Dell 3521 fan

Fórum: 

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Dell 3521 notebookra telepítettem a 17.3 Rosa-t, a fan azóta szinte max. ford. forog.

Pontosabban 49 C-nál bekapcsol, 38 C-nál ki. Nyilván mit is tehetne ebben a spektrumban.

Az erőforrások a következők: i3 3217u, Radeon 7670 (1GB).

Előre is köszönöm a segítséget.

Üdv.: mzx

kimarite képe

RE: Dell Inspiron (?) 3521 fancontrol

@#0 Azt hiszem, éppen nemrég volt téma egy Dell masina hasonló gondja, ott, ha jól emlékszem, a BIOS frissítés hozott megoldást. Keress rá a megoldásra (Keresés). Javasoltam ezt; 'pcie_aspm=force' --> http://askubuntu.com/questions/313682/heating-issues-and-fan-sound-on-de... , de nem vált be.

A 'dmesg' kimenetet érdemes lenne megnézni (ha megosztod, akkor; http://pastebin.com), mert például a nem megfelelően működő VGA driver is okozhat túlzott erőforrás használatot.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:RE: Dell Inspiron (?) 3521 i8kutils

#1 Telepítsd ezt a csomagot, az Inspiron-ra és a Latitude-ra van
(utils): Fan control for Dell laptops [universe])

sudo apt-get install i8kutils

Ez megvolt már?

sudo apt-get install intel-microcode linux-firmware-nonfree

Továbbá, teszt parancsok

cat /proc/loadavg
top

(htop)

ps -aux
sensors

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

RE: Dell 3521 fan

Szia!

Az hogy állandóan megy a ventillátorod azt jelenti, hogy a linux az amd-s videókártyát használja folyamatosan, és nem az i3-ba integrált HD4000-t.

Ha csak egy ventiszabályzót teszel fel, akkor az tüneti kezelés, és hosszútávon lehet, hogy hazavágja a géped!

Azt kellene elérni, hogy ha nincs extra megjelenítési igény, akkor az integrált működjön, míg játék, 3D tervezés stb esetén működjön az AMD-s kártya .

Akku miatt sem utólsó szempont! Intel -Nvidia esetén egyszerű dolgunk van, mert ezt támogatja a mint, de intel-amd esetén reszelni kell egy kicsit!

Én innen indultam el, és sikeresen meg is oldottam: ubuntu.hu/node/36682

 

Nem tudja valaki, hogy az új 18-as mint -be nemkerül bele az intel-amd átváltó?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:RE: Dell 3521 fan

#3 Szia,

Egy kérdésem lenne. Megkérdeztem 'amott' valahol, a hozzászólásom nem találom.
Tehát van ez a parancs,

sudo ./amd-driver-installer-catalyst-*-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/trusty

A parancsban a 'precise' helyett a 'trusty' szót használtad, vagy így adtad ki inkább?
https://hu.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_%28Linux-disztrib%C3%BAci%C3%B3%29

sudo ./amd-driver-installer-catalyst-*-x86.x86_64.run --buildpkg Linux Mint/rosa

A vízjellel,
http://ubuntu.hu/node/32124
úgy tűnik már nem kell foglalkozni,
http://askubuntu.com/questions/206558/how-to-remove-the-amd-testing-use-...
de egy másik mód is kínálkozik - 12.10-re írják ..
(persze, Kendek-é is nagyon jó, mármint azért egy telepítés kell a véghezvitelhez)
http://askubuntu.com/questions/206558/how-to-remove-the-amd-testing-use-...

Kiegészítés az eredetileg linkelt leíráshoz
http://ubuntu.hu/node/37759#comment-454034
(próbálom összegyűjteni az információkat)

./amd-*-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/trusty
sudo dpkg -i *.deb
sudo amdconfig --initial
sudo chattr +i /etc/X11/xorg.conf

'Ez utóbbi parancs azért kell, mert valami mindig felülírná a rendszer indításakor.'

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

RE:RE:RE: Dell 3521 fan

#4 Szia,

Most 65 C-on van, nem akar elindulni a fan a  "sudo apt-get install i8kutils" óta.

Üdv.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:RE:RE:RE: Dell 3521 fan

#5 Pontosan mi ez az emlegetett 'fan',
-- hol látod (panelen, terminálban ...),
-- (fogalmam sincs,) mit nevezel így, pl. mi a csomag neve,
-- több dolog is lehet, erősen asztali környezet függő, az nálad mi?

Ennyit tudok,

'Dell 3521 notebookra telepítettem a 17.3 Rosa-t'

eddig rendben, de Cinnamon, MATE, KDE vagy mi?

-- újraindítottad a rendszert az általam javasolt csomag telepítése óta? Indítsd újra (reboot).
-- csak egy elővigyázatossági próba; kézzel érintve most jobban melegszik a laptop, mint a csomag telepítése előtt (ha igen, az nem jó)?
-- most mit ad ki a

sensors

parancs.

.. de azért egy r'eboot' előzze meg mindezen vizsgálatokat.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

RE:RE: Dell Inspiron (?) 3521 fancontrol

#1

Szia,

Igazad lehet, mert Windows-nál kb. 40 perc múlva bekapcsol, max. 30 mp.-re, majd leáll a fan. Ekkor 51 C-t mutat.

Nincs optimalizálva? Meg hát amitől jobban félek, hogy hazavágja gépet. Most tettem alá egy hűtőt, így 55 C-on tartja.

De ez nem megoldás. :(

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:RE:RE: Dell Inspiron (?) 3521 fancontrol

#7 Nem tudom, hogy te is észrevetted azt, hogy nem a kérdésemre válaszoltál.
Persze, ezek is fontos infók, de közelebb nem visznek a megoldáshoz.

szerk:: nem nekem válaszoltál ..
(végre valaki, aki kihasználja a fórum erőforrásait - előzmény/válasz rádió gomb használata :) )

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:RE:RE:RE:RE: Dell Inspiron (?) 3521 fancontrol

#9 'Most az baj, hogy egyáltalán nem megy a hűtése!'

Ezt miből gondolod? Erősen valószínű, hogy nem mutatja az a valami (panel app?) a jelen hőmérsékletet, amire rákérdeztem; hogy az mi, tehát hol látja a celziuszokat? Lehet, azt az alkalmazást vagy app-ot át kéne állítani emerre az alkalmazásra.
A 'sensors' kimenet beszédes, és a keze is, hogy 'forróbb' vagy ugyanaz a hőmérséklet, mint a telepítés előtt. Egyikre sincs válasz. Miért nem lehet a kérdésekre válaszolni?

Van egy grafikus alkalmazás, amelyik kompatibilis valamivel ..., ha igen, mutat valamit, ha nem, nem mutat semmit vagy épp egy az utolsó hőmérsékletet. Netán állítható erre vagy arra is. Biztosan azt kell nézni?

Ez egy régi cucc panel app-ra (a gksu gedit, és nem a sudo gedit a helyes)
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=842775
És itt egy másik telepítési, beüzemelési megoldás.
https://ask.fedoraproject.org/en/question/25197/fan-on-my-laptop-runs-al...

      ! a kézikönyvből lehet tájékozódni a 'fan' érzékelő alkalmazásról
http://man.devl.cz/deb/i/i8kutils /
http://man.devl.cz/man/1/i8kctl
http://man.devl.cz/man/1/i8kmon

I8kctl, i8kfan - Utility to access SMM BIOS and DMI table information from Dell laptops

The optional command argument can be used to select only one of the above items. Command can be: version, bios, id, temp, fan, speed, ac and fn. Examples:

$ i8kctl
1.0 A17 B5W123K 52 2 1 8040 6420 1 2
$ i8kctl temp
52
$ i8kctl fan
2 1

The fan command can accept two optional parameters which specify the new fan state for left and right fans. The state parameter can be:

0 turn the fan off
1 set low speed
2 set high speed
- don't change the state of this fan

For example the command:

$ i8kctl fan - 2

sets the right fan to high speed and leaves the left unchanged. It should be noted that if the i8kmon(1) daemon is used to control the fans, setting the speed with i8kfan is pointless since the daemon override regularly the speed with its own value.

Invoking i8kctl as i8kfan is the same as invoking the program with the fan option:

$ i8kctl fan 1 2
1 2
$ i8kfan 1 2
1 2

###

I8kmon - Monitor the cpu temperature and fan status on Dell laptops

The program accepts the following command-line options:

-a, --auto

      Monitor cpu temperature and fan status and control automatically the fans.

-na, --noauto

      Monitor cpu temperature and fan status
      but don't control automatically the fans.
      This is the default setting.

-d, --daemon

      Run the program in daemon mode, i.e. without the user interface.

-nd, --nodaemon

      Don't run the program in daemon mode, i.e. open the user interface.
      This is the default setting.

-nc, --nouserconfig

      Don't attempt to source the ~/.i8kmon configfile, only /etc/i8kmon.conf.

-v, --verbose

      Report hardware status and program actions on stdout.

-g, --geometry <geometry>

      Specifies the geometry of the applet window.
      Geometry should be 24x24, 36x36 or 48x48
      to fit the size of the gnome panel.

-t, --timeout <seconds>

      Specifies the interval at which the daemon checks the hardware status.
      Useful values are in the range of 1-5 seconds. Default is 2 seconds.

-u, --unit C|F

      Specifies the temperature display unit. Default is C (Celsius).
      This option affects only the value shown in the applet.
      All other temperature values are always in Celsius.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:RE:RE:RE:RE:RE: Dell Inspiron (?) 3521 fancontrol

#10 Kiindulva a kézikönyvből,

-a, --auto

      Monitor cpu temperature and fan status and control automatically the fans.

-na, --noauto

      Monitor cpu temperature and fan status
      but don't control automatically the fans.
      This is the default setting.

ezt a parancsot érdemes kiadni
(A '--noauto' az alapértelmezett, és nem automatikusan állít)

i8kmon --auto

Utána ellenőrizni

i8kctl
i8kctl temp
i8kctl fan

[..]

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE: Dell Inspiron (?) 3521 fancontrol

#12 Szia,

Nem igazán értjük egymást. Az én gépemen, rendszeremen -vagy akármilyen linux, windows, osx, unix alatt- egy alkalmazást kell telepíteni, hogy lássam a 'fan'-t, azaz a proci, alaplap APU és VGA meg még ki tudja milyen alkatrészek hőmérsékleti viszonyait, mely hőmérsékletek akkor jelezhetőek ki az alkalmazás által, ha megfelelő érzékelő van az alkatrésznél, melyből a például a Linux Mint kiolvassa az adatokat és közli vele, veled, velem.

És azt közöltem hogy ez a mindent megmutató, vélhetően panel alkalmazás nem biztos, hogy ugyanúgy barátkozik -nem egyértelmű- az i8kutils adatokat küldő alkalmazással, sőt a tények szerint nem az ..., én nem tudom, válasz a 'mzx0801'-től nem jön. De átállítható esetleg. HA válaszolna, akkor tudnánk segíteni

Még azt is írtam, hogy a 'sensors' parancs kimenete biztosan megmutatja hőmérsékleti viszonyokat, ennek kimenetét sem látjuk.

Továbbá az 'i8kutils' leírását is közöltem. De voltak még egyéb javaslataim, kérdéseim.

Mindazonáltal lehet törölni az 'i8kutils'-t. Ha más megoldást nem lát 'mzx0801'.

'Most 65 C-on van, nem akar elindulni a fan'
És ez az érték szerinted veszélyes? Ha nem mozdul az érték, akkor az azt jelenti, hogy az eddig a hőmérsékleteket mutató alkalmazás nem működik, ennek magyarázatát korábban leírtam, ugye, nem lenne logikus, hogy egy helyben áll. Lehet, én nem tudom, hogy mi a 'fan' (nála), mint nevez annak, de ez nem is lényeges (persze, az), a magyarázatom kéne érteni.

De attól, hogy a hőmérsékletet mutató alkalmazás nem működik, még pöröghet ugyanolyan felesegesen gyorsan a venti, azaz úgy egyáltalán független a kettő egymástól. Tehát, ha valami nem mutatja a hőmérsékletet, attól még hűtés lehet. Erre is rákérdeztem; van-e hűtést. Amíg nem tudjuk mi van, felesleges találgatni, de rossz irányban találgatunk.

És akkor megkérdezném, hogy például te még mit nem értesz az egész történetből, rendkívül barátságosan teszem természetesen. :)

És 'mzx0801'-től kérdezem, hűtés fizikailag, a 'fan'-tól függetlenül van-e?

Még egy dolog az eszembe jutott, hogy te arra gondolsz (és 'mzx0801' is),hogy a 'fan' az éppen a fizikai hűtés, tehát leálltak a ventik. De ezt ő miből vette észre -ha így volt/van egyáltalán- hallgatózott? De akkor a 65C°-t honnan vette? Hogy a 'fan' a fizikai hűtés lenne, sosem írtátok és az a helyzet én kétszer is jeleztem, hogy nem tudom, mi. El kéne mozdulni egy párbeszéd irányába.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE: Dell Inspiron (?) 3521 fancontrol

Szia!

 "És akkor megkérdezném, hogy például te még mit nem értesz az egész történetből, rendkívül barátságosan teszem természetesen. :)"

Nyugodtan kérdezheted barátságtalanul is, de most nem ez a lényeg!

A topic indítója nem azt keresi, hogy miért pörög a laptop hűtő ventije (fan) folyamatosan fullon és azt hogy tudná megszüntetni, hanem csak a ventit akarja szabályozni! Olyan ez mint mikor lázas vagy, a lázat csillapítod, de, hogy mi váltotta ki a lázat azt nem keresed!

Szóval csak ezt nem értem!

Mikor a lányom is úgy döntött, hogy kipróbálja a linuxot (13 éves), akkor én is belefutottam hasonló problémába. Egy HP630-sa van, intel-amd videókkal. A venti folyamatosan pörgött, az akku idő meg max 1,5 óra volt. Netezéshez, videózáshoz, tanuláshoz bőven elég az i3 -ba integrált HD4000-es. úgyhogy kerestem, találtam, megoldottam!

Ennyi! Egyelőre:)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE: Dell Inspiron (?) 3521 fancontrol

#14 'Olyan ez mint mikor lázas vagy, a lázat csillapítod, de, hogy mi váltotta ki a lázat azt nem keresed!'
De, keresem - meg is van, a másik alkalmazás nem jó neki, az 'i8kutils' jó (hányszor írtam le ezt?).

'hanem csak a ventit akarja szabályozni!'
Erre írtam a választ, a parancssori kommandokat is leírtam; --> 'i8kutils' <-- (- !°°! -)

Tehát a megoldásokat leírtam, és 'egyáltalán nem' az érdekel, hogy az egyik alkalmazás miért nem működik (sorry, remélem, nincs harag :D - főleg, ha nem is lenne -ezen a hardveren- a feladata, ami bizony lehetséges, úgy tűnik, stb.), hanem az, hogy azt ajánlom, amely éppen a gépére van elkészítve és leírom a működtetését is ... .
Tehát az nem érdekel, hogy a piros szín (rózsaszínes) miért nem kék színű (mert ez logikus), hanem az, hogy a puncs fagyit szeretem és az -szerencsére- nem kék. :))

'Szóval csak ezt nem értem!'
Ha elsőre nem megy megérteni, amit írtam előzőleg és most, másodikra talán megérted vagy nem is tudom .. ;)
Igyál egy teát! :-)
___

Meg lehet próbálni a régi alkalmazást 'működésre bírni', de emez Dell specifikus. És semmilyen konrét válasz nem jön, se egy sensors kimenet, se válasz, hogy tényleg leálltak 'a ventik'. Jut eszembe, te mit javasolsz? Írtad, Intel-es géped van, ugyan nem Dell, de .., ott mi vált be? 'Úgyfelünk' eltűnt ..
'Mikor a lányom is úgy döntött, hogy kipróbálja a linuxot (13 éves), akkor én is belefutottam hasonló problémába. Egy HP630-sa van, intel-amd videókkal. A venti folyamatosan pörgött, az akku idő meg max 1,5 óra volt [...] úgyhogy kerestem, találtam, megoldottam!'
Ha valamit elront az ember, indít egy Live rendszert, azzal lehet netezni, ha eleve is lehetett..

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE:RE: Dell Inspiron (?) 3521 fancontrol

Szia!

A lányom gépénél az lett a megoldás, hogy kézzel kiválaszthatóvá, átválthatóvá tettem a vga-kat.

Intel-nvidia párosnál nincs gond,mert ezt alapból támogatja a menta, de az intel-amd párosnál nem!

Ezért kellett utána keresni olvasni a neten, hogy ezt miként lehetne megvalósítani!

Alaphelyzetben teljesen felesleges az nvidia vagy amd kártyának üzemelnie, mert netezéshez, filmnézéshez, zenehalgatáshoz, officehoz stb bőven elégaz integrált videóvezérlő. Nem pörög a hűtőventi ezerrel, és nem utólsósorban duplázódik az akkuidő is! 

Ha valaki azt szeretné, hogy folyamatosan működjön az erősebb vga, akkor viselje el azt is hogy így hangosabb lesz a gépe ( bár annó láttam vízhűtéses laptopot). De ha nincs szüksége rá akkor  meg kell oldani, hogy a vga-kat át lehessen váltani!

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve
kimarite képe

RE: Dell Inspiron (?) 3521 fancontrol

#16 Nem tudom, mi van nála most. 65 C° volt, de; 'Most tettem alá egy hűtőt, így 55 C-on tartja.'
A laptopot (rendszert, gépet) nem kapcsolja ki a BIOS, ha túlmelegszik? Mert ezt meg kellett lépni a gyártóknak.

'Néhány' kérdésre nem válaszolt.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve