18.3-am van, 20.2-t szeretnék telepíteni.

Fórum: 

Sziasztok!

Sylvia helyett Uma-t szeretnék. Miközben megkezdtem az előkészületeket, kiderült, hogy a gép (ASUS X555LA - X0645D laptop) bios-át is frissíteni kéne. Kiderítettem hogyan lehet, de azzal a problémával szembesültem, hogy a gép indításakor nem tudok sem f2-vel, sem f12-vel belépni a boot-ba. 
Tud valaki segíteni?

F2 megnyomásakor...

Miért, mi történik, ha az F2 -t lenyomod bekapcsolást követően? Talán jelszót kér? Próbáld meg nyomva tartani az F2-t, és közben bekapcsolni.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

F2 megnyomásakor...

#1 Köszönet a gyors reagálásért!

Közben megoldódott, hosszan kellett lenyomnom az f-est, ennyi volt a gond. 

Viszont egy újabb kérdés merült fel bennem: az új biosz, amit letöltöttem, egy .zip file. Azt haggyam úgy a pendrive-on, vagy kicsomagoljam előtte?

+ perpillanat ubuntum van (cinnamon), de lehet, inkább debian-ra váltanék, mert annak folyamatos a támogatása, így nem járnék újra így. Ez nem gond? nem zavarja meg a gépet, vagy engem? 

+ azt olvastam itt az oldalom, hogy ha a gép memóriája 4GB vagy alatta van, akkor a 32 bites verzió ajánlott. Az enyém 4GB-os, de eddig a 64 bites verzió volt rajta. Gondolom, akkor ez továbbra is maradhat.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

F2 megnyomásakor...

#2

amit letöltöttem, egy .zip file. Azt haggyam úgy a pendrive-on, vagy kicsomagoljam előtte?

- a ZIP-et ki kell csomagolni, a tartalmát kell másolni a pendrive-ra.

perpillanat ubuntum van (cinnamon), de lehet, inkább debian-ra váltanék, mert annak folyamatos a támogatása, így nem járnék újra így. Ez nem gond? nem zavarja meg a gépet, vagy engem? 

- A gépet nem zavarja, hogy téged... azt nem tudhatja senki. De mit jelent az, hogy "így nem járnék újra így." Hogy?
Egyébként a Mintnek is folyamatos a támogatása, vagy miről van most szó?

+ azt olvastam itt az oldalom, hogy ha a gép memóriája 4GB vagy alatta van, akkor a 32 bites verzió ajánlott. Az enyém 4GB-os, de eddig a 64 bites verzió volt rajta. Gondolom, akkor ez továbbra is maradhat.

-azok az idők elmúltak, az aktuális rendszerek már csak 64 bitesek. A kérdés így okafogyott. De hogy legyen értelme is 64 bitnek, lehetne memóriát bővíteni, ez a noti 8 GB-t is támogat, csak megfelelő 4 GB-s modult kell találni hozzá. (1Rx8 DDR3 PC3L-12800, 1,35V)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

F2 megnyomásakor...

#3 A nem járnék újra így alatt azt értem, hogy pl. a firefoxom leragadt a 88-as verziónál, pedig már 93-nál jár. A frissítéskezelőben nem dob fel új verziót. Gondolom azért, mert már Sylvia kiöregedett, és április óta nem támogatja senki. (persze lehet, teljesen másról van szó, de én csak felhasználó vagyok, így csak a józan paraszti eszemet tudom használni iylen kérdésekben).

Arra gondoltam, az engem összezavar alatt, hogy a debian verzió teljesen más felület, mint az ubuntus (lehet teljesen hülye gondolat, de ennyire értek egyenlőre hozzá).

Azt meg tudnád mondani, hogy mielőtt felteszem az új rendszert, le kell törölnöm a régit, vagy rátelepíthetek? és ha igen, akkor a dolgok "átvándorolnak" az újba? (pl.: böngésző bővítmények, könyvjelzők, alkalmazások stb...)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

F2 megnyomásakor...

#4 Előbb a bios-t kell frissíteni, vagy a mintet? vagy mindegy a sorrend?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

szóval

#4 A Mint-nél is szól a frissítéskezelő, ha elérhető az új verzió, és rá lehet frissíteni. Igaz, ez lassabb, mint egy friss telepítés, de lényeg, hogy adott a lehetőség.

Ajánlott először a BIOS-t frissíteni.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

F2 megnyomásakor...

#5 Miért gondolod azt, hogy a BIOS-t feltétlenül frissíteni kell ?
Úgy nézem, 4. generációs CPU-d van - ami azt jelenti hogy nem olyan jajde-nagyon régi a gép.
Az első gépemet kb. 8 évig használtam az eredeti BIOS-al.

Ha folyamatos támogatású (rolling) kiadásra vágysz, akkor inkább a Manjaro-t ajánlanám.
Van Cinnamon felületű verziója is (én is ezzel használom) - nálam eddig tök stabil - és az alkalmazások legújabb verziói vannak rajta illetve telepíthetőek a tárolóiból.
Az ismerős Cinnamon felület miatt viszonylag könnyen megszokhatnád.

https://manjaro.org/download/#cinnamon

Szerintem próbáld ki live rendszerként indítva - és ha tetszik / úgy döntenél hogy telepíted,
akkor kérdezz.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Kedves Lala és István!

Kedves Lala és István!
Köszönöm a segítségeket!

A BIOS frissítése zökkenőmentes volt. Nagyon izgultam, mert életemben először csináltam ilyet.
Azért akartam frissíteni, mert pár dolog mostanában nem igazán működött úgy a gépen, ahogy kellene. Elkezdtem utánanézni, és akkor derült ki, hogy a Sylvia támogatása áprilisban lejárt + a BIOSom is 6 éves, és azóta volt már 2-3 frissítése, gondoltam, az sem árthat, ha naprakész. A rendszerinfóm egyébként: https://ibb.co/1nnZVqs

A telepítésemmel voltak gondjaim. Megcsináltam a telepítő pendrive-ot (előtte formáztam FAT32-re). Sikerült az induló  boot-olást is beállítanom rá. Bejött volna az indító kép róla, ott gondoltam indítok egy memória tesztet. Csinálta vagy 15 percig, majd nem állt le, de kiírta, hogy a part (ez a szó nem biztos) 1-el végzett, error:0, ESC-el kiléphetek. Kiléptem, majd újraindult, és ha elindítottam az új mintet, csak a logóig jutott el, aztán semmi. Az újraindítás után furcsa sorokat írt ki, valami olyasmit, hogy rossz az USB 1-2. Ezt 8 sorban írta ki. 
Olvasgattam a fórumon, de ilyen jellegű írást nem találtam. Viszont valahol írta valaki mással kapcsolatban, hogy formázza a meghajtót EXT4-re. A pend.-ot most erre formáztam, kiírtam rá az ISO-t, de ezzel hiába állítottam az indító BOOTolást a drive-ra, mindig a meglévő rendszer indult el, és a BOOTolási sorrend visszaált az eredetire. Ezután visszaformáztam a drive-ot FAT32-re, de a probléma fennáll.

Mi lehet a gond?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Kedves Lala és István!

#8 lehet tényleg hibás a pendrive, nincs másik, amivel próbálni lehet?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Mindjárt lesz, veszek azt is,

Mindjárt lesz, veszek azt is, meg egy kis memóriát is.

Egyébként mire formázzam a pen-t? Hajnal 4-ig szenvedtem a művelettel, szeretnék már a végére érni.

Azt meg tudnád mondani, hogy mielőtt felteszem az új rendszert, le kell törölnöm a régit, vagy rátelepíthetek? és ha igen, akkor a dolgok "átvándorolnak" az újba? (pl.: böngésző bővítmények, könyvjelzők, alkalmazások stb...)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Mindjárt lesz, veszek azt is,

#10 A pen. legyen legalább 4GB-os, és Fat32-re formázd. És a Mint "Pendrive lemezkép-író"-jával
írd ki a pen.-re a kiválasztott kiadás .iso képfájlját.

Ha új kiadást akarsz telepíteni, akkor a régit törölni kell (előtte persze ha vannak rajta fontos
pótólhatatlan adatok (pl. családi fotók stb.) azokat mentsd le egy külön adathordozóra.)
Olyan hogy "rátelepítés" nem létezik.

Csináltam olyat nem egyszer, hogy a rejtett .mozilla könyvtárat kimásoltam egy pen.-re.
Majd az új kiadás telepítése után, az ott lévő .mozilla könyvtárat a kukába helyeztem és a
pendrájvon lévőt pedig bemásoltam a helyére.
Így megkaptam at előző rendszer böngészőjét beállításokkal, kiegészítőkkel, könyvjelzőkkel együtt.

De a Firefoxnak van Szinkronizálás opciója is - ezt is meg lehet próbálni.

De a régi, és az új renszeren lévő Firefox verziószáma megegyezett !
Nálad ez nem teljesülhet - tehát kérdéses hogy ez a módszer nálad is működőképes-e ?

A régi rendszeren általad kézzel telepített egyéb alalmazásokat, az új rendszeren természetesen
újra kell telepítened.

 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Mindjárt lesz, veszek azt is,

#10 Nem teljesen igaz, hogy az Ubuntu 16.04 támogatása megszűnt, bár a Linux Mint lehet, hogy befejezte a támogatást. (https://www.omgubuntu.co.uk/2021/09/canonical-extends-support-of-ubuntu-...). Ha az adataidat, alkalmazásaidat nem akarod újra telepíteni, akkor azt először le kell menteni, új rendszer telepítésekor azok elvesznek. Törlésre nincs szükség, a telepítő formázza a tárolót. Ugyanígy nincs szükség a pen formázására sem, a lemezképíró formázni fogja. Csak kíváncsiságból kérdezem, te akarod bővíteni a memóriát, vagy esetleg a bolt (szerviz)?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Mindjárt lesz, veszek azt is,

#10 mind1, hogy van formázva a pebdrive, a lemezjépíró ezt felülírja.

Az új telepítő is felülírja a meglévő rendszert, ezért a fontos dolgokat előtte le kell menteni. A mozilla mapppát is, amit Lala írt, abból a profil mappát vissza lehet másolni így a jelszavak, könyvjelzők megmaradnak. (a teljes mozilla mappát csak azonos verziók között lehet másolni)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Mindjárt lesz, veszek azt is,

#12 Úgy tudom hogy csak Ubuntura érvényes ez a + 5 éves kiterjesztett támogatás - és fizetni kell érte.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Mindjárt lesz, veszek azt is,

#14 Csak akkor, ha 3 gépnél többre akarod meghosszabbítani és nem vagy üzleti partner.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Mindjárt lesz, veszek azt is,

#15 Áááá, hülyeséget írok, akkor nem kell fizetni, ha nem vagy üzleti partner. Persze Ubuntura vonatkozik, Mintet nem tudom.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

újraindítás után furcsa sorokat írt ki, valami olyasmit

#8 Kiléptem, majd újraindult, és ha elindítottam az új mintet, csak a logóig jutott el, aztán semmi. Az újraindítás után furcsa sorokat írt ki, valami olyasmit, hogy rossz az USB 1-2. Ezt 8 sorban írta ki. 

Fotózd le és az Imgur vagy az imgBB segítségével mutasd meg, azaz, linkeld ide a képet.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
Koppány képe

F2 megnyomásakor...

#4 Szia! A Linux Mint Debian változata kinézetben nem tér el az ubuntus változattól. Ez a verzió viszont csak Cinnamon asztali környezettel érhető el.  A különbség, hogy itt nincsenek pontverziók és nyilván a debian csomagtárolókból él a rendszer, de minden újitást megkap a linux mint által. Jelenleg az LMDE4 az aktuális verzió, melynek az alapja a Debian Buster. Hamarosan meg fog jelenni az LMDE5 amely majd már a Bullseye-n fog alapulni. A "felület" nem más, csak a rendszer alapja más. :) Alapvetően nem gond már az inteligens frissitéskezelőnek hála akár verziót is frissiteni ha az ubuntu alapút választod. Pedig, elvileg a 18.3-nak is fel kellett volna ajánlania neked, hogy elérhető egy újabb verzió. Akárhogyis, válaszd ki azt a verziót, ami neked tetszik. :) Az ubuntu alapúak előnye, hogy Xfce, Mate környezet is elérhető a cinnamon mellett. 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

újraindítás után furcsa sorokat írt ki, valami olyasmit

#17 Jajj de ismerős...!
Azt írja ki így visszaemlékezve hogy USB connected the bad, rossz a csatlakozás, kérem ellenőrizze.
ezt hetekig láttam amíg próbáltam a Cenovo mini pc-re linuxot tenni.
és ezt addig írkálja amíg végig nem megy minden usb porton, aztán végigmegy uefi-be is, ha uefis a bios.
Lehet nem volt jó ötlet  a bios frissítés.

Biosba kéne valaimket nézegetni, hogy miket azt nem tudom mert közbe mint írtam másik topikba, leöltem a Cenovo mini pc-t.
Valahogyan én tovább tudtam lépni, a tünet dettó pontosan ez volt mint a kollégának.
Vagy usb incorrect, the bad üzenet, vagy megállt a logónál a telepítő .
Ilyenkor pendrive ki-be dugdostam, el kellett kapni azt a pillanatot amikor a bios eltűnik , pen kihúz, majd bedug. Akár másik usb-be.

Nem usb3-ba próbáld, ezt elfelejtettem mondani, arról nálam soha nem bootolt be.
Ha bios frissítés bekapcsolta a secure bootot, azt mindenképp kapcsold ki, bekavarhat az is.
Tedd uefi-be ha lehet, bár lehet az az alapértelmezett.

Mindezek így leírva igen hülyén hangzanak és minden apró részletre sajna nem emlékszek de kb. 2 hétig ezzel szórakoztam, biztos hogy nem álmodtam. 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Kedves lala!

Kedves lala!
32 gigás az új pend., és eddig is a minttel írtam rá az .ISO filet.

kedves atime!
a RAMot szerintem én is be tudom rakni, a gép leírása alapján (asus x555la). Viszont sehol nem tudtam venni, de találtam az ediginél: https://ibb.co/0rKB96G, ha jónak ítélitek, megrendelem. Erre még tán én is képes leszek, hogy behelyezzem.

kedves kimarite!
sajnos arról már képet nem tudok csinálni, mert azóta, mint már írtam, hiába rakom a bootsorrend elejére a pent (ráadásul menteni sem felejtem el), újraindítás után visszakerül második helyre, nem bootol róla. Most fogok próbálkozni a pennel, és az is megfordult a fejemben, hogy 1-el előbbi kiadású minttel próbálkozom.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Kedves lala!

#20 Csak megjegyzem hogy nem csak a BIOS-ban lehet beállítana boot sorrendet.
Nálam PC-n pl.a "Delete" billentyűre jön elő a BIOS beállító ablaka.
Az F12-re pedig az úgynevezet boot-választó ablak. Ebben látszanak a csatlakoztatott eszközök
a telepítő pen. is ... méghozzá 2 választható opcióban
- UEFI: előtaggal (EFI-s telepítést ezzel lehet indítani)
- Előtag nélkül (ezzel lehet indítani a régi Legacy típusú telepítést)

Szerintem keresd meg hogy nálad melyik billentyűre jön elő a boot-választó - és próbáld onnan
indítani megfelelő módban a telepítőt.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

kedves 444tibi!

kedves 444tibi!
USB2.0-ban van. A kihúzás-bedugás segített, újra ment penről. Megint csak a logóig jutott, majd kiírt sokmindent, de túl gyorsan, nem bírtam fotózni.
USB-kről megint írt (error 110)
ilyet is írt: /init: line 49: can't open /dev/sro: no medium found (ezt sok-sok soron keresztül)
majd a végén: unable to find a medium container a live file system
attampt interactive netboot from a url?
yes no

kedves lala!

DEL-re ugyanaz jön be, F12-re meg semmi.
A pent UEFI előtaggal írja a boot sorrendben.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Memória

#20 olcsóbban itt tudsz venni memóriát, én mindig itt vettem ettől ez eladótól, soha nem volt velük gond:

https://www.vatera.hu/4gb-modul-ddr3l-ddr3-1600mhz-1333mhz-laptop-memoria-parban-is-3089980346.html

pl. ezt: 1db - Kingston 4GB PC3L-12800 CL11 DDR3-1600MHz 204pin SODIMM 1Rx8 (HP16D3LS1KFG/4G, PC3L-12800s-11-12-B3) 1.35v

mondjuk jó lenne tudni, milyen típusú az alaplapra forrasztott, hogy ugyanolyant választani.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Kedves lala!

#22 USB-kről megint írt (error 110)

aj aj, ez akármi is lehet, de a helyzetből ítélve az USB tápfesz lehet gyenge. (A 110 a timeout kódja). Másik portban kellene próbálni, esetleg beszerezni egy tápos HUB-ot. Lehet segít a kontakt spray is.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Kedves lala!

#21 F1,7,8,10,11-re sem csinál semmit.

Most megpróbálom másik porton.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

kedves 444tibi!

#22 Nem találja azt az usb eszközt amiről eddig indult, megpróbál netről bootolni azaz a hálózatos telepítést próbálná.

Biosba be kéne lépni, ez gépfüggő és sajnos gépenként változik.
Általános a boot közben a delete, az escape gombok nyomkodása de van laptop ami F1-F12 bármi.

Asus, hű ilyen rég volt a kezeim között, talán escape...? a jó gomb, és ott lehet asszem Asuséknál a biosba is belépni, talán a legalsó sor..? Fene ezt az öregkort, remélem ha kopognak az ajtómon nem Alcheimer bácsi lesz az smiley

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Kedves lala!

#26 Más ötletem sajnos nincs - egy másik gépen (akár szomszédban / ismerősnél) ki kéne próbálni ezt a
telepítőt - hogy azon indul-e ?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

Kedves lala!

#20 sajnos arról már képet nem tudok csinálni, mert azóta, mint már írtam, hiába rakom a bootsorrend elejére a pent (ráadásul menteni sem felejtem el), újraindítás után visszakerül második helyre, nem bootol róla.

Volt egy régi gépem, csak az USB-t hagytam a boot menüben, a többit kikapcsoltam. És lőn, sikerült a telepítés. Persze, a telepítés után vissza kell kapcsolni a HDD-t, SSD-t A BIOS-ban, mert onnan indul majd el a rendszer.

Rendben, csak azt jeleztem, ha te látod, te keresel a hibára, az csak egy ember. Sok ember, mondhatni, keresésben is tapasztaltabb, könnyebben megtalálja a megoldást a megmutatott, pontos hibaüzenet alapján. Ha nem itt a fórumon, akkor a világhálón, StackOverFlow-on, GitHub-on, akárhol. :)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Csináltam pár képet, de lehet

Csináltam pár képet, de lehet, holnap nappali fénynél újra csinálom őket, mert silányak.
A setupom: main https://ibb.co/jbnZH13, advanced: https://ibb.co/rcJ0hcc, boot https://ibb.co/cQvrM2k, secu https://ibb.co/M8MF9KR, save https://ibb.co/VQS1KsY
hibaüzenet mint logo előtt: https://ibb.co/vctNYQq   és utána: https://ibb.co/9VzznXC, https://ibb.co/m9wVL33

bocs, elfáradtam, ezek sikerültek.

+ amikor ellenőrizni próbálom a letöltött .iso filet, ezt írja: https://ibb.co/6grQVxw

Lehet jó lesz nekem ez a 18.3-as sylvia is. Vagy szégyenszemre elmegyek egy laptoposhoz, hogy tegye rá.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

Csináltam pár képet, de lehet

#30 + amikor ellenőrizni próbálom a letöltött .iso filet, ezt írja: https://ibb.co/6grQVxw

Keresd meg a letöltött telepítőt a fájlkezelővel, lépj a letöltés könyvtárába terminállal, majd ezután futtasd az ellenőrzést. Az ellenőrzés nem keres könyvtárakban, benne kell lenned.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Csináltam pár képet, de lehet

#31 Végre egy kis sikerélmény! https://ibb.co/Dz078v7
Ha jól értelmezem, az utolsó 2 mondattal nem kell foglalkozni.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Köszönöm mindenkinek a

Köszönöm mindenkinek a segítséget, SIKERÜLT! A pendrive volt alkalmatlan, az újról bejött a LIVE. Most mentek mindent, aztán már telepítem is.
Még egy kérdés: milyen mappában találom a firfoxot, illetve a letöltött brave böngészőt?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Túl szép volt ahoz, hogy igaz

Túl szép volt ahoz, hogy igaz legyen.
Én hülye, a régi helyettes megoldást választottam, és nem a mellé telepítést.
Már majdnem vége volt a telepítésnek, amikor azt írta ki, hogy végzetes hiba:
'grab-install/dev/sda végrehajtása meghiúsult.
A tlepítő összeomlott.
Most ha újraíndítom a gépet, még meg lesz a régi rendszer, vagy annak már annyi?
Mostantól csak a LIVE van addig, amíg a gépet ki nem kapcsolom?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Túl szép volt ahoz, hogy igaz

#34 Nos, úgy néz ki, hogy több nekifutás lesz ebből.

Első, nekem úgy jött le, hogy a BOOT menü két opciót is biztosít a pendrive indítására, az egyik UEFI módban indítja pendrive-ot, a másik nem. Ez igaz? Meg kellene próbálni ez utóbbi módban indítani.

Ha nem sikerül, akkor a második menet, hogy a BIOS SETUP felületen a BOOT oldalon a CMS opciót kikapcsolni, úgy próbálni meg a telepítést.

Ha nem sikerül, akkor a harmadik menet, a BIOS Security lapon a legalsó menüpontot megnyitva, ott beállítani a Legacy módot, vagy tiltani vagy mi egyebek vannak ott.

Az is lehet még a hiba oka, hogy a régi rendszer Legacy módban volt telepítve, most meg UEFI módban indult a telepítő, és nem lett törölve a régi MBR partíció, arra települt.

A BIOS CSM opciója lehetővé teszi, hogy UEFI rendszerben nem UEFI módú indítás is lehetséges legyen. Ez is okozhat kavarodást a telepítésnél, ha pl. Ideiglenesen Legacy módban indított telepítés után UEFI módban indul a rendszer, vagy fordítva.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

Túl szép volt ahoz, hogy igaz

#34 Live rendszerről megpróbálhatod újratelepíteni a GRUB-ot. Például a root particióra, aminek jele "/" (ha Live-ról sem megy az sda lemezre): A GRUB újratelepítése, beállítása - Live Rendszer alól (LiveCD/DVD/USB Stick)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Túl szép volt ahoz, hogy igaz

#36 Nem 1, nem 2 bemutató videó található a YouTube-on a Linux Mint UEFI-s telepítéséről.
Meg kéne nézni egypárat - és a legkövethetőbbről esetleg jegyzetet készíteni - és ez alapján elkezdeni a telepítést.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

sudo dmidecode --type 17

#20 a RAMot szerintem én is be tudom rakni, a gép leírása alapján (asus x555la).

Még kicsit reggel van, de annyit tudok erre mondani, ha a jelenlegi RAM mellé tennél be még egy ugyanekkorát, akkor minden tulajdonságában ugyanolyat vegyél, ami benne van. Nálam például a Low Voltage nem működött, amikor az eladó boltnál bővítést kértem. Persze, ez még odább, más probléma sürgősebb. Mi van a RAM-on felírva, illetve, mi a kimenet (most persze, nem tudod megnézni, csak chroot-tal, vagy konzolra lépve)?

sudo dmidecode --type 17

https://linuxiac.com/dmidecode-get-system-hardware-information-on-linux/

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

Túl szép volt ahoz, hogy igaz

#37 Van itt is leírás. Például egy, a sokból: https://linuxmint.hu/comment/43316#comment-43316 (https://linuxmint.hu/search/node/uefi%20telep%C3%ADt%C3%A9s .., nem kötelező az UEFI, de BIOS turkálást is igényel)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

RAM

#38 Ennek a notinak egy bővítőhelye van, és 4 GB alaplapra forrasztott RAM-ja, amiről bajos leolvasni a típusjelölést, de műszaki oldalak szerint Kingston, az biztos, hogy Low Voltage, és 1600 Mhz, a gyári leírás szerint is.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RAM

#41 Oks, de vadzsra választ kért, megvegye-e, amit talált, és én kíváncsiságból megnézném az is, a dmidcode mit mutat. Merhogy „műszaki oldalak szerint Kingston, az biztos, hogy Low Voltage, és 1600 Mhz, a gyári leírás szerint is.”, de nem árt többféleképpen ellenőrizni.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

UEFI or not, bootctl status

#35 A BIOSban a BOOT oldalon csak az UEFI változat lászódik, viszont a SAVE/EXIT oldalon van egy sima változat is. Asszem a boot menünél is kettő volt
Tegnap azt elfelejtettem írni, hogy megtaláltam a BOOT menüt is az ASUSomon, az ESC billentyűvel jött be.
Akkor próbáljam azzal?

Közben megosztom, mit ír a bootctl status-ra: https://ibb.co/DbJRNT7

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

sudo dmidecode --type 17

#38 https://ibb.co/ZS4YKfB https://ibb.co/XtKxZh2

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

UEFI or not, bootctl status

#43 A Live rendszer nem talál EFI partíciót:

De egyik vagy másik kimenet megmutatja:

sudo parted -l
sudo fdisk -l

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

sudo dmidecode --type 17

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

sudo dmidecode --type 17

#48 Az nekem új, hogy a gyári RAM dual-channel módban van használva.

Mivel DDR3.

BTW a DDR3 az tkp. egy DDR2, amit "dual-channelesetitek" egy modulra, oszt így lett a 800 Mhz-ből 1600.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

A bios csm módba van

Ez látszik az egyik csatolt képen. Uefi-be kéne tenni efi telepítésnél.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

GRUB telepítés

#52 De a terminálon éppen válaszra vár a parted -l kimenete. Nem akarok rosszat írni, de nem tudom, hogy I vagy C a helyes válasz?

Warning: The driver descriptor says the physical block size is 2048 bytes, but
Linux says it is 512 bytes.
Ignore/Cancel?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

A bios csm módba van

#53 Ez azt jelenti, hogy a "launch CSM"-et állítsam disabled-re?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

GRUB telepítés

#54 Mindegy, hogy most melyiket választod, ez egy libparted feature, és a telepített rendszeren nem fog jelentkezni: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?p=1190416#p1190416

A parted l paramétere nem állít át semmit, csak listáz:

       -l, --list
              lists partition layout on all block devices

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

GRUB telepítés

#56 akkor most jön ez a lépés?

sudo mount /dev/sda1 /mnt

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

GRUB telepítés

#56 De mást ír ki C-re: https://paste.ubuntu.com/p/mkCcsYPrZ8/

mint I-re: https://paste.ubuntu.com/p/yqg4xjw4MD/

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

GRUB telepítés

#59 Mi a C? Jaaa... . Különben Cancel helyesen.

Még egyszer: ez egy feature (létező jelenség, ami nem hiba) és az üzenet a jelenlegi sdb-re, azaz a telepítő USB_kulcsra vonatkozik! És következik abból, hogy a telepítőkészítő alkalmazások is a libparteddel dolgoznak, de máshogyan, mint a Linux Mint telepítő. Az egésznek semmi jelentősége, csak egy jelzés, hogy ez van.

Mi az I? Jaaa... . Különben Ignore helyesen.

Lehetne normálisan használni a kis és a nagy betűket? :)
Bármit ne írj be, csak, amilyen lehetőséget kapsz.

  • Cancel: magyarul Mégse, azaz nem vizsgáltatod az sdb-t, azaz, ezen a ponton úgy döntesz, megszakítod a vizsgálatát, és mint látod, ennek ott az eredménye, gyakorlatilag a semmi.
  • Ignore: magyarul Mellőz, azaz mellőzöd, figyelmen kívül hagyod a figyelmeztetést (jelzés), és bármi áron megvizsgálod az sdb-t, és mint látod, ennek gyakorlatilag ott az eredménye, mindent vizsgál, kivéve, amit figyelmen kívül hagytál, arra nem ismétli meg a jelzést, hiszen kikapcsoltad azt.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

GRUB telepítés

#58 Az általad linkelt https://linuxmint.hu/blog/2017/09/a-grub-ujratelepitese-beallitasa-live-... leírást próbálom követni. A chroot-al kapcsolatban ott akadtam el, hogy az fdisk az sdb 1-et (a Flsh driveot) csillagozza meg (https://paste.ubuntu.com/p/GP4T7nH3Xv/), a parted viszont az sda 1-et jelzi bootnak. (https://paste.ubuntu.com/p/CG2jxrHFN7/). Erre mondtad, gondolom, hogy az sda1-re tegyem a GRUBot. A GRUBos és a Chroot-os leírásban is van ez a parancssor, amire rákérdeztem. Úgy értelmezem, hogy ha ezt beírom, utána jöhet a Chrootos leírás "legfontosabb része", amivel belejutok a Chroot-ba, és utána térhetek rá a GRUB telepítéses leírásra.

Bocs a sok hülye kérdésért, de tényleg nagyon amatőr vagyok, mint írtam az elején, és ami nektek, Linux guruknak egyértelmű alap, az nekem kínai.
Ha nagyon értetlen vagyok, jelezzétek nyugodtan, nem akarok feltartani senkit, akkor elengedem a témát, és majd feltelepíttetem valakivel, és nem zavargok itt tovább.
Ezen a gépen még nem volt Win, üresen vettem, és akkor ugyanígy telepítettem sylviát penről, de az teljesen simán ment.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

GRUB telepítés

#61 Az sda1-et kevered az sdb2-vel (pendrive).

sudo parted -l
Model: ATA ST500LT012-1DG14 (scsi) <- fizikai disk
Disk /dev/sda: 500GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: gpt
Disk Flags: 

Number  Start   End    Size    File system     Name                  Flags
 1      1049kB  538MB  537MB   fat32           EFI System Partition  boot, esp
 2      538MB   496GB  495GB   ext4
 3      496GB   500GB  4190MB  linux-swap(v1)                        swap

És:

sudo fdisk -l
Disk /dev/sda: 465.78 GiB, 500107862016 bytes, 976773168 sectors
Device         Start       End   Sectors   Size Type
/dev/sda1       2048   1050623   1048576   512M EFI System
/dev/sda2    1050624 968587263 967536640 461.4G Linux filesystem
/dev/sda3  968587264 976771071   8183808   3.9G Linux swap

Disk /dev/sdb: 28.93 GiB, 31037849600 bytes, 60620800 sectors
Disk model: USB Flash Drive <- USB-kulcs (sdb), amin a telepítő van
Device     Boot   Start      End  Sectors  Size Id Type
/dev/sdb1  *          0  4222943  4222944    2G  0 Empty
/dev/sdb2           640     8575     7936  3.9M ef EFI (FAT-12/16/32)
/dev/sdb3       4222976 60620799 56397824 26.9G 83 Linux

Vagy nem?

Tisztázzunk mindent, egyetértek.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

GRUB telepítés

#62 A chrootos leírásban van, hogy a rendszer gyökerének megállapításához az fdisk csillagot rak, a parted pedig a boot szót a flagsnél. Az sdb1-nél látok csillagot, ezért nem tudtam, mitévő legyek. De azt látom, hogy az a pendrive.
 

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

GRUB telepítés

#62 A chrootos leírás alapján ez már egy intelligens LIVE lehet (media mappában van egy cdrom mappa az alábbi tartalommal: https://ibb.co/xMmsjYy), ezek szerint a mount nem is kell, és jöhet a chrootba lépés  "legfontosabb része"?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

GRUB telepítés

#64 A régi telepítők is így működtek, amúgy a telepített rendszer is automatikus befűzi a külső meghajtókat a media alá. Ez nem chroot, csak befűzés. A chroot a „change root”, azaz, a telepített rendszert tudod közvetlen sikamikálni, és nemcsak befűzöd valahova, és csak a könyvtárakat és fájlokat piszkálhatod.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

GRUB telepítés

#65 Na még utoljára egy kérdés: a chrootba lépés legfontosabb részének elején ez történt:
mint@mint:~$ sudo mount /dev/sda1 /mnt
mint@mint:~$ sudo mount -t devtmpfs /dev /mnt/dev
mount: /mnt/dev: mount point does not exist.

Asszem hagyom a dolgot, de ezután valamit vissza kell csinálnom még, mielőtt hagynám?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

GRUB telepítés

#66 Kell neked a részletezősebb leírás a chroot-hoz. Íme:

Chroot - Live Rendszer (LiveCD/DVD/USB Stick)

Azt gondolom, a root partíció befűzését (mount) kihagytad. Ha ezt kihagytad, akkor a dev befűzések is hibára futnak,

sudo mount -t devtmpfs /dev /mnt/dev

hiszen a root alatt vannak. Ez a lépés marad ki,

-- ha meglett a root partíció (!példámban: /dev/sda5), azt behelyettesíted az alábbi parancsba (mount),
(az EXT2/3/4 fájlrendszerekre jó módszer)

És legyen ez is itt: A GRUB újratelepítése, beállítása - Live Rendszer alól (LiveCD/DVD/USB Stick)

Tehát minden esetben be kell fűzni a chroot használatakor a root/rendszer/gyökér partíciót!

Az EFI partíciót csak akkor, ha létezik. Ha titkosítás is van, megint más a teendő (ugyanaz nem lehet).

Innen nem tudsz semmit csinálni, csak azt, hogy elölről kezded, azaz a Live rendszert újraindítod (reboot), és start 1..., 2..., 3...: ami kell.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

GRUB telepítés

#67 Nem ez volt a befűzés?: mint@mint:~$ sudo mount /dev/sda1 /mnt

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

GRUB telepítés

#68 Nem. Próbáld értelmezni:

Minden esetben be kell fűzni a chroot használatakor a root/rendszer/gyökér partíciót!
-- ez most nálad: sda2
Az első lépés ez legyen! Így:

sudo mount /dev/sda2 /mnt

Az EFI partíciót csak akkor, ha létezik.
-- ez most nálad: sda1
Mindig a rendszer partíció befűzése után történjen!

De nem úgy, ahogy te csinálod, hanem így:

sudo mount /dev/sda1 /mnt/boot/efi

Mert:

 1      1049kB  538MB  537MB   fat32           EFI System Partition  boot, esp
 2      538MB   496GB  495GB   ext4            rendszer

A rendszer és az EFI partíciót más-más helyre kell befűzni.
Én értem, hogy elsőre nem megy, de ott a két, linkelt leírás, és én most pontosan leírtam, mi kell neked. Indítsd újra a Live rendszert és kezd így újra. Újraindítás nélkül nehezebb, de lehetséges persze.

A további lépések:

sudo mount -t devtmpfs /dev /mnt/dev
sudo mount -t devpts /dev/pts /mnt/dev/pts
sudo mount -t sysfs /sys /mnt/sys
sudo mount -t proc /proc /mnt/proc
sudo mount -t tmpfs /run /mnt/run
for i in /dev /dev/pts /proc /sys /run; do sudo mount -B $i /mnt$i; done
sudo cp /proc/mounts /mnt/etc/mtab
sudo mount -o bind /etc/resolv.conf /mnt/etc/resolv.conf
sudo chroot /mnt /bin/bash
apt-get install --reinstall grub-efi-amd64
grub-install /dev/sda --target=x86_64-efi --recheck --efi-directory=/mnt/boot/efi --boot-directory=/mnt/boot
update-grub
exit
sudo umount tmpfs /run /mnt/run
sudo umount proc /proc /mnt/proc
sudo umount sysfs /sys /mnt/sys
sudo umount devpts /dev/pts /mnt/dev/pts
sudo umount devtmpfs /dev /mnt/dev
sudo umount /mnt/boot/efi
sudo umount /mnt/
sudo systemctl reboot

Bármi hibát látsz, állj meg, jelezd itt.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

GRUB telepítés

#68 Ne haragudj, de ennyi idő alatt már 10-szer újratelepíthetted volna az egészet.
Ismétlem ... nézz meg néhány YouTube videót a Mint UEFI-s telepítéséről.
Különös tekintettel arra, hogy amikor készen vannak a partíciók, akor mit adsz meg a rendszerbetöltő helyének.
Nyilván, hogy az efi (pár száz MB-os Fat32-re formázott partíciót - hiszen ezért lett létrehozva !

A partíciók amiket létrehoztál úgy nézem rendben vannak -ha a rendszerbetöltő jó helyre kerül, akkor
idulhat / működhet a rendszer.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

GRUB telepítés

#70 Ja, a GRUB a fentebb már megismert (mint kifejezés, fogalom) EFI partícióra kerüljön, és ne a lemezre (sda). Nekikezdhet, de ugyanoda jut el ennek tudása nélkül... . Sürgetni azonban nem kell, mindenki volt kezdő, haladjanak a saját tempójukban.

eljött a ma/tudod hogy soha sincs vége ... :)
https://www.youtube.com/watch?v=_tF3FXRLVfM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Kedves örzőangyalaim!

Kedves örzőangyalaim!
Amikor újraindítottam a gépet, kipróbáltam nagyrabecsült T.István javaslatát, hogy ne az UEFIs pendriveot állítsam bootolónak, hanem a simát. Elindult, telepítettem, és végigment a telepítés. Viszont az újraindítás után a
GNU GRUB version 2.02~beta 2-36ubuntu3.14 felület jött be, ezt írva:
minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possiblecommand completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions.

Innen a kikapcsoló gombbal léptem ki, majd újra visszaállítottam az UEFIs bootolásra, installáltam, és végigment rendben. Újraindult az új rendszerrel, éppen frissítgetek.

Nagy nagy köszönet mindenkinek a rám fordított drága idejéért, egyenlőre úgy áll a dolog, hogy sikerült.

Kernelfrissítést telepíthetem, amit felajánl a frissítéskezelő?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Kedves örzőangyalaim!

#72 Igen, kernelfrissítést lehet engedni. Meg a Mint 20.2-t is (képeken az látszik, hogy 20.1-el próbálkoztál)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve