böngésző

kami911 képe

Új hónap, új Firefox

Az új Firefox 124-es verzió több fontos frissítést és fejlesztést tartalmaz. Egyrészt a böngésző továbbra is támogatja az ESR kiadást, így biztosítva a Windows 7, 8 és 8.1, valamint a macOS 10.12-től 10.14-ig terjedő verziók felhasználóinak hosszabb távú támogatást. Emellett újdonságok érhetők el az asztali változatban, mint például a karaktermozgatás módjának bővítése a PDF nézőben és a macOS teljes képernyős API-jának használata, valamint a lapok rendezhetősége a legutóbbi tevékenység vagy sorrend szerint. A fejlesztői szempontokat is figyelembe véve beépültek olyan újítások, mint a Screen Wake Lock API támogatása és a WebSocketek létrehozásának lehetősége HTTP(S) és relatív URL-címek használatával.

kami911 képe

Ne maradj ki ezekből az újdonságokból!

A Firefox legújabb frissítése integrált beépített keresést kínál, lehetővé téve a részoldalak mindegyikén történő keresést. Továbbá, a Webkompatibilitási jelentési eszköz révén mostantól jelentheted a webkompatibilitási problémákat, hogy segíts a Firefox böngészési élményének simaságában. A frissítés további újdonságai közé tartozik a weboldalak fordítása és a cím mező beállításainak hozzáférhetősége a Beállításokban. Emellett javított PGO optimalizációkat és főszálon kívüli vásznat is hozzáadtak a macOS ARM64-en és Androidon való használathoz.

kami911 képe

Az új évre is kellemes meglepetéseket tartogat

A Mozilla ma kiadta a legújabb, 122.0 verziójú Firefox böngészőt, amely számos új funkciót és javítást hoz magával. Az új kiadásra január 23-án került sor, és számos izgalmas fejlesztést tartalmaz, amelyekkel még kényelmesebbé válik a böngészés és a webfejlesztés. Nézzük meg, milyen újításokkal érkezett a Firefox 122.0!

kami911 képe

Követők nélkül könnyebb lenne az életed?

A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 120-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS  – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik. A Firefox 120.0 asztali verziója számos új funkciót hozott, amelyek elősegítik a felhasználók személyes adatvédelmét és online biztonságát. Az újdonságok közé tartozik a "Copy Link Without Site Tracking" opció, a Global Privacy Control beállítás, a Cookie Banner Blocker német felhasználók számára, valamint a URL Tracking Protection és TLS horgok importálása. Emellett a fejlesztések között szerepelnek billentyűparancsok a hitelesítő adatok kezeléséhez, a Chromium importálási lehetősége Ubuntu Linuxon, valamint a Picture-in-Picture sarokra rögzítési támogatása. Az Internet Explorer 11 átok sem ül már a Firefox böngészőre.

kami911 képe

PDF-fájlt szerkeszt és minden lapra figyel

A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 119-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS  – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik. A Firefox 119.0 új verziójában bemutatott frissítések közé tartozik a Firefox View, amely lehetővé teszi az összes megnyitott lap és böngészési előzmények egyszerű kezelését.

kami911 képe

Helyi nyelvi fordítást tanult az új Firefox

A Mozilla bejelentette, hogy a Firefox webböngésző 118-as verziója elérhető. A nyílt forráskódú, a személyes szférát leginkább védő, a főbb platformokon – Linux, Android, Windows, macOS, iOS  – elérhető webböngésző számos újdonsággal és biztonsági frissítéssel is érkezik.

kami911 képe

Sebesség tekintetében is a mezőny élére áll a Firefox?

Az elmúlt években a Mozilla hatalmas mennyiségű erőforrást biztosított arra, hogy a Firefox böngészőjük ne csak személyes szféra védelmében járjon élen, hanem a lehető leggyorsabb legyen a böngészők közül a legkisebb memóriafogyasztás mellett. Persze ez a két utóbbi cél gyakran egymással szemben áll, és nehéz őket összehangolni. A Firefox egy régi architektúra volt, hiszen sok dolgot a nagy elődtől, a Netscape Navigatortól örökölt a Gecko motor révén. A Mozilla célja volt az állandó megújítás volt, hogy fel tudja venni az újabb böngészőkkel, amelyek alapját modernebb kialakítás jellemzi. Ezeknek a fejlesztéseknek a gyökere egészen 2012-ig vezethető vissza, amikor megjelent a Servo projekt, amelyet én 2013-ben láttam, akkor még erősen fejlesztési változatban. A fejlesztéseket az a felismerés vezette, hogy a Firefox böngészőmotorja elavulttá vált, mert nem támogatja megfelelően a modern többmagos processzorokat. A Gecko motor tehát a Firefox réges-régi jellemzője, amelyet még a Netscape időkből hozott magával: 

kami911 képe

vErSenyRe kelt az új Firefox: és újra az élen a böngészők között

A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 115-ös verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 115.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára: Az új verzió lehetőséget biztosít a Chrome-alapú böngészőkből történő fizetési módok importálására, továbbá a frissített felhasználói felület megkönnyíti más böngészőkből származó adatok importálását. Emellett a hardveres videodekódolás támogatása Intel GPU-khoz Linux-on elősegíti a simább videolejátszást és jobb teljesítményt a szabad operációs rendszert használókat. A H264 videodekódolás lejátszási támogatásának bővítése segít azoknak, akiknek rendszerük nem támogatja az adott formátumot. Az új fülkezelő lenyíló menü bezárás gombjai gyorsabb fülzárás lehetőségét kínálják. Nagyon fontos hír a régi rendszert használóknak, hogy a Firefox továbbra is támogatja a Windows 7, a Windows 8 és a Windows 8.1, továbbá a macOS 10.12, 10.13 és 10.14 verziók használatát, egészen 2024 őszéig.

A Mozilla Firefox 115-ös verziójáról tudni kell, hogy készült belőle ESR (Extended Support Release) hosszabb ideig támogatott kiadás is, amely a szintén sokáig támogatott Firefox 102 ESR verzióját váltja, két kiadásig tartó átmeneti időszak után.

kami911 képe

Nyárindító finomságok

A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 114-es verziója, amely számos újdonsággal érkezik. A Mozilla Firefox 114.0 frissítése több újdonságot hoz a felhasználók számára, mint például a DNS over HTTPS kivétel lista kezelése, a könyvjelzők keresése a menüből, helyi böngészési előzményekre való keresés, magasabb felbontású videófelvétel Mac felhasználóknak, kiegészítők sorrendjének átrendezése és FIDO2 / WebAuthn támogatás. Emellett a Pocket ajánlott tartalmai mostantól elérhetőek Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban.

kami911 képe

Importálással egyszerűbbé vált a Firefox-ra való áttérés

A Mozilla bejelentette, hogy elérhető a Firefox webböngésző 110-es verziója, amely számos újdonsággal érkezik. Az új verzió lehetővé teszi, hogy a felhasználók ne csak Edge, Chrome vagy Safari böngészőkből importálják a könyvjelzőiket, előzményeiket és jelszavaikat, hanem az Opera, Opera GX és Vivaldi böngészőkből is. Ez különösen hasznos lehet azok számára, akik áttérnének a Firefoxra.

kami911 képe

Facebook és Messenger app beállítása külső böngésző használatára

A Facebook Androidon futó alkalmazásának új „szolgáltatása”, hogy alapértelmezetten a Facebook webböngészőjében nyitja meg. Ezzel védtelenek lesz a böngészési-munkamenet a külső webböngészőbe épített biztonsági és követés elleni funkcióktól. A jó hír az, hogy a Facebook app lehetőséget biztosít a külső böngésző használatára. Alternatíva lehet, hogy a Facebook app-ot eltávolítja a telefonjáról, és követés elleni védelemmel ellátott böngészővel nyitja meg a Facebook webhelyet. A szép az egészben az, hogy ezt a beállítást, az app rendszeresen  talán egyes frissítésekor  visszaállította.

A Facebook app külső böngésző használatának beállításához

  1. Nyissa meg a Facebook app-ot,
  2. Kattintson a saját profilra, ezt az alkalmazás „Menü”-nek nevezi,
  3. Kattintson a „Beállítások és adatvédelem” menüelemre - alul vagy a „Beállítások” (fogaskerék) gombra - fent,
  4. Kattintson a „Keresés a beállításokban” mezőre,
  5. Írja be a „media” szót,
  6. A megjelenő listából válassza ki a „Médiatartalmak és névjegyek” menüpontot,
  7. Engedélyezze a „Hivatkozások külső megnyitása” lehetőséget.
kami911 képe

Firefox: A megszűnés szélén az egyik legtöbbet használt böngésző

Az Index hétfői cikkében a Firefox lassú haláláról írt. Ti hogyan látjátok? Valóban megszűnik a Firefox? Vagy egy pár százalékos böngésző martad? Ti használtatok Firefox-ot? Most is azt használtok? Ha nem, miért váltottatok? Mi kellene hozzá, hogy visszaváltsatok? Mobilon mit használtok? Probáltátok ott a Firefox-ot vagy a Focus-t? Hogyan tundá segíteni a magyar közösség ezt a folyamatot? Vagy jó így ahogy van? Az Index cikkből idézve:

Az ezredfordulót követő években az inkonzisztens és hibáktól hemzsegő Internet Explorer kifejezetten nem menő böngésző volt, és a sámánisztikus hackerkedés létsíkjára emelte a webfejlesztést vagy egy CSS megírását. A Mozilla Alapítvány böngészője végig a második helyen versengett, és valamikor 2008 után ért a csúcsára 30 százalék feletti piaci részesedéssel. Az évtized végén azonban új idők váltották a régit, és a Google Chrome mindenkit lesöpört. A Firefox részesedése a felhasználók között folyamatosan csökkent, jelenleg nyolc százalék alatt van az asztali gépeknél, az összes platformon valamivel több mint 3 százalék.

Egy nevét nem vállaló Mozilla-alkalmazott tömör megállapítása szerint a Chrome nyerte a böngészőháborút.

A Firefox sikerrel harcolt a felhasználói adatok védelméért és a nyílt szabványokért, olyan dolgokért, amik miatt az internet ma használható, és olyan, amilyen. A zuhanó piaci részesedés azonban 2020-ra két egymást követő elbocsátási hullámot eredményezett a Mozillánál.

Nincs sok értelme arra számítani, hogy a Firefox bármilyen piaci részesedést visszaszerez. Egyszerűen el kell fogadni, hogy a Firefox nem támad fel a hamvaiból

– vélekednek, akik maradtak.

Nagy jövő után állnak

A böngészők piacát vezető Google és a Mozilla azonban nemcsak versenytársak, hanem üzleti partnerek is. A Google-nak ugyanis közel félmilliárd dollárt ér, hogy ő lehessen az alapértelmezett internetes kereső a Firefoxot használók mára 215 milliós táborában. A Mozilla 496 millió dolláros éves bevételéből 441 millió dollár folyt be keresőkkel kötött megállapodásokból. Ebből mintegy négyszáz millió származott a Google-tól, a fennmaradó olyan helyi keresőktől, mint az orosz Yandex. Az alapítvány szempontjából tehát minden a böngésző piaci pozícióján múlik.

Legutóbb 2020-ban egyezett meg a Google és a Mozilla. Mivel a megállapodás 2023-ban lejár, ha még nem ültek tárgyalóasztalhoz, a nagyon közeli jövőben megteszik. Az elmúlt években a Firefox részesedése további egy százalékot zuhant, így a nemzetközi helyzet fokozódása miatt most jöhet el a pillanat, amikor a Google egy mérsékeltebb méretű pénzkupacot ajánl fel.

A jól látható lejtő ellenére a Mozilla azt mondja: pénzügyileg egészségesek, és évek óta dolgoznak azon, hogy kicsit színesítsék üzleti tevékenységüket, például VPN-szolgáltatásokkal. Nem sokat hallani ugyanakkor a 2010-es évek közepén felvetődött Firefox OS mobil operációs rendszerről, amellyel újabb közvetlen frontot nyitottak volna a Google felé.

LinuxMintHungary képe

A PixPirate Android malware új taktikát alkalmaz a telefonokon való elrejtőzésre

Az Androidos PixPirate banki trójai legújabb verziója egy új módszert alkalmaz arra, hogy elrejtőzzön a telefonokon, miközben aktív marad, még akkor is, ha a dropper alkalmazását eltávolították.

Oldalak

Feliratkozás RSS - böngésző csatornájára