friss, gyárból éppen kijövő állapotában is lenne, ma semmire sem alkalmas, a mai képek túl nagy felbontásúak neki, a mai internet nagyon processzor igényes a tömörített kommunikáció miatt, arról nem is beszélve, hogy a mai böngészők nem férnek el a memóriában. Sajnos ez a gép semmire sem jó ma már

Javasolnám egy sokkal fiatalabb használt gép beszerzését, bár az elfogadható használt gépek árai eszementen felmentek.

Itt egy fényévekkel korszerűbb, elavult, kevésbé lassú gép 18000-ért:

https://www.vatera.hu/dell-latitude-e6500-laptop-notebook-15-4-intel-p8400-4gb-ram-256gb-ssd-win10-3336681605.html

Az eladóért kezességet vállalok, én sokat vásárolok tőle. Biztos, hogy a gép ki van takarítva, újrapasztázva, legfrissebb BIOS felrakva.

Én nem venném meg ezt gépet, mert ezt is eléggé elavult, és nekem kicsi is a mérete. Erről azt gondolom, hogy átmeneti megoldásnak jó lehet, mert hátha lemegy a használt jó, erős gépek ára, ha elkezd jobban terjedni a W11.

A cél egy 6-7 generációs I3/5/7 processzoros gép lenne, amivel már kényelmesen lehet használni a Linuxot, de az ilyenekért túl sokat elkérnek.

Pl. 60e szintén ettől az eladótól:

https://www.vatera.hu/szamitastechnika/laptopok-notebook-ok/index-c97.html?q=laptop&p=9&tmpsb=Sz%C5%B1r%C3%A9s

Ez ilyenen jól fut Linux, és biztos, hogy évekig is használható lesz.

(egy éve még 25 ezerért vettem hasonló gépet, ma már a 6-7 generációs gépekért 100 ezer+ Ft-t is elkérnek/ jelenleg a 14. generációnál tart az Intel)

 

 

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)
belapata képe

Nos

#2 Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Szép estét kívánok!

Üdv belapata

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve